Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar

Gitarlar Hangi Ağaçtan Yapılır?

Gitar tarihi bakımından net ve kesin bilgiler içermemektedir. Oldukça kadim bir enstrümandır ve kökleri oldukça geniştir. Çoğu kaynaklarda farklı millete ait olduğu yazılmaktadır. Ancak kesin olan bir şey varsa oda gitarın artık bir milletin ya da kültüre ait olmadığı ve günümüzde evrensel bir hal aldığıdır.

Gitar tarihi içerisinde gelişerek günümüze gelmiştir. Günümüz haliyle icat edilmemiştir. Farklı devirlerde farklı virtüöz ve araştırmacılar tarafından eklemeler ve çıkarmalar yapılarak günümüze gelmiştir. İlk olarak 12. Yüzyılda görülmüştür.Gitarda Ağaç Seçimi

Gitar ilk icat edildiğinde çoğu kaynağa göre rastgele bir ağaç türünden yapılmıştır. Daha sonra ağaç türleri incelendikten sonra farklı arayışlarla birlikte her bölümün farklı ağaçlardan yapılmasının daha kaliteli bir sonuç vereceği kabul görmüştür. Sap bölümünde genellikle maun, korina ve akağaç kullanılmaktadır. Gövde de ise daha geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Kızılağaç, dişbudak vb. gibi bir çok ağaç kullanılmaktadır.

Zamanla teknolojinin gelişmesiyle gitar ağaçlarında farklılıklar görülmüştür. Fabrikasyonlaşma, gitarda da görülmeye başlandı. Aynı zamanda maliyeti daha da düşürmek için daha alt kalite ağaçlar kullanılmaya başlandı. Bu gitar tonu bakımın kötü bir durum olsa da gitarın halka ulaşmasının önü açıldı. Daha az maliyetlerle daha ucuz gitarlar ortaya çıktı ve herkes gitarı elde edebilir duruma geldi.

Şimdi gitarda kullanılan ağaçları ayrıntılı inceleyelim.

* Hindistan Gül Ağacı
Hemen hemen her gitar modelinde kullanılır. Ucuzdur. Akustik ve elektonik gitarlarda çok sık kullanılır. Büyük oranda deforme olmazlar.

* Abanoz Ağacı
Klavyelerde kullanılır. Sert bir ağaç türüdür. Rengi gül ağacından daha koyudur. Yaklaşık 400 türü vardır ama bunlardan çok azı kullanılır. Perdeleri iyi tutar. Havadaki neme bağlı olarak dokuları sıkışabilir. Fiyatları çok yüksektir.

* Akça Ağaç
Gitarların klavye ve sap bölümlerinde kullanılar yaygın bir ağaç türüdür. Çünkü çok dayanıklı bir ağaçtır. Kanada bu ağaçlar ile ünlüdür. Klavyede kullanıldı ise güç ağacının aksine daha parlak bir renge sahip olacaktır. Tüm markaların ürünlerinde bulunabilir. Gitar yapımı dışında parke yapımı, uçak pervanesi yapımı gibi alanlarda da kullanılır. Çok kaliteli bir ağaçtır. Tonları çok güzeldir.

* Kızıl Ağaç
Ton olarak oldukça hafif ve parlaktır. Çok pahalı bir ağaç türü değildir. Hafif,esnek ve yumuşaklığı ile bilinen bir ağaçtır. Kaliteli ağaçlar arasında ilk iki arasındadır denilebilir. Bu yüzden ünlü markaların kaliteli gitarları bu ağaçlardan yapılır.

* Dişbudak
Parlak ve sert tonlara sahip gitarların yapımında kullanılan bir ağaç türüdür. Gövde ağacıdır. Temiz tonları oldukça güzeldir. Kızılağaç gibi iyidir ve fiziksel darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Fender markasının sık kullandığı bir türdür. İdeal bir oymacılık ağacıdır.

* Ihlamur Ağacı
Gitarın gövde bölgesinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir ağaç türüdür. Kızıl ağaca benzer. Parlak bir tona sahiptir. Oldukça yumuşak bir ağaçtır. İbanez markası bu ağacı yaygın olarak kullanır. Bu ağaçla sıcak tonlar elde etmek mümkündür. İyi ağaçlar arasındadır.

Şub 2, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar için yorumlar kapalı