Our Blog

What we post and publish is awesome!

Akor Nedir?

Akor kavramı müzikle ilgilenen neredeyse herkesin kulak aşinası olduğu bir terimdir. Artık akort kelimesiyle ikiz kardeş misali sürekli karıştırılan bu sözcük, bir çok müzisyenin kullandığı ve her enstrümanda seslendirilemeyen bir olgudur. Sizde yazımızın ilerleyen bölümlerinde şu konular ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz;

* Akor nedir?
* Akor nasıl okunur?
* Akort ile akor arasındaki fark nedir?

Akor Nedir?

Akor, 3 ya da daha fazla farklı frekanstaki sesin aynı anda tınlatılmasıyla ortaya çıkan ses topluluğuna verilen addır. Her enstrüman ile ifade edilemeyen akor, genellikle müziğin temel enstrümanı sayılan piyano ve günümüzün popüler enstrümanı gitar ile rahatlıkla çalınabilmektedir. Klasik müzikte temel olarak adlandırılan majör ve minör olmak üzere 2 çeşit akor türü bulunmaktadır.

Majör akorlar; ana sesin üzerine büyük üçlü ve büyük üçlü sesin üzerine küçük üçlü aralığın eklenmesiyle oluşurken, minör akorlar; ana sesin üzerine küçük üçlü ve küçük üçlü sesin üzerine bir küçük üçlü daha eklenmesiyle oluşurlar. Majör akorlar yalnızca büyük harf ile ifade edilirken, minör akor gösterimlerinde büyük harflerin yanına ”m” harfi eklenerek ifade edilirler.

 

Akorlar Nasıl Okunur?

Akorların okunabilmesi için öncelikli olarak notaların harf simgelerin bilinmesi gerekmektedir. Temel majör akorlar yalnızca büyük harf ile yazılırken, minör akorlar bir büyük harfin yanında bir de küçük m harfi ile gösterilirler. Örneğin; ”F”, Fa Majör akoru olarak okunur, ”Fm” ise Fa minör akoru olarak ifade edilir.

Akort ile Akor Arasındaki Fark Nedir?

Akort bir enstrümanın seslerinin doğru notaya çekilmesidir, ancak akor ise 3 ya da daha fazla farklı frekanstaki sesten oluşan ses topluluğunun adıdır. İkisi arasında yapısal benzerlik bulunmamakta yalnızca isimsel olarak benzerlik bulunmaktadır.

”Akor Nedir?” adlı yazımızın finaline geldik. Merak ettiğiniz tüm sorular için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz!

Enstrümanınızın akordu için şu yazılarımızıda okuyabilirsiniz;

Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Çello Akordu Nasıl Yapılır?

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89