Gitarda Bare Basmak

Gitarda Bareli Akor Nasıl Basılır?

Gitar eğitiminde temel aşamadaki parmak alıştırmalarının tamamlanmasından sonra diğer üst seviye akorları çalmaya başlamak,gitar eğitimine yeni başlamış olan kişiler için biraz zaman alabilir. Bu esnada alt tele parmak değmesinden kaynaklı cızırtılı ses, tam basamamaktan kaynaklı olarak verimsiz ses çıkarma ve yanlış perdelere basma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu sorunların tek bir çözümü vardır, o da yeterince parmak egzersizi yapmak ve alıştırmalara gereken önemli verip sürekli pratik yapmaktır.

Temel pozisyondaki akorlar öğrenilip sorunsuz bir şekilde çalındıktan sonra gitar eğitimine yeni başlamış  öğrencilerin en çok tökezlediği kısım olan bareli akorlara geçiş yapılır. Bareli akorların başarıyla çalınmasının ardından, standart akorlarında daha rahat bir şekilde çalınabildiği açıkça gözlenmiştir. Aslında bilinenin aksine bareli akorlar öğrenildikten sonra belli bir kalıp halinde bulunmalarından dolayı , standart akorlara göre icrası daha kolaydır. Bareli akorlarda eşik bölümüne yaklaşıldıkça basma işleminde gerilim artacağından dolayı, daha fazla baskı uygulamak gerekir. Aynı zamanda işin sahne kısmında bareli akorlar, standart akorlardan daha farklı görünmesinden dolayı izleyicilerde daha farklı bir izlenim bırakır, daha karizmatik bir görüntü elde edilir.
bareli akor basılışı
Bareli akor basarken bizi destekleyecek en önemli parmak  baş parmağımızdır. Burada önemli olan nokta baş parmağımızın rahat bir pozisyonda olması ve fazla baskı altında kalmamasıdır. Aksi takdirde doğru ses elde edilse de, parmak yorulmasından dolayı bareli akor çalımı uzun süreli olmaz. Bu yüzden olabildiğince bütün parmaklar rahat bir pozisyonda olmalıdır.

Bareli Akor Çalışmaları

Başlangıç için yalnız orta,yüzük ve serçe parmağınızla ‘’E’’ (Mi Majör) akorunu  çalmaya çalışın. İlk denemelerinizde hatalar olabilir, vazgeçmeden doğruyu bulmaya çalışın. Mi Majör akorunun basımını tamamladıktan sonra bu kalıbı bir geride aynı şekilde uygulayın. Ardından işaret parmağınızla 1. Perdede bulunan bütün telleri kapatın. Böylelikle bareli akor basımını gerçekleştirmiş oldunuz.

Gerilimin en fazla olduğu kısım 1. Perdenin yer aldığı teller olmasından kaynaklı daha sert ve kuvvet uygulayarak kapatma işlemi yapmanız gerekebilir. Başlangıçta bareli akor basarken tellerden kötü bir tını ve cızırtı çıkabilir. Bu doğal bir süreçtir, önemli olan vazgeçmeden sürekli pratik yapmaktır. Bare basmayla ilgili net bir süreç yoktur. Bu çalışmanın sonuç vermesi kişinin alıştırmalı sürekli ve düzgün bir şekilde yapmasıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden mümkün oldukça bare çalışması tekrarlanmalıdır. Bu kalıbın sorunsuz bir şekilde geçilmesinin ardından klavyede bir perde ileri giderek aynı kalıbı basarsanız parmaklarınızın gerilimin azalmasından dolayı daha rahat basabildiğini göreceksiniz. Ancak ana kalıp oturmadan perdelerde kesinlikle ileri aşamaya gidilmemelidir. Çalışmaların sürekli tekrarlanmasıyla birlikte, işaret parmağının bu pozisyona alıştığı ve güçlendiği, böylelikle bare basımının kolay bir hal olduğu görülmektedir.

Oca 10, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Gitarda Bare Basmak için yorumlar kapalı