Elektro Piyano Hakkında Bilgi

Elektronik Piyano Nasıl Bir Enstrümandır?

Tarih boyunca çoğu enstrümanda yapılmış ve yapılmakta olan elektronik geliştirmeler piyanoya da uyarlanmıştır. Piyano 17. Yüzyılda ortaya çıkmasından sonra özellikle teknolojinin de gelişmesiyle çeşitlenmiş ve farklı tınılara sahip piyano türleri ortaya çıkmıştır. Bu türler arasında elektronik piyano öne çıkmıştır. Elektro piyano almayı düşünüyorsanız, elektro piyano hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız piyano kursu izmir tarafından yazılmış yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun.elektro piyano hakkında bilgi

Kullanım açısından çok daha rahat ve fonksiyonu fazla bir piyano ortaya çıkmıştır. Akustik piyanolar, duvar tipi ve kuyruklu olmak üzere ikiye ayrılır. Kuyruklu piyanoların ses gücü çok fazla olduğu için konserlerde ve geniş alanlarda kullanılırlar. Duvar tipi piyanolar ise daha küçük boyutlarda oldukları için ev ortamı gibi yerlerde kullanılırlar. Bu iki piyano türünde de taşınma sorunlarına ve akordlarına dikkat edilmesi çok önemlidir.

Akustik piyanolar ile elektronik piyanoların konseptleri birbirleri ile aynıdır. Akustik piyanoların aksine dijital ses kayıtları da bulunur. Tuşların altında duyarlı malzemeler vardır. Bu tür piyanolar tuş hassasiyetlerine göre ikiye ayrılır. Eğer bir piyanoda tuş hassasiyeti yoksa çıkan sesler basma inceliğine göre değişiklik göstermeyecektir.

Günümüzde akustik piyanonun da elektronik piyanonun da artıları ve eksileri bulunmaktadır. Akustik piyanoların maliyeti oldukça yüksek ve taşınabilmesi oldukça zordur. Genellikle büyük konser alanlarında kullanılmaktadır. Elektronik piyanolarda ise her ne katar tuşesi akustiğe yakın olsa da tuşenin orjinalliği ve sesin orjinali açısından akustik piyanoyu aratmaktadır.

Bütün bunların dışında elektronik piyanolarda bir çeşit mikser bulunabilir. Çıkacak sesin yüksekliği bu mikserler ile ayarlanabilir. Bunlara göre piyanoların boyutları da değişkenlik gösterir ve taşınmaları kolaydır. Elektronik Piyanodan çıkan sesler son derece farklılık gösterebilir. Koro sesleri ve hatta perküsyon daha yapılabilir. Arka planında farklı enstrümanlar ile çalınabilir.

Fakat akustiğin kalitesini hiçbir dijital ses vermeyecektir. Bu yüzden konserlerde büyük oranda akustik piyanolar kullanılır. Bu seçim yine de kullanım alanına bağlıdır. Elektronik piyanolar çok çeşitli oldukları için güzel bir tercih olabilir.

Şub 5, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Elektro Piyano Hakkında Bilgi için yorumlar kapalı