Flüt Çeşitleri Nelerdir?

 

Flüt Çeşitleri ve Adları

Yan flüt kursu İzmir Hatay çevresinde, eğitmenlerimiz tarafından hazırlanmış yazımızda;

  • Flüt çeşitleri nelerdir?
  • Flüt çeşitlerinin adları
  • Flütlerin özellikleri
  • Flüt türleri nelerdir?

gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.Dünyanın bilinen en eski enstrumanlarından biri de flüttür. Eski çağlarda yapımında bambu kullanılan flüt, günümüzde metal alaşımlardan yapılmakta ve kaldıraçlı bir düzenekle birlikte günümüzdeki şeklini almayı başarmıştır.

Flüt Çeşitleri

 

Yan Flüt

Batı müziğinde en çok tercih edilen flüt çeşitlerinden ilkidir. Elde edilen bilgilere göre yan flüt m.ö 900 yılında ilk olarak Çin’de kullanılmaya başlanmıştır. Batı’da kullanım alanı öncelikle askeri müzik olan yan flüt zaman içerisinde bu alandan çıkmış ve oda müziğiyle, orkestra alanına geçiş yapmıştır. İlk üretilen yan flütler abanoz ağacından yapılmasına rağmen, günümüzdeki yan flütler nikel, gümüş, krom gibi maddelerden üretilmektedir. Yan flüt 3 temel parçadan oluşmaktadır. Üzerinde bulunan seslerin frekanslarını belirleyen perde deliklerinin birbirlerine olan uzaklık ve çapları farklılık göstermektedir.

 

 

 

Pikolo Flüt

Bu flüt çeşidinin kuyruk kısmı bulunmamaktadır. Ortalama olarak 30 santim boya sahip olan bu flüt çeşidi, yan flütün yarı boyundadır.

 

 

 

 

Alto Flüt

Diğer flüt çeşitlerine oranla daha büyük boyutlara sahip olan flüte verilen addır. Genellikle kullanımına çok nadir rastlanmakla birlikte çok fazla orkestralarda kullanılmaz.

 

 

 

Bas Flüt

Tam olarak 146 cm boya sahip olan bas flüt, çalımı daha zor bir flüt çeşididir. Çalımının daha zor olması flütün boyutlarından kaynaklanmaktadır. Üfleme zorluğu yaşanmasından dolayı ekstra parça eklenerek özel bir üfleme başlığı eklenmiştir. Sesinin volümü düşük olduğu için toplu çalımlarda tercih edilmemektedir.

 

 

 Blok Flüt

İlkokullarda sıkça öğrenimine rastlanılan blok flüt 1700’lü yıllardan önce çok popüler iken 1700’lü yıllardan sonra gördüğü önemi kaybetmeye başlamıştır. Ağaçtan, plastikten ve çok özel bir durum olarakta fil dişinden üretildiği görülmüştür.

 

 

 

 

İzmir’de yan flüt dersi için yan flüt kursu izmir sayfamızı ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca Söz Konusu Sanat öğretmenlerimiz tarafından hazırlanmış ” Yan Flüt Nasıl Tutulur?  yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Oca 26, 2018 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Flüt Çeşitleri Nelerdir? için yorumlar kapalı