Our Blog

What we post and publish is awesome!

Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müzikle ilgilenen herkesin yakından tanıdığı, popülerliği günümüzde de sürdürmeye devam eden bir enstruman olan gitar, parmak ve pena yardımıyla icra edilmektedir. Farklı çeşitlerinden dolayı üzerindeki tel sayısı bu türlere göre değişiklik göstermektedir. Hem solo hem de eşlik amacıyla kullanılmakta olan gitarın tınısına günümüzde neredeyse her müzik türünde sıkça rastlamak mümkündür.

Gitar çalmak isteyenlerin pratiklerini düzenli bir şekilde yapabilmesi için mutlaka bir gitar edinmesi gerekmektedir. Alınacak gitarın kişinin yapısına ve algısına uygun olması ve çalacak kişinin beğenisine hitap etmesi gerekmektedir. Bu gibi şartların sağlanamaması durumunda gitar çalacak kişinin öğrenme zamanının uzayabileceği gibi çalan kişinin yaptığı müzikten keyif almamasına durumunda enstrumanından uzaklaşacağı bilinmelidir. Bu yüzden mutlaka gitarınızı seçerken önceliklerinizi iyi belirlemeli ve bu maddeler üzerinden yola çıkarak bir gitar satın almalısınız.

 

Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Gitar Çeşidi

Gitar alırken ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de hangi gitar türünü seçeceğinizdir. Bu konuda daha rahat karar verebilmek adına çalmak istediğiniz müzik türlerini göz önünde bulundurup bu tarza göre gitar almanız sizin için daha doğru bir karar olacaktır. Gitar çeşitleri elektro, akustik ve klasik gitar olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Bu üç gitar türü de kendi içerisinde farklı çeşitler barındırmaktadır. Bu yüzden gitar edinirken mutlaka istediğiniz müzik türünün analizini yapmalısınız.

Örneklemek gerekirse hem şarkı söyleyip hem de gitar çalmak isteyen biri için elektro gitar iyi bir seçim olmayacaktır. İstenilen isteklere uygun olan klasik ya da akustik gitardır. Aynı şekilde solo ve enstrümantal tınılar seslendirmek isteyen biri için de klasik gitardan ziyade elektro gitar çok daha iyi bir tercih olacaktır. Bu konuları göz önünde bulundurarak iyi bir analiz yapabilirsiniz.

Sap Düzgünlüğü

Gitarın sap bölümünün düzgün olduğunu anlamanız için gitarın gövde ve sap  bölümlerinin birbirine paralel bir şekilde gelip gelmediğine bakmanız yeterlidir. Eğer ki sap ve gövde bölümleri birbirine paralel şekilde geliyorsa ve sap kısmında çıkıntılar mevcut değilse, gitarınız düzgün bir sapa sahiptir. Sap bölümü sesin verimliliğini etkileyen en önemli bölümlerdendir. Bu yüzden bu maddeye çok dikkat edilmeli, gerekli kontroller sağlanmalıdır. Eğer ki sap düzgünlüğü bozuksa o gitar tercih edilmemelidir.

 

 

Klavyenin İnceliği, Kalınlığı

Sap bölgesinde bulunan perdeler için kullanılan bölüme klavye denilmektedir. Gitar satın almadan önce klavyenin incelik ve kalınlığı muhakkak kontrol edilmeli, eğer mümkünse klavye denenmeden gitar satın alınmamalıdır. Eli ufak olan biri kalın klavyeyi kavramakta, büyük bir el ve parmak yapısına sahip kişi ise ince klavyeyi kavramakta güçlük çekecektir. Bu yüzden alacağınız gitar üzerinde ufak alıştırmalar yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

Eşik Boyu

Telleri taşıyan aparata eşik adı verilmektedir. Bu yüzden gitarın çalımında eşik önemli bir rol oynamaktadır. Gitar alırken mutlaka eşik boyunun dengeli olmasına dikkat edin. Aksi takdirde yüksek eşikten dolayı tellere zor basma ve verimsiz ses elde etme problemi, alçak eşikten dolayı da kalitesiz ve bozuk ses elde etme problemi yaşayabilirsiniz. Eşik boyutunun uygun olup olmadığını anlamak için gitar çalan deneyimli bir kişiden yardım alabilirsiniz.

 

 

 

 

Söz Konusu Sanat * Gitar Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89