Our Blog

What we post and publish is awesome!

Elektro Gitar Temizliği

Elektro Gitar Nasıl Temizlenir?

Tüm enstrümanlarda ve gitarlarda müzik aletinizin temiz ve bakımlı olması hem sizin hem gitarınız için oldukça önemlidir. Temiz ve bakımlı bir gitar, performansı açısında da size olumlu geri dönüşler sunacaktır. İzmir gitar kursu tarafından hazırlanmış bu yazımızda ” Elektro Gitar Bakımı Nasıl Yapılır? ”, ” Elektro Gitar Nasıl Temizlenir? ”, ” Elektro Gitar Bakımı ve Temizliği ” gibi konular hakkında detaylı bilgilere verdik.
elektro gitar bakımı ve temizliğiHer çalışınız sonrasında gitar üzerinde ve tellerinde ter birikimleri oluşmaktadır. Bu ter birikimleri her çalıştan sonra silinmediği taktirde zamanla asitlenme yapacak ve gitarınızın tonunu olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı şekilde tellerde de bu ter birimleri sonucunda oksitlenme olmaktadır ve bu oksitlenme tellerin çabuk yıpranıp kopmasına yol açacaktır. Bu yüzden bu bölgenin temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Bakımlar genellikle 3 evreden oluşmaktadır. Çalış sonrası günlük, aylık ve genel bakım olarak ele alınır. Çalış sonrası bakım sizin de yapabileceğiniz silme ve temizleme işlemidir. Aylık bakım ise baştan aşağıya cilalanma ve genel ayarlarının kontrol edilmesinden oluşur. Yeterli bilgiye sahipseniz bunu da siz yapabilirsiniz ancak bilmiyorsanız kesinlikle bir bilene yaptırın. Genel bakım profesyonel ellerle yapılması ve A’dan Z’ye tam teşekküllü bir bakımı kapsamaktadır.

Elektro gitar, akustik gitar kadar bakıma ihtiyaç duymaz. Fakat gitarı daha rahat çalabilmek ve daha güzel ses almak için bakımı aksatılmamalıdır. Gitar çalarken zamanla elleriniz terleyecek ve gitarın tellerine bir süre sonra hasar vermeye başlayacaktır. Eğer gitarınızın bakımını düzenli olarak yerine getirirseniz böyle bir sorun yaşamanız olanaksızdır.

Eğer oldukça titiz biriyseniz yapabileceğiniz ilk şey bir gitar temizleme seti almaktır. Sprey, limon yağı gibi malzemeler içerir. Biraz ücretli olabilir ama size gitar temizlemek için ihtiyacınız olan bütün malzemeleri sunacaktır. Bezinizin gitara asla zarar vermeyecek mikro fiber bezi gibi olmasına oldukça dikkat etmelisiniz.

Spreyi gitarın gövdesine sıkın. Gitarınız ilk günkü gibi parlayacaktır. Hem de cilasını almış olacaksınız. Sonra bezle gözdeye nazikçe temizleyin. Bezin kuru kısmıyla parlatın.

Telleri çıkartın, klavyeye limon yağını sürün, sonra da pamukla klavyeye iyice gezdirin. 10 dakika bekledikten sonra yine pamukla silin. Biraz daha bekledikten sonra eski telleri takın veya yeni teller takın çünkü gitarınızın tellerini değiştirmek için de güzel bir zaman olabilir.

Bir diğer yazımız olan ” Gitar Nasıl Akort Edilir? ” adlı faydalı yazımızı da mutlaka okumalısınız. Aynı zamanda İzmir’de gitar dersi, toplu gitar kursu, gitar kursu izmir hatay, izmir gitar kursu hakkında detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Gitar Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89