Bateri Zilleri

Bateride Zil Çeşitleri Nelerdir?

Bateri kursu İzmir Hatay eğitmenlerimizin yazmış olduğu ” Bateri Zilleri ” adlı makalemizde bateri zilleri, bateri zillerinin kullanılışı ve baterinin bölümleri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Ziller daire şeklinde olup baget ile vurulmasıyla ses çıkartır. İlk başlayanlar için en zorlu kısım ziller olmuştur. Birinci tek zildir. Diğer ikili zil ayakta zilleri kullanarak vuruşlara göre ritim değişmektedir. Ziller ritmi, vurguyu ve hızı temsil eder. Bateride, hi-hat, crash, ride, splash, china, bell gibi ziller bulunur.

zil-çeşitleri-nelerdirBateri Zilleri Nasıl Kullanılır?

Bateri zillerinin genel kullanım amacı, ritim ve atak sonrası tekrar başını belirgin kılmak ve müzikteki vurguları ortaya çıkarmaktır. Crash zilinin vuruşlarının belli bir standardı olmamakla birlikte atak sonrasında ritim başında sık sık duyulur. Efekt olarak kullanılabilir ve kullanımında tek ya da trampetin üstlerine de gelebilmektedir.

Hi-Hat ve Ride

Hit- Hat ve Ride zilleri; bateride ritmin devamlılığını sağlar. Özellikle Rock müzik için çoğunlukla eşit süreli vuruş halinde çalınmalıdır. Hit – Hat üst üste konulan iki zil olarak çalınır. Ayakta kullanılan tek zil türüdür. Çalınan sertlik ve yumuşaklığa göre ayak sıkı ve serbest basılarak zil sesine yön verilir. Zilin serbest kalışı daha fazla ses ve gürültü çıkmasına neden olurken, ayak ile üzerine basıldığında tam tersi etki vererek hafif bir ses verir.

El yapımı ziller de diğerlerine oranla daha kalitelidir. El yapımı oluşundan dolayı tek zil standardındadır.

Zil standı; ziller için ağırlığı taşıyabilen ve onları sabit tutan yardımcı bir parçadır. Zillerin duruşunu ve yönünü, istenilen şekilde ayarlayarak dengeyi sağlar. Örümcek ayaklı stantlar bu denge için uygun kullanım sağlar.

Bateri zillerini görmek ve denemek isterseniz bateri kursumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Bateri Kursu İzmir

Eyl 30, 2015 | Posted by in Söz Konusu Sanat | 0 comments