Our Blog

What we post and publish is awesome!

Gitar Nasıl Akort Edilir

Gitar Akort Etme Yöntemleri

Doğru sesin elde edilebilmesi ve kulağımızın yanlış seslere adapte olmaması açısından çalgılar muhakkak eksiksiz bir şekilde akort edilmeli ve akortsuz olması durumunda kesinlikle çalınmamalıdır.

 

1- Gitarın kendi içindeki sesler ile akortlanması

Bu akort etme biçimi daha çok doğru ses alınacak yerin olmamasından dolayı  kullanılmaktadır. Bu sistemde gitarın en kalın telinin akordunun doğru olduğu sayılır ve geri kalan teller bu sese göre akort edilir.Yapılacak işlemler sırasıyla şu şekilde sıralayabiliriz;

1- En kalın tel olan mi telinde 5. perdeye basılır ve basılan bu perde bir alt teldeki boş telin tınısı verir.(La telinin)

2- Aynı şekilde akort edilen La telinde de 5. perdeye basılır ve basılan bu perde bir alt teldeki boş telin tınısını verir.(Re telini)

3- İlk iki maddede yapılan işlem tekrarlanarak,kalınan re telinde 5.bölüme basılır ve basılan tel bir alt boş telin tınısını verir.(Sol Telini)

4- Bu sefer diğer tellerden farklı olarak Sol telin 4.bölmeye basılır ve bir alt boş telin tınısı elde edilir.(Si telinin)

5- Kalınan si notasında 5.kısıma basılmasıyla bir altındaki boş telin tınısı elde edilir.(Mi teli)

6- Birbirine göre akort edilen bütün tellerin tekrar kontrol edilmesi ve ufak farklılıklar varsa da bunun düzeltilmesi gerekir.

2- Tuner yardımıyla akort etme işlemi

Eğer ki çalgınızı akort cihazı kullanarak akort edecek iseniz her notanın bir harfle kodlandığını ve bu dizgelerin isimlerini bilmesiniz.Uluslar arası harf dizgesinde notaların karşılıkları aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.

A-La       D-Re    G-Sol
B-Si        E-Mi
C-Do      F-Fa

Bu harflere bakarak notanın yanlışlık durumuna göre sesi pesleştirerek veya tizleştirerek akort işlemini tamamlayabiliriz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89