Our Blog

What we post and publish is awesome!

Çello Çeşitleri

Çello Çeşitleri Nelerdir?

Çello, popüler müzikte, cazda, klasik müzikte önemli bir yere sahip olan yaylı enstrumanların başında yer almaktadır. Çellonun varlığı Fransa’da 16. yy’da ortaya çıkmıştır. Günümüzde de geniş kullanım alanıyla tercih sebebi olan bu çalgı, dönemlerine, yapıldığı malzemesine, boyutlarına göre çeşitlerine ayrılmaktadır. Çello kursu izmir öğretmenleri tarafından hazırlanmış yazımızda ” Çello Çeşitleri Nelerdir? ”, ” Çello Çeşitleri ve İsimleri ”, ” Çello Boyutları ” gibi konular hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Çello Çeşitleri

Malzemesine Göre Çello Çeşitleri

Çellolar yapıldığı malzemeye bağlı olarak ahşap (ağaç) ve karbon çello olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır. Karbon ve ahşap çellonun boyutları birbiriyle aynıdır. Ancak karbon çellonun fiyatları, ahşap çello fiyatlarına göre daha hesaplıdır. Sıcaklık değişimlerinden ahşap çellolar daha çabuk etkilenirken karbon çelloların sıcaklık farklılıklarına karşı dayanıklılığı daha yüksektir. Karbon çellolar yapıldığı malzemeden kaynaklı olarak daha dayanıklı bir yapıya sahiptir, bu yüzden ahşap çellolarda destek sağlaması amacıyla çellonun köşelerine yerleştirilen pervazlar karbon çelloda yer almamaktadır. Aynı zamanda ahşap çellonun yapımında farklı çeşitlerde ağaçlar kullanılırken, karbon çellonun yapımında karbon elyafı adı verilen bir madde kullanılmaktadır.

Boyutlarına Göre Çello Çeşitleri

Çellonun farklı boyutlarda üretilmesinin sebebi, çello icrasını gerçekleştirecek kişinin kendi yapısına en uygun büyüklükte olan ve en rahat enstrumanı seçebilmesi içindir. Halk ağzında standart çello olarak isimlendirilen çellolar, tam boy çello olarak geçer ve 4/4 olarak adlandırılırlar. Aynı özellikleri bulunduran ama daha minimal boyutlarda imalatı yapılmış çellolar da bulunmaktadır. 1/16, 1/10, 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 boyutlarındaki çellolar çoğunlukla yetişkin gruptan ziyade, boyut olarak çocuklar için istenilen boya sahip çellolardır. Çellonun bir diğer boyutu olan 7/8 çello ise ladies çello olarak adlandırılıp, bayan icracılar için boyut olarak uygunluk göstermektedir.

Dönemlerine Göre Çello Çeşitleri

Dönemlerine göre çellolar barok ve modern çello olarak 2 grupta incelenmektedir. Bu çellolara barok ya da modern çello denmesinin sebebi isimlerini yapıldığı dönemden almalarından kaynaklanmaktadır. Bu iki çello büyük oranda birbirine benzerlik gösterse de ufak tefek detaylarla birbirinden ayrılmaktadırlar. Barok dönem çello çeşitlerinde genellikle tuşe uzunluğu modern çelloya göre daha kısa, köprüleri günümüzdeki köprülere göre daha alçakta bulunmaktadır. Ayrıca tellerin yapımında bağırsak kullanılırken, genellikle alt tellerin sarımında ise gümüş kullanılmıştır. Modern çello çeşitlerinde gövde bölümü daha geniş olurken, telleri naylon üzerine çelik sarılmasıyla ya da tamamen çelikten üretilmiştir. Bu farklılıklardan dolayı iki çello arasında tını farkı bulunmaktadır. Günümüz çellosu olarak adlandırılan modern çellonun ses yüksekliği, volümü ve parlaklığı barok dönem çellolara göre daha kuvvetlidir.

İzmir çello kursu tarafından hazırlanmış bir diğer içeriğimiz olan ve çello alacaklara önemli tavsiyeler içeren ” Çello Seçimi ” adlı yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Söz Konusu Sanat * Çello Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89