Çello Nasıl Çalınır?

Çello kursuna başlamak, çello çalmak isteyenler ya da sadece çello kursu nasıldır diye merak edenler için hazırladığımız, çello nasıl çalınır rehberinin ilk yazısını paylaşıyoruz. Bu yazımızda basitçe çelloyu tanıtıyor, genel özelliklerinden bahsediyor ve çello kursu ile ilgili ufak ipuçları veriyoruz. Hadi başlayalım!

 

“Yaylı çalgılar ailesininin vazgeçilmezlerinden olan çello, perdesiz bir enstrümandır.”

 

Bu sebeple çello klavyesi üzerinde doğru sesi yakalamak için kulağın çok önemli bir yeri vardır. Klavye üzerinde doğru sesleri yakalamak, zamanla, kulağınız seslere alıştıkça mümkün olacaktır. Bu sebeple çello eğitiminde kulak gelişiminin önemli bir yere sahip olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Kulağın doğru sese alışması zamanla ve doğru eğitimle mümkündür. Çelloda nota basarken doğru sese kulağınızı alıştırmak, zaman içinde kulağınızın da gelişmesine olanak sağlayacaktır. Bu bol egzersiz ve disiplinli çalışmayla da çok kısa sürede gelişim göstereceksiniz.


Çello çalmanın temelde iki yolu vardır. Bu seçimin doğrusu yanlışı değil, yeri ve zamanı vardır. Müziğin içerisinde armoniyi bozmayacak şekilde enstrumanınızı farklı şekillerde kullanmak çok büyük teknik zenginlik sağlayacaktır.

Pizzicato Yöntemi

İlk yöntem, parmakla çalma yöntemi olan pizzicato yöntemidir. Bu yöntem, basılan sesin yayla çekerek çalınması yerine parmakla çekilerek verilmesi yöntemidir. Fazla kullanılmamakla beraber genellikle şarkıların bazı bölümlerinde gerek duyulur.

Geleneksel Yöntem

İkinci yöntem, çellonun genelde çalma yöntemi ise arşeyle çalma yöntemidir. Arşeyi tutarken omuz yukarıda olmamalıdır aynı zamanda bileğinde dışarda olmaması gerekmektedir. Omuz ve bilek fazla kasılmadan tamamen serbest olmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken şey arşeyle tele bastırmak değildir. Kolun kendi ağırlığı ile arşeyi telin üzerinde tutmaktır.


 

Çello Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Çello Kursu İzmirde bireyin gelişimi onun pratiğine ve isteğine bağlıdır. Bu yüzden çello çalmayı öğrenmek için kesin süre belirlemek yanlış bir tutumdur. Profesyonel bir şekilde çalmak isteyen kişiler her gününü çelloya ayırarak saatlerce egzersiz yapmalıdırlar. Disiplinli ve programlı çalışmak onlar için kaçınılmazdır. Hobi amaçlı öğrenmek isteyen bireyler içinse durum o kadar da katı değildir. Verilen egzersizleri günde 1 saat yaptıkları takdirde kısa sürede ileri seviyelere geçebilirler.


 

Çello Çalmaya Başlarken

 

Çello eğitimi ilk olarak doğru tutuştan başlar.

Tutuş, çello eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Doğru oturuş, hem sesin daha rahat verilmesini hem de doğru ses verilmesini kolaylaştırarak enstrümandan soğuma,eteneğinizden endişe etme gibi başlangıçta yaşanan temel endişelerin önüne geçmektedir. Bu sebeple oturuş ve tutuş, çello kursu İzmir için çello eğitiminin temelini oluşturmaktadır. Çello tutarken öncelikle rahat ve dik oturmak önemlidir. Vücudunuzun hiçbir bölümünde aşırı kasılma olmamalıdır. Bireyin bacak boyuna göre çellonun altındaki pick boyunu ayarlayarak, enstrumanın doğru açıda tutulmasının önünü açmış olursunuz. Çello gövdesi göğüs hizasında olmalıdır. Bu şekilde parmaklar perdeye daha dik gelerek temiz seslerin basılması sağlanır.

Çelloda tutuş ve oturuş doğru şekle geldikten sonra yay çekimi ve parmak egzersizlerine geçilir.

Parmak egzersizlerinde hem notaların perdedeki yerini öğrenmiş oluruz hem de doğru ses çıkarmaya çalışırız. Bunun yanında en büyük avantajı da parmalarımızın açılıp esneyerek enstruman klavyesine hakimiyeti arttırmasıdır. Çelloda boş teller kalından inceye doğru  LA – RE – SOL – DO olarak akordlanır. Örneğin en üst tel olan LA telinde egzersiz yapıldığında sırasıyla Si, Do, Re seslerine ulaşılır ve yerleri öğrenilir. Aynı uygulamayı RE teli üzerinde yaptığınızda Mi, Fa, Sol seslerine, SOL teli üzerinde yaptığınız ise La, Si, Do seslerini vererek temel egzersizlere giriş yapmış olursunuz. Bu egzersizin günden güne tekrarlanması hem kulağınızı hem ellerinizi enstumana alıştıracak, böylece zaman içerisinde refleks olarak doğru sesleri bulabileceksiniz.


 

Çello eğitimi ile ilgili temel bilgilerin devamını, gelecek günlerde yayınlayacağımız ikinci yazımızda bulabilirsiniz. Çello ve diğer enstrumanlarla ilgili yazılarımızı ve farklı içeriklerimizi kaçırmamak için instagram sayfamızı sozkonususanat kullanıcı adıyla takip edebilirsiniz. Çello derslerimiz ile ilgili detaylı bilgi için ise Çello Dersi sayfamıza burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere!

 

Ağu 18, 2015 | Posted by in Söz Konusu Sanat | 0 comments