Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Flüt Çeşitleri Nelerdir : En Detaylı Flüt Yazısı

 

Flüt Çeşitleri ve Adları

Bu yazı yan flüt hayranları için bire bir ! Yan flüte başlamayı düşünen ancak hangi yan flütü almalıyım, özellikleri nedir, neye göre seçmem gerekli diyenler için bir el kitapçığı niteliğinde. Yazının genelinde yan flüt çeşitleri, yan flüt türleri ve adları hakkında detaylı bilgi vereceğiz. 

Aşağıda verilen konu başlıklarını inceleyerek ilgili konuya hızlıca gidebilir ve merak ettiklerinizi anında öğrenebilirsiniz.

 • Yan Flüt Nedir ?
 • Flüt çeşitleri nelerdir?
 • Flüt çeşitlerinin adları
 • Flütlerin özellikleri
 • Flüt türleri nelerdir?

gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.Dünyanın bilinen en eski enstrümanlarından biri de flüttür. Eski çağlarda yapımında bambu kullanılan flüt, günümüzde metal alaşımlardan yapılmakta ve kaldıraçlı bir düzenekle birlikte günümüzdeki şeklini almayı başarmıştır.


Yan Flüt Nedir

yan flüt nedir

Nefesli çalgılar grubunun bir üyesi olan yan flüt 3 parçadan oluşmaktadır. Bu parçalar baş kısmı, gövde kısmı ve kuyruk kısmıdır. Yan flüt aslında anlam karışıklığını gidermek için kullanılan bir isimdir. Yabancı literatürde yan flüt diye bir ayrım bulunmamaktadır ve ” flute ” denmektedir. Dünyanın en eski müzik aleti olaan flüdün tarihine bir göz atmak istersen bu yazıyı da mutlaka okumalısın; flütün ilginç tarihi

Yan flüt tarihine baktığımızda, yan flüt yapımında kullanılan ilk materyalin ağaç olduğu görülmektedir. Ağaçtan yapılan yan flütlerden zaman içerisinde vazgeçilmesinin temel nedeni ;

 • Yan flüt tek parça olduğu için akort probleminin yaşanması
 • Ağaç bakımının düzenli yapılmaması sonucu yan flütün ciddi deformasyona uğraması sayılabilir

Günümüzde kullanılan yan flütler artık belirli standartlara sahiptir. Genel özellikleri bakımından standart bir yan flüt 67 santim uzunluğa ve 1.9 santim çapa sahiptir.

Yan flüt üzerinde bulunan ve parmaklar yardımı ile açılıp kapatılan deliklere perde denilir. Bu perdelerin açılıp kapanması ile ilgili notalar elde edilir ve bunlar bir kural içerisinde çalındığı taktirde ortaya melodi çıkmaktadır.


Yan Flütün Tarihi Hakkında Kısa Bilgiler

 • Flütün ilk örneklerine çok uzun yıllar önce Çin’de rastlanmıştır.
 • Dünya üzerinde belki de en eski enstrümanlardan biri olan yan flüt yaklaşık milattan önce 900 lü yıllardan bu yana kullanılmaktadır.
 • Avrupa’da tanınması 12. yüzyıl içerisinde gerçekleşmiştir ve askeri bandolarda sıklıkla tercih edilmiştir.
 • Yan flüte aynı zamanda Alman Flütü’de denmektedir. Bunun nedeni Almanya’nın askeri bandolarında sürekli olarak flüte yer vermesidir.
 • Bandolardan sıyrılıp orkestralarda kendine yer edinmesi 16. yüzyıl içerisinde gerçekleşmiştir.
 • Tarihte ortaya çıkan ilk flütler az öncede bilgisini verdiğimiz şekilde yani tek parça ( yekpare ) biçimde üretilirdi ve üzerinde sadece 6 delik bulunurdu.

Flüt Çeşitleri

Yan Flüt

Batı müziğinde en çok tercih edilen flüt çeşitlerinden ilkidir. Elde edilen bilgilere göre yan flüt m.ö 900 yılında ilk olarak Çin’de kullanılmaya başlanmıştır. Batı’da kullanım alanı öncelikle askeri müzik olan yan flüt zaman içerisinde bu alandan çıkmış ve oda müziğiyle, orkestra alanına geçiş yapmıştır. İlk üretilen yan flütler abanoz ağacından yapılmasına rağmen, günümüzdeki yan flütler nikel, gümüş, krom gibi maddelerden üretilmektedir. Yan flüt 3 temel parçadan oluşmaktadır. Üzerinde bulunan seslerin frekanslarını belirleyen perde deliklerinin birbirlerine olan uzaklık ve çapları farklılık göstermektedir. Yan flüt almak istiyor ve bu sebeple çeşitlerini araştırıyorsan bu yazıya kesinlikle göz atmalısın: uygun fiyata en iyi yan flüdü almanın sırları

 

 

 

Pikolo Flüt

Bu flüt çeşidinin kuyruk kısmı bulunmamaktadır. Ortalama olarak 30 santim boya sahip olan bu flüt çeşidi, yan flütün yarı boyundadır.

 

 

 

 

Alto Flüt

Diğer flüt çeşitlerine oranla daha büyük boyutlara sahip olan flüte verilen addır. Genellikle kullanımına çok nadir rastlanmakla birlikte çok fazla orkestralarda kullanılmaz.

 

 

 

Bas Flüt

Tam olarak 146 cm boya sahip olan bas flüt, çalımı daha zor bir flüt çeşididir. Çalımının daha zor olması flütün boyutlarından kaynaklanmaktadır. Üfleme zorluğu yaşanmasından dolayı ekstra parça eklenerek özel bir üfleme başlığı eklenmiştir. Sesinin volümü düşük olduğu için toplu çalımlarda tercih edilmemektedir.

 

 

 Blok Flüt

İlkokullarda sıkça öğrenimine rastlanılan blok flüt 1700’lü yıllardan önce çok popüler iken 1700’lü yıllardan sonra gördüğü önemi kaybetmeye başlamıştır. Ağaçtan, plastikten ve çok özel bir durum olarakta fil dişinden üretildiği görülmüştür.

 

 

 

 

 ” Yan Flüt Nasıl Tutulur?  yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bunun yanı sıra yan flüt kursu İzmir hakkında detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilir ya da aklınıza takılan soruları bizlere iletmek için konuşma panelinden yararlanabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89