Elektro Gitar Nasıl Seçilir?

Elektro gitarın bilinirliğinin artmasında ve günümüzde hem gitaristlerin hem de müzisyen adaylarının bu müzik aletini çalmak istemelerinde şüphesiz ki rock müziği ve bu müzik türünün temsilcileri öncü bir rol oynamış ve elektro gitar en çok çalınmak isteyen çalgılar arasında yerini almıştır.

İcra edilen müzik türünün çalan ve dinleyen kişiye lezzet verebilmesi için, ilk önce çalınan müzik aletinin nitelikli olması gerekmektedir. Bu yüzden elektro gitar satın almayı düşünenler, gitarını değiştirmek isteyenler için elektro gitar alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgilere değindik. Sizinde aklınızda hangi elektro gitarı almalıyım?, elektro gitar alırken nelere dikkat edilmeli? gibi sorular varsa yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz. Gelelim eğitmenlerimizin gitaristlere tavsiyelerine;

Elektro Gitar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

elektro-gitar-nasil-secilir

  • Elektro gitar satın almadan mutlaka ilk iş bir detaylı bir piyasa araştırması içerisine girmeniz gerekmektedir. Böylelikle elinizde hem marka çeşitliliği hem de fiyat çeşitliliğiyle ilgili geniş bilgiler bulunmuş olacak ve daha mantıklı seçimler yapabileceksiniz.
  • Bu tarz alışverişlerde güvendiğiniz bir gitaristin ya da müzisyenin tavsiyelerini dikkate alın, bu tip durumlar size ekstra olarak avantaj sağlar.
  • Elektro gitar çalma düşüncesi aklınızda yeni oluştuysa ve henüz ilk kez gitar çalmaya başlayacaksanız, düzgün fakat hesaplı bir gitarla müziğe adım atmanız daha doğru bir hareket olacaktır. Seviyenizi ileri taşıdığınızda ve hevesiniz devam ettiği takdirde model seçiminizi yükseltebilirsiniz.
  • Elektro gitarların kendi içlerinde farklılaşmış bir çok tarzda modeli bulunmaktadır. Bu yüzden ilk olarak temeli standart ve rahat çalım sağlayabileceğiniz bir gitarla atmak, işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Klavye ve telin aralığının normal sınırlar içerisinde olmasına dikkat edilmeli ve her perdenin basılışı rahatlıkla sağlanabilmelidir. En kalından, en ince sese kadar her notayı basılmalı ve bu notaların sesleri doğru ve net olarak çıkmalıdır.
  • Sap bölgesinde yamukluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer ki sap bölgesinde bir bozukluk yoksa, sapın elimize olan uygunluğu test edilmelidir. Eğer ki kavrayışımızda da sıkıntı yaşamıyorsak, alacağımız gitarın sapı ile ilgili bir problem yok demektir.
  • Eğer ki 2. el bir gitar satın almayı düşünüyorsanız; vurukların ve aşınmaların minimum seviyede olmasına, amfide çalınırken ses olarak bir sıkıntı yansıtmamasına ve sap ile gövde bölümlerinde kırık yahut göçük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Hangi elektro gitarı almalıyım? Hakkında son ve en önemli maddemiz. İsteklerinize uygun renkte, görüntüde, seste ve desende bir gitar almaya özen gösterin. Bu sizin hevesinizi arttıracak ve motive olmanızı sağlayacaktır.

Elektro gitar alırken dikkat edilmesi gerekenleri tek tek yazımızda sıraladık. Sizde elektro gitar alma konusunda kararsız kaldıysanız ve uygun fiyatlı bir şeyler arıyorsanız, ücretsiz olarak sanat merkezimizdeki gitar kursu İzmir eğitmenlerimizle görüşüp, ücretsiz danışma hizmeti alabilirsiniz.

Ayrıca gitarınızın performansını arttıracak olan temizlik ve bakım tüyolarını içeren ” Gitarda Temizlik ve Bakım ” adlı içeriğimizi de incelemenizi öneriyoruz!

Eyl 13, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Elektro Gitar Nasıl Seçilir? için yorumlar kapalı