Çello Seçimi

Çello Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çello, bir diğer adıyla viyolonsel 16 yüzyılda ortaya çıkmış 18. Yüzyılda parlamaya başlamıştır. Çellonun bu kadar popüler olmasında ki en büyük etken hiç şüphe yok ki klasik müziktir. Zaman için müzik türlerinin gelişimi ve teknolojinin gelişimiyle birlikte çello çok farklı müzik türlerinde kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde çello ile rock yapan gruplar da bulunmaktadır. Çello kursu izmir tarafından yazılmış bu yazımızda ” Çello Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? ”, ” Çello Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ”, ” Nasıl Bir Çello Almalıyım? ”, ” Çello Seçimi ” gibi başlıklara değindik.

Çello tarihi gelişimi sırasında farklı virtüözler ve araştırmacılar tarafından eklemeler ve çıkarmalar yapılarak günümüze gelmiştir. Bu gelişmeler sırasında çello çeşitlenmeye başlamıştır. Bu çeşitlenmelerinin nedeni ise herkesin çello çalabilmesi, değişik müzik türlerine ayak uydurması ve daha iyi bir ton elde edebilmektir.

Çello çeşitleri genel anlamda 3 ana kriterde ele alınır. Bunlar dönemlerine göre, boyutlarına göre ve malzemesine göre çellolar olarak değerlendirilmektedir. Dönemlerine göre çellolarda genel olarak tarihsel gelişimde ortaya çıkan çellolar ele alınmaktayken boyutlarına göre çellolarda ise bireyin ebatları ve boyu ele alınmıştır. Malzemelerine göre çellolarla ise çellonun yapı özellikleri bakımından ve malzemesine göre ele alınmaktadır.

Çelloya başlamadan önce önemli olan doğru çelloyu alabilmektir. Çello eğitimine başlamadan önce en önemli kriterlerden biride kendinize uygun çello almaktır. Bu çelloya başlamadan önce en önemli basamaktır. Yanlış bir çello seçimi yaptığınız taktirde çello eğitiminiz son derece zorlaşacak ve çileli bir hal almış olacaktır.

Çello, çalacak kişinin fiziksel yapısına uygun olmalıdır. Bu amaçla ¾ ¼ 4/4 gibi farklı boyutlarda sıralanmaktadır. Kendinize göre çelloyu müzik marketlerde deneme yaparak bulabilirsiniz. Önemli olan kollarınızın rahat bir şekilde yay çekebilmesi ve klavyeye uzanmasıdır.

Çello seçimi yaparken diğer bir önemli husus ise çellonun malzemesidir. Çellonun kalitesi ağacıyla doğru orantıdadır. Çellonun ağaç kalitesi ise fiyatıyla doğru orantılıdır. Çellolar günümüzde el yapımı ve fabrikasyon olarak ikiye ayrılır. El yapımı fiyat açısından daha pahalı iken daha ileri seviyelere hitap etmektedir. Fabrikasyon çellolar ise başlangıç aşaması için oldukça uygun fiyat açısından da ekonomiktir. Başlangıç aşamasında orta fiyatlarda fabrikasyon çellolar edinebilirsiniz.

Müzik marketlerde çello seçimi yaparken ise bazı durumlara dikkat etmelisiniz. Bunlardan önemli olanları klavyenin pürüzsüz bir yapıya sahip olmasıdır. Aksi halde nota basımında cızırtılar olabilir. Ayrıca entonasyon ayarına ve eşiğinin eğimine dikkat edilmelidir.

Çello hakkında yazdığımız ” Çello Akordu Nasıl Yapılır? ” yazımızı da mutlaka okumalısınız. Ayrıca İzmir’de çello dersiyle ilgili çello kursu izmir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Çello Kursu İzmir

Şub 11, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Çello Seçimi için yorumlar kapalı