Çello Nasıl Çalınır?

Çello çalmak isteyenler için çello nasıl çalınır rehberinin ilk yazısını paylaşıyoruz, ilk yazımızda çelloyu tanıtıyor, çellonun genel özelliklerinden bahsediyor ve çello eğitimiyle ilgili ufak ipuçları veriyoruz.

Yaylı ailesinden olan çello perdesiz bir enstrümandır.

Bu sebeple çello perdesi üzerinde doğru sesi yakalamak için kulağın önemli bir yeri vardır. Doğru sesleri yakalamak zamanla seslere alıştıkça mümkün olacaktır. Bu sebeple çello eğitiminde kulak gelişiminin önemli bir yere sahip olduğu bir gerçektir. Kulağın doğru sese alışması zamanla mümkün olacaktır. Çelloda nota basarken doğru sese kulağınızı alıştırarak zamanla kulağınızın da gelişmesine olanak sağlayacaktır. Bu bol egzersiz ve disiplinli çalışmayla kısa sürede oluşacaktır.

cello-nasıl-çalınır
Çello çalmanın iki yolu vardır.

İlk yöntem, parmakla çalma yöntemi olan pizzicato yöntemidir. Bu yöntem basılan sesin yayla çekmek yerine parmakla çekilerek verme yöntemidir. Fazla kullanılmamakla beraber genellikle şarkıların bazı bölümlerinde kullanılır.

İkinci yöntem, çellonun genelde çalma yöntemi ise arşeyle çalma yöntemidir.
Arşeyi tutarken omuz yukarda olmamalıdır aynı zamanda bileğinde dışarda olmaması gerekmektedir. Omuz ve bilek fazla kasılmadan tamamen serbest olmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken şey arşeyle tele bastırmak değildir. Kolun kendi ağırlığı ile arşeyi telin üzerinde tutmaktır.

Çello eğitiminde öğrenmek için bir süre belirlemek yanlış bir tutumdur. Çelloda bireyin gelişimi onun pratiğine ve isteğine bağlıdır. Profesyonel bir şekilde çalmak isteyen kişiler her gününü çelloya ayırarak saatlerce egzersiz yapmalıdırlar. Disiplinli ve programlı çalışmak onlar için kaçınılmaz olmalıdır. Hobi amaçlı öğrenmek isteyen bireyler içinse durum o kadar da katı değildir. Verilen egzersizleri günde 1 saat yaptıkları takdirde kısa sürede iler seviyeye geçebilirler.

Çello eğitimi ilk olarak doğru tutuştan başlar.

Bu eğitimin temelini oluşturmaktadır. Doğru oturuş hem sesin daha rahat verilmesini hem de ses verilmesini kolaylaştırarak enstrümandan soğuma olmasının önüne geçmektedir. Bu sebeple oturuş ve tutuş çello eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Çello tutarken öncelikle rahat ve dik olmak önemlidir. Vücudunuzun hiçbir bölümünde aşırı kasılma olmamalıdır. Bireyin bacak boyuna göre çellonun altındaki pick boyunun ayarlanarak doğru açıda tutmanın önünü açmış olursunuz. Çello göğüs hizasında olmalıdır. Bu şekilde parmaklar perdeye daha dik gelerek temiz seslerin çıkması sağlanır.

Çelloda tutuş ve oturuş doğru bir biçimde geçildikten sonra yay çekimi ve parmak egzersizlerine geçilir.

Parmak egzersizlerinde hem notaların perde deki yerini öğrenmiş oluruz hem de doğru ses çıkarmaya çalışırız. Bu açıdan ele alındığında çelloda boş teller kalından inceye doğru  LA – RE – SOL – DO olarak akordlanır. Örneğin En üst tel olan LA telinde egzersiz yapıldığında sırasıyla Si, Do, Re seslerine ulaşılır. Aynı uygulamayı RE teli üzerinde yaptığınızda Mi, Fa, Sol seslerine, SOL teli üzerinde yaptığınız ise La, Si, Do seslerini vererek egzersizlere giriş yapmış olursunuz.

Ağu 18, 2015 | Posted by in Söz Konusu Sanat | 0 comments