Our Blog

What we post and publish is awesome!

Akustik Gitar Nasıl Çalınır?

Akustik Gitar Çalınışı

Akustik gitarı tercih etmiş ve bu müzik aletini çalacak kişi öncellikle bu gitar türünün diğer gitarlardan ayrılan noktalarını bilmeli, özelliklerini bilmeli ve klasik gitarla akustik gitarın görüntü itibariyle birbirine benzese de hangi yönlerden birbirinden ayrıldığını bilmelidir. Akustik ile klasik gitar arasındaki en bariz farklardan biri tellerin üretildiği maddelerdir. Klasik gitarda teller naylondan üretilirken, akustik gitarda teller çelikten üretilmiştir. Bir diğer en belirgin fark ise akustik gitarın çoğunlukla pena, klasik gitarın ise parmak ile çalınmasıdır. Bunun dışında klasik gitarda sap bölümü daha kalınken, akustik gitarın sap bölgesi daha ince bir şekilde üretilmektedir. Ayrıca klasik ve akustik gitar gövde genişliği olarak ta farklılık göstermektedir. Klasik gitarın gövdesi akustik gitara göre daha dardır.

Akustik Gitar Çalmak

akustik gitar nasıl çalınırSatın almak istediğini akustik gitarı seçerken mutlaka gitarınızı askısız bir şekilde, kucağınıza oturtarak çalmayı denemelisiniz. Gitarlarda gövde bölümünün büyüklüğü farklılık gösterdiği için, eğer size uygun bir gövdeye sahip gitarı almazsanız çalarken rahatsızlık duyabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka gitarı kucağınızda da çalarak denemelisiniz. Eğer ki kendi boyutlarınıza uygun yapı da bir gitarda seçtiyseniz, sıra gitarın yerleştirilmesi aşamasına gelmiş demektir.

Gitar tutarken sol elin dirseği rahat ve gövdeye yakın bir pozisyon almalıdır. Bu pozisyonun sağlanması halinde çabuk yorulma, kolun gereksiz hareketler yapması  gibi sorunlar önlenmiş olmaktadır. Bütün müzik aletlerinin çalımında dikkat edilmesi gereken nokta beden rahatlığıdır. Akustik gitar çalarken sol gibi sağ elde aynı rahatlığı sağlamalı ve kasılmalara yer verilmemelidir. Eğer ki pozisyonların duruşu doğru bir şekilde sağlanırsa hem rahat bir çalım elde edilir hem de bedeninizde oluşacak kasılmalar ve zorlanmalar engellenmiş olur.

Akustik gitarın çoğunlukla pena ile icra edildiği görülmüştür. Bunun sebebi çelik tellerden yapılması ve çelik tellerin, naylon tellere göre daha sert olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca çelik tellerden daha iyi bir tını elde edilmesi adına pena kullanımı daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Ancak sol elde notaları basarken herhangi bir aparat kullanma durumu mevcut olmadığından dolayı, parmaklar tellere alışana kadar kısa bir süre zorluk çekecek ve zamanla parmaklar nasır tutacaktır. Ancak parmaklar üzerinde oluşan bu baskı sol elin başparmağına bir miktar daha fazla yük bindirerek  azaltılabilir. Ancak bu nokta da baş parmağa aşırı yüklenmemek gerekir. Aksi takdir de baş parmakta kas sorunları, kasılmalar gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bu temel eğitimler kavranıp duruş, tutuş pozisyonları eksiksiz geçildikten ve gerekli egzersizlerin yapımı tamamlandıktan sonra basit akorlu parça çalımlarına ve daha ileri düzey etüt çalışmalarına geçilebilir. Unutulmamalıdır ki bu süreç çalışmayla aşılabilir. Bu yüzden olabildiğince gerekli pratikleri yapmaya özen gösterin ve pes etmeyin!

Gitarla ilgili aklınıza takılan tüm sorularla ilgili olarak sanat merkezimize ulaşabilir ve gitar kursu eğitmenlerimizden profesyonel destek alabilirsiniz. Ayrıca gitarla ilgili yazdığımız bir diğer makale olan ” Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ” adlı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Söz Konusu Sanat * Gitar Kursu İzmir Hatay

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89