Gitar Kursu Hurafeleri

Gitar hakkında o kadar çok atılıp tutulan şey vardır ki saymakla bitmez, bu gitar kursu yazımızda gitarla ilgili “en çok sallanan şeyler”i cevaplayacağız. Ağzı olan konuşuyor diye bir laf vardır, bazen, bazıları, bilse de bilmese de biliyor gibi fikirlerini söyler gitarla ilgili ve bu fikirler sizin düşüncelerinizi yönlendirebilir ama en güzeli kendinizin deneyimlemesidir.

Elektro gitar çalmak için önce klasik gitar çalmak gerekir.
İlk hurafemiz bu, herkes ağzında olan “önce klasikle başla” geyiği. Önce klasik gitarla başla tamam ama neden önce elektro gitarla başlayamıyor? Basket oynamak isteyen birine önce sen bi atlet ol, koşmayı öğren demek gibi. Eğer elektro gitar çalmak istiyorsanız bu işin aşamaları klasik gitar-elektro gitar-bas gitar gibi falan değildir. Elektro gitar çalmak istiyorsanız elektro gitar çalarak başlamalısınız, gayet düz basit ve doğru mantık olan budur. Sevmediğiniz bir gitarla sevmediğiniz şarkıları çalmak zorunda değilsiniz, eğer rock müzik yapmak istiyorsanız bunu klasik gitarla yapamazsınız.

Elektro gitarın telleri elini keser.
Herkes aynı anda zıplarsa da deprem olur, tabi ki yok böyle bir şey, adamlar neden parmak kesecek bir şey üretip kendi ürünlerini kullanan kişilere zarar versinler?

En iyi gitar markası ibanezdir.
En iyi araba markası BMW’dir dersem doğru olur mu, diğer markaların iyi modellerine haksızlık etmiş olmaz mıyım? Kaliteli markaların çok kaliteli modelleri olduğu gibi daha hesaplı modelleri de bulunmaktadır fakat “en iyi” diye bir şey söylemek söz konusu değildir.

Bas gitar çalması en kolaydır.
Her müzik aletini, hakkını vererek çalması eşit zorluktadır, hiç bir müzik aleti için bu şundan daha zordur denilemez.

Gitar kursuna gidersem gitar çalmayı öğrenirim.
Gitar kursuna giderseniz gitar çalmayı öğrenebilirsiniz fakat gitar kursu size doğru yolu gösterir, önemli olan sizin bu yoldan gidip evde düzenli olarak gitar çalışmanızdır. Eğer düzenli gitar çalışmazsanız ne yazık ki hiç bir gitar öğretmeni ve hiç bir gitar kursu size gitar öğretemez belli bir yerde kalırsınız.

Pahalı olan gitarın sesi de iyidir. 
Pahalı olan gitarın işçiliği ve kullanılan malzemesi daha iyi olabilir fakat ses kavramı tamamen görecelidir, herkesin beğendiği gitar tonu farklılık gösterebilir bu yüzden en pahalı gitar en iyi ses tonuna sahiptir diye bir şey söylenemez.

Eyl 1, 2015 | Posted by in Söz Konusu Sanat | 0 comments