Bateri Öğrenmek İsteyenler İçin Temel Bilgiler

Günümüzde en beğenilen, en eğlenceli ve en revaçta olan müzik aletleri arasındadır bateri. Baterinin temel öğrenim aşaması çok kısa bir zaman diliminde tamamlanabilmektedir, ancak tam anlamıyla bir baterist olabilmek için bu enstrümana yıllarınızı vermeniz de gerekebilir. Unutmayın ne kadar çok emek harcar ve ne kadar ileri düzey etütleri pratik yaparsanız o kadar ilerleme gösterebilirsiniz!

Baterist Adayları için Tavsiyeler

* Baget tutuşunu doğru şekilde kavrayın.
Bateri öğrenmeye niyetlenen adayların ilk önce kavraması gereken ilk nokta davul sopasının tutuşudur. Aslında baget tutuşuyla ilgili olarak farklı tarzlar bulunsa da kabul görmüş olan tutuş stillerinden birini benimseyip, çalışmalarınızı bu eksen üzerinden devam ettirebilirsiniz. Unutmayın eğer ki sağlıklı bir pozisyon edinmez iseniz, çaldığınız parçalarda yüksek tempoya ayak uyduramazsınız. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka doğru bir teknik üzerine çalışmanızı öneriyoruz!

* İnternet, video, makale gibi kaynakları iyi değerlendirin.
Çalacağınız müzik aleti ne olursa olsun mutlaka icra edeceğiniz enstrüman hakkında bilgi sahibi olmak, sizi bir kaç adım ileriye taşıyacaktır. İnternet üzerinde bateriyle ilgili oldukça fazla kaynak bulunmaktadır ve sizde diğer sıradan davulculardan sıyrılmak istiyorsanız, fark yaratmak adına mutlaka her kaynağı en ince ayrıntısına kadar değerlendirin ve bu bilgileri çalım stilinize uyarlayın. İnanın bu bilgilerin çok faydasını göreceksiniz!

* Bateri parçaları hakkında bilgilenin ve kullanım alanlarını bilin.
Bateri de her ritm sazın farklı bir görevi ve farklı bir kullanım alanı bulunmaktadır. Çalacağınız müzik türünde tam uyumu sağlamak adına hangi eklentinin nerede kullanılacağını keşfedin ve çaldığınız müzik türüne uyumlu bir çalım gerçekleştirin. Böylece hem daha doğru bir çalım gerçekleştirecek hem de eşlik ettiğiniz müziğe renk katacaksınız!

* Nota desteği mutlaka almaya çalışın.
Ders aldığınız eğitmene ya da kurs merkezine bağımlı kalmak istemiyor ve belli bir süre sonra artık bir şeyleri kendiniz başarmak ve yaratmak istiyorsanız kesinlikle nota öğrenmelisiniz! Aslında nota ve ritm öğrenimi sanıldığından çok daha kolay bir aşamadır ve siz böyle kolay bir aşamayı tamamlayarak bateri de çok ileri noktalara gelebilir ve artık kendiniz parçada ki ritm çözümlemelerini tek başınıza yapabilirsiniz!

* Baterim yok diye yakınmayın, elleriniz hala yerinde!
Aslında bateri çalmaya başlamaya cesaret edemeyenlerin klişe sözüdür ”baterim yok nasıl çalacağım?” Aslında pratik yapmak için bateriye ihtiyacınız yok, tabii ki kendinize ait bir davulun olması artı bir nokta olsa da aradaki açığı gerekli ekipmanları edinerek kapatabilirsiniz. Hem sesi azaltması açısından hem de çalışmalarınızdan geri kalmamanız için çalışma pedleri, hi hat pedalı gibi bir çok alternatif parçayı edinebilir ve bu sayede çalışmalarınıza son sürat devam edebilirsiniz!

Eki 7, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Bateri Öğrenmek İsteyenler İçin Temel Bilgiler için yorumlar kapalı