Gitar Kursu Hurafeleri

Gitar hakkında atılıp tutulan o kadar çok şey var ki saymakla bitmez. Gitar Kursu İzmir serimizin bu haftaki yazısında, gitarla ilgili en çok bilinen yanlışlara değiniyoruz. Ağzı olanın konuştuğu müzik piyasasında, insanların çok biliyormuş gibi uydurduğu, az bilse de fikir sunduğu pek çok konuya değiniyoruz. Hadi başlayalım!

GİTAR ÇALIMI HAKKINDA EN YAYGIN HURAFELER


 

Elektro gitar çalmak için önce klasik gitar çalmak gerekir.

İlk hurafemiz bu, herkesin ağzında olan “önce klasikle başla” geyiği. Tamam ama neden önce elektro gitarla başlayamıyoruz? Basketbol oynamak isteyen birine önce sen bi atlet ol, koşmayı öğren demek gibi, o kadar anlamsız. Eğer elektro gitar çalmak istiyorsanız bu işin aşamaları klasik gitar-elektro gitar-bas gitar gibi falan değildir. Elektro gitar çalmak istiyorsanız elektro gitar çalarak başlamalısınız. Bu gayet düz, basit ve mantıklıdır. Sevmediğiniz bir enstrumanla, sevmediğiniz şarkıları çalmak zorunda değilsiniz. Eğer rock müzik yapmak istiyorsanız, bunu klasik gitarla yapamazsınız!

Elektro gitarın telleri elini keser.

Herkes aynı anda zıplarsa da deprem olur! Tabi ki yok böyle bir şey, adamlar neden parmak kesecek bir şey üretip, kendi ürünlerini kullanan kişilere zarar versinler? Kaldı ki öyle olsa büyük gitaristlerin parmak uçlarının rendelenmiş gibi olması gerekmez miydi? İçiniz rahat olsun, elektro gitarın telleri elinizi kesmez.

En iyi gitar markası Ibanez’dir.

En iyi araba markası BMW’dir dersek doğru olur mu? Diğer markaların iyi modellerine haksızlık etmiş olmaz mıyız? Bir çok markanın birbirinden kaliteli modelleri olduğu gibi, aynı markaların daha hesaplı, dolayısı ile de daha düşük kaliteli modelleri de bulunmaktadır. Seçiminizi yaparken marka takıntısıyla değil, objektif olarak fiyat performans dengesine bakmanız en doğrusu olacaktır.

Bas gitar çalması en kolay gitardır.

Her müzik aletini, hakkını vererek çalması eşit zorluktadır, hiç bir müzik aleti için bu şundan daha zordur ya da kolaydır denilemez. Standart bir bas gitarda 4 tel olması sizi aldatmasın, çalım tekniği ve farklı yürüyüşleriyle bas gitar kendine has zorlukları olan bambaşka bir enstrumandır.

Gitar kursuna gidersem gitar çalmayı öğrenirim.

Gitar kursuna giderseniz gitar çalmayı tabi ki öğrenebilirsiniz fakat gitar kursu size sadece doğru yolu gösterir. Önemli olan sizin bu yoldan ilerleyerek evinizde düzenli olarak gitar çalışmaya devam etmenizdir. Her enstrumanda kilit nokta pratik yapmaktır. Eğer düzenli gitar çalışmazsanız ne yazık ki hiç bir gitar öğretmeni ve hiç bir gitar kursu size gitar çalmayı öğretemez, belli bir yerde kalır, ilerleyemezsiniz.

Pahalı olan gitarın sesi de iyidir. 

Pahalı olan gitarın yapım işçiliği ve kullanılan malzemesi daha kaliteli olabilir fakat ses kavramı tamamen görecelidir. Herkesin beğendiği gitar tonu ya da tınısı farklılık gösterebilir. Bu yüzden en pahalı gitarı aldığınızda istediğiniz, beğendiğiniz sesi alacağınızı düşünmeyin, en pahalıyı değil, size en uygun enstrumanı seçmeniz önemlidir.


 

Gitar Kursu İzmir olarak en çok duyduğunuz gitar kursu hurafelerine değinmeye çalıştık. Sizin de duyduğunuz, aslını öğrenmek istediğiniz hurafeler varsa hemen bize ulaşın, yeni yazılarımızda gerçeklerine yer verelim. Görüşmek üzere!

Eyl 1, 2015 | Posted by in Söz Konusu Sanat | 0 comments