Bateri Hakkında Genel Bilgi

Bateri Çalmaya Başlayacak Olanlar İçin Faydalı Tavsiyeler

Bateri günümüzde en popüler ritm enstrümanlarından biridir. Bunun nedeni olarak baterinin zaman içerisinde gittikçe gelişmesi ve ortaya çıkan yeni müzik türlerinde ön planda kullanılması gösterilebilir. Bateri kursuna yeni başlayanlar, bateride ilerleyişini hızlandırmak için bateri kursu izmir tarafından hazırlanmış bu yazımızda, yazılan maddeleri uygulamanız durumunda bateri çalmanızda gözle görülür bir şekilde yol katetmiş olacaksınız.

bateri çalacaklar için tavsiyeler

Bateri aslında bir orkestra için ritm ve metronom değeri taşımaktadır. Ancak bu değer müzik çeşitleri arasında artmaktadır. Örneğin Metal, Rock, Jazz gibi müzik türleri için bateri bir ritmden daha ön planda ve kimi zaman baskın enstrüman olarak kullanılmaktadır. Ancak daha slow müzikler için ise ara ara ataklar dışında bir ritm enstrümanı olarak görev yapmaktadır.

Bateri hakkında en çok tartışılan konu hiç şüphe yok ki ‘ Bateri mi Davul mu? ‘ konusudur. Kimileri Bateri derken kimileri davul demektedir. Ve hatta bu iki söylem arasında soğuk rüzgarlar esmektedir. Bunu konuyu araştırmak için kelimelerin kökenine bakmak gerekiyor.

Bateri sanıldığı gibi İngilizce battery’den gelmemiştir. Bateri Fransızca batterie den gelmektedir. Ve genel anlamda vurmalı çalgılar grubu olarak değerlendirilmektedir. Bu açıdan ele alındığında bateri demek daha uygun gibi düşünülse de siz ister Bateri ister Davul deyin yeter ki çalmanın o muhteşem hazzını yakalayın.

Şimdi gelelim yeni başlayan için  tavsiyelere;

Şunu unutmamalısınız ki başlangıç seviyesinde ritmlerini öğrenmek için o konserlerde ki muhteşem bir bateriye ihtiyacınız yok ve hatta başlangıç aşamasında bateriye ihtiyacınız yok. Bateride temel egzersizleri yapmak için ellerinizi kullanabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde ki temel ritmleri elle dizlerinizi kullanarak ve istediğiniz zaman istediğiniz her yerde yapabilirsiniz.

Bateri çalmanızı hızlandıracak bazı önemli hususlar vardır. Bateriyi doğru ve net bir şekilde çalabilmemiz için öncelikle oturuşunuza ve duruşunuza dikkat etmelisiniz. Bateri çalarken vücudunuzda aşırı bir kasılma olmamalıdır. Bunun için dik oturmalı, kambura izin vermemeli ve ayaklar pedalları net kavrayacak bir şekilde rahat bir oturuş tavrı edinmelisiniz.

Bateri setlerini oluşturan parçaları iyi tanımak bateri çalmayı hızlandıran ve geliştiren bir unsurdur. Standart bir bateride 5 parça davul 3 parça zil kullanılmaktadır. Bu parçaların işlevleri ve değerli farklıdır. Baterinin nota sisteminde her biri farklı değer alır ve parçaların hangi vuruşlarda hangi sesleri çıkardığını bilmek size büyük avantaj sağlayacaktır.

Bagetleri ve çeşitlerini iyi öğrenin ve kullanmak istediğiniz baget markasına ve numarasına dikkat edin. Daha ileri seviyelerde karakteristik bir tutum sergilemek istediğinizde kullandığınız bagetten vurduğunuz zilin ses değerine kadar birçok özelliği göz önünde bulundurmanız gerekecektir. En çok tercih edilen bagetler 5A ve 5B dir. 5A başlangıç seviyesinde önerilir. Müzik türlerine göre bagetlerde değişmektedir. Sürekli bir araştırma içinde olun.

Nota değerlerini mutlaka sayarak öğrenin. Ve unutmayın ki başlangıç seviyesinde ki her egzersiz atlanmadan ve titizlikle yapılmalıdır. Bir ritmi tam yapmadan diğer ritme geçmek yanlış bir tutumdur. Özellikle ritm enstrümanlarında başlangıç seviyesinde ki alıştırmalar o enstrümanın temelini oluşturur. Eksik veya yanlış bir tutum sergilenerek devam edildiğinde ileri de bateri çalmak sizin için çok daha zor ve çileli olacaktır.

Bateri Zilleri ” hakkında detaylı bilgi veren yazımızı da okumanızı öneririz.

Söz Konusu Sanat Bateri Kursu İzmir

 

Oca 28, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Bateri Hakkında Genel Bilgi için yorumlar kapalı