Our Blog

What we post and publish is awesome!

Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Telli müzik aletleri denilince akla ilk gelen enstrümanlardan biri gitardır. Farklı çalım stilleriyle, hareketli ritmleriyle ve bir çok tarza uyumlu yapısı ile herkesin çalmak istediği enstrümanlardan olmayı başaran gitar, popülerliğini günden güne de hızla arttırmaktadır. Gitar kursu İzmir Söz Konusu Sanat hocaları olarak bu yazımıza gitar öğrenme süresi ile ilgili merak edilen soruları yanıtladık. Genellikle merak edilen sorular şu şekilde sıralayabiliriz;

* Gitar ne kadar sürede öğrenilir?
* Gitar öğrenme süresi 
* Klasik gitar ne kadar sürede öğrenilir?
* Elektro gitar ne kadar sürede öğrenilir?
* Akustik gitar ne kadar sürede öğrenilir?
* Gitar çalmayı ne kadar sürede öğrenebilirim?

Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Gitar öğrenme süresinin bir standartı bulunmamaktadır.

Gitar öğrenme süreci kişinin gitar çalışma sıklığına, çalışırken geçirdiği verimli süreye, eğer kursa katılıyorsa bu kursa katılma düzenine bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca gitarda herkes aynı seviyeye gelmek istemeyeceği için hedeflere bağlı olarakta süreç değişiklik göstermektedir. Bu tamamen sizin isteklerinize göre şekillenir. Bu istekler içerisinde elektro gitar, akustik gitar veya klasik gitar seçiminizinde süreci belirleyeceğini unutmamalısınız.

Tahmini süre 3 aydır.

Gitar öğrenmekten kasıt eğer ki gitarda temel seviyeye erişmek ise bu süre kursumuz tarafından yaklaşık olarak 3 ay olarak belirlenmiştir. Sizde gitardaki 3 ayınızı tamamlamanızın ardından temel seviye parçaları çalabilir ve  şarkılara eşlik ederek ileri düzeye geçiş yapabilirsiniz. Tabii ki bu süre yine kişinin performansına bağlı olarak azalıp, artabilmektedir. Bu noktada önemli olan sizlerin o hafta verilen dersleri tekrar tekrar pratik yapmanızdır. Unutmayın müzik aleti çok nankördür. Bir kere elinizden düştümü başa sarmaya çok meyillidir.

İsteğe ve hedefe göre bu süreç çeşitlilik gösterir.

Gitar öğrenme süresi kişinin gitar çalmaya hobi ya da profesyonel olarak bakmasıyla da bir bakıma ilişkilidir. Çünkü profesyonel bir gitarist olabilmek için yıllar harcamak gerekirken, hobi amaçlı gitar öğrenmek isteyen gitaristler bir kaç içerisinde hedeflerine ulaşabilir. Bu yüzden gitar çalmaya başlarken bu karar iyi verilmeli ve çalışmalar bu yönde şekillendirilmelidir. Örneğin hedefi olmayan bir gitarist her gün 60 dakika çalışsa ve siz günlük hedefinizi belirleyip sadece 15 dakika ayırsanız çok daha fazla verim elde etmiş olursunuz. Bunun sebebi siz zaten bildiğiniz parçaları tekrar tekrar çalmak yerine kendinizi geliştirmeye yönelik pratik çalışmış olacaksınız. Bir bakıma kendinizi tekrar etmemiş olacaksınız.

 

Kursa Gitmeden Gitar Öğrenilebilir mi?

Bir şekilde öğrenmeniz mümkün fakat başınızda iyi bir hoca olmadan bu süreci çokça uzatabilirsiniz. İnternetten gitar çalmayı öğrenmek gibi çözüm yollarıda mümkündür. Fakat bilgi yığını arasında hevesinizi kaçırmadan, daha az ile daha fazla yol katetmek için her alanda bir bilene ihtiyacınız olacaktır. Bu sadece gitar öğrenmek başlığı altında düşünülmemelidir.

Ne Yapmalıyım?

Sizde gitar öğrenme süresi ilgili olarak daha belirgin bir süre istiyorsanız, ücretsiz gitar kursu İzmir deneme derslerimize katılmanızı öneriyoruz! Katılım göstereceğiniz bu derste gitar eğitmenlerimizden ayrıntılı bilgi alabilir ve yatkınlık, hedef gibi konulara netlik kazandırabilirsiniz.

Randevu almak için; 0553 174 68 89 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. 🙂

 

Ayrıca bu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

 

Gitar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitarda Bareli Akorlar Nasıl Basılır?

Klasik Gitarda Tutuş Pozisyonları

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89