Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Gitarda Bareli Akor Basmak Üzerine | Bareli Akorlar Cetveli Resimli Anlatım

gitarda bareli akor basmak

gitarda bareli akor basmak

 

Gitarda Bareli Akor Nasıl Basılır?

Aşağıdaki yazımızda şu bilgilere ulaşabilirsiniz;

  • Bare nasıl basılır?
  • Bareli akor nedir?
  • Bareli akorlar cetveli
  • Bareli akorlar resimli anlatım
  • F akoru bareli
  • E akoru bareli
  • C akoru bareli

Gitar eğitiminde temel aşamadaki parmak alıştırmalarının tamamlanmasından sonra diğer üst seviye akorları çalmaya başlamak, gitar eğitimine yeni başlamış olan kişiler için biraz zaman alabilir. Bu esnada alt tele parmak değmesinden kaynaklı cızırtılı ses, tam basamamaktan kaynaklı olarak verimsiz ses çıkarma ve yanlış perdelere basma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu sorunların tek bir çözümü vardır, o da yeterince parmak egzersizi yapmak ve alıştırmalara gereken önemli verip sürekli pratik yapmaktır.

Kısa sürede daha hızlı gitar çalmak için ücretiz en iyi gitar egzersiz kitabını ; en iyi gitar pdf sayfasından indirebilirsiniz.

Temel pozisyondaki akorlar öğrenilip sorunsuz bir şekilde çalındıktan sonra gitar eğitimine yeni başlamış  öğrencilerin en çok tökezlediği kısım olan bareli akorlara geçiş yapılır. Bareli akorların başarıyla çalınmasının ardından, standart akorlarında daha rahat bir şekilde çalınabildiği açıkça gözlenmiştir. Peki bu bareli akor nedir? Gitarda bare nasıl basılır? O zaman şimdi sizlere bu konuyu bareli akorlar resimli anlatım başlığı altında  açıklamaya çalışalım.

Bare basışları ile ilgili sorunların olabilir. Bunlar gitar çalma sürecini nasıl etkile diye merak ediyorsan ; gitar öğrenmek ne kadar sürer bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Bareli Akorlar Cetveli ve Bareli Akorların Resimli Anlatımı

 

bareli akor cetveli

bareli akor cetveli

 

Aslında bilinenin aksine bareli akorlar öğrenildikten sonra belli bir kalıp halinde bulunmalarından dolayı , standart akorlara göre icrası daha kolaydır. Bareli akorlarda eşik bölümüne yaklaşıldıkça basma işleminde gerilim artacağından dolayı, daha fazla baskı uygulamak gerekir.

 

La majör akoru - A akoru , Si majör akoru - B akoru , Mi majör akoru - E akoru, Sol majör akoru - G akoru

La majör akoru – A akoru , Si majör akoru – B akoru , Mi majör akoru – E akoru, Sol majör akoru – G akoru

 

Aynı zamanda işin sahne kısmında bareli akorlar, standart akorlardan daha farklı görünmesinden dolayı izleyicilerde daha farklı bir izlenim bırakır, daha karizmatik bir görüntü elde edilir.

 

La majör akoru - A akoru , Do diyez minör akoru - C#m akoru, Fa diyez minör akoru - F#m akoru , Re majör akoru - D akoru , Mi majör akoru - E akoru

La majör akoru – A akoru , Do diyez minör akoru – C#m akoru, Fa diyez minör akoru – F#m akoru , Re majör akoru – D akoru , Mi majör akoru – E akoru

Bareli akor basarken bizi destekleyecek en önemli parmak  baş parmağımızdır.

La minör akoru - Am akoru , Si minör akoru - Bm akoru , Mi minör akoru - Em akoru , Sol minör akoru - Gm akoru

La minör akoru – Am akoru , Si minör akoru – Bm akoru , Mi minör akoru – Em akoru , Sol minör akoru – Gm akoru

 

Burada önemli olan nokta baş parmağımızın rahat bir pozisyonda olması ve fazla baskı altında kalmamasıdır.

 

C Major Yedili | A Major Yedili | G MAjor Yedili | E Major Yedili | D Major Yedili Akorlar

C Major Yedili | A Major Yedili | G MAjor Yedili | E Major Yedili | D Major Yedili Akorlar

 

Aksi takdirde doğru ses elde edilse de, parmak yorulmasından dolayı bareli akor çalımı uzun süreli olmaz. Bu yüzden olabildiğince bütün parmaklar rahat bir pozisyonda olmalıdır.

B Major Yedili Akorlar | B Major 7

B Major Yedili Akorlar | B Major 7

 


 

Bareli Akor Çalışmaları

Başlangıç için yalnız orta, yüzük ve serçe parmağınızla ‘’E’’ (Mi Majör) akorunu  çalmaya çalışın.

İlk denemelerinizde hatalar olabilir, vazgeçmeden doğruyu bulmaya çalışın. Mi Majör akorunun basımını tamamladıktan sonra bu kalıbı bir geride aynı şekilde uygulayın. Ardından işaret parmağınızla 1. Perdede bulunan bütün telleri kapatın. Böylelikle bareli akor basımını gerçekleştirmiş oldunuz.

Gerilimin en fazla olduğu kısım 1. Perdenin yer aldığı teller olmasından kaynaklı daha sert ve kuvvet uygulayarak kapatma işlemi yapmanız gerekebilir. Başlangıçta bareli akor basarken tellerden kötü bir tını ve cızırtı çıkabilir. Bu doğal bir süreçtir, önemli olan vazgeçmeden sürekli pratik yapmaktır. Bare basmayla ilgili net bir süreç yoktur. Bu çalışmanın sonuç vermesi kişinin alıştırmalı sürekli ve düzgün bir şekilde yapmasıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden mümkün oldukça bare çalışması tekrarlanmalıdır. Bu kalıbın sorunsuz bir şekilde geçilmesinin ardından klavyede bir perde ileri giderek aynı kalıbı basarsanız parmaklarınızın gerilimin azalmasından dolayı daha rahat basabildiğini göreceksiniz. Ancak ana kalıp oturmadan perdelerde kesinlikle ileri aşamaya gidilmemelidir. Çalışmaların sürekli tekrarlanmasıyla birlikte, işaret parmağının bu pozisyona alıştığı ve güçlendiği, böylelikle bare basımının kolay bir hal olduğu görülmektedir.

Bareleri çözmek yetmez aynı zamanda bu öğrendiklerinizi gitar üzerinde pekiştirmelisiniz. Eğer akustik gitara merakınız varsa ; akustik gitar nasıl çalınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Ayrıca;

Doğru şekilde gitarda bare basmak için gitarınızı tutuş biçiminizde çok önemlidir. Pratiğinize başlamadan önce “Klasik gitar nasıl tutulur?” isimli yazımızı okumanızı öneririz.

İzmir‘de gitar kursu ile alakalı yazımıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89