Gitarda Temizlik ve Bakım

Gitar Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Gitarın performansından olumlu sonuç alabilmek adına mutlaka temizliğinin sağlanması ve bazı bakımlarının yapılması gerekmektedir. Eğer ki bu işlemlere önem verilmez ise gitarda kalıcı hasarlar oluşabilmekte ve zaman içinde gitarın performansında düşüş gözlemlenebilmektedir. Gelelim madde madde gitarın temizliğine;

* Gitarın saklandığı alandan kaynaklı olarak belli bir süre sonra üzerinde toz, kir vb. oluşumlar gözlemlenebilmektedir. Bu tozların göğüs kısmına zarar  vermemesi adına yer edinmeden bu bölgenin temizliği sağlanmalıdır. Bu yüzden gövde temizliği için cila ve çeşitli doğal yağlar kullanılarak bir bez vasıtasıyla bu bölgenin temizliği sağlanmalıdır.

* Gitarın barındırıldığı ortama çok dikkat edinilmelidir. Yapımında ağaç kullanılmasından dolayı gitar hassas bir yapıya sahiptir. Ortamda bulunan nemden etkilenmemesi için genellikle gitarın kutusunda barındırılması önerilmektedir. Bu yüzden çalınmayan zamanlarda gitarınızı kendine ait case’inde muhafaza etmeye özen gösterin.

* Gitarda bulunan metalik aksamlarda zamanla başka maddelerle temas etmesinden dolayı üzerinde pas gibi kalıntılar oluşturmaya başlar. Bu kalıntıların aksamları bozmaması için sert bir fırçayla aksamlara zarar vermeyecek şekilde kazıma işlemi uygulanmalı ve metal bölgelerin bu şekilde temizliği sağlanmalıdır.

* Sıcaklık yayan ve direkt olarak ısı sağlayan bölgelerden gitarınızı uzak tutun. Ağaç fazla sıcaklıktan dolayı şekilde değiştirerek dönebilir. Bu da gitarınızın oran orantısını bozarak hem tınıya hem de görüntüye oldukça fazla şekilde zarar verebilir. Bu yüzden gitarınızı ısı kaynaklarından uzak tutmanızı ve direkt sıcaklık yayan kaynaklara yakın konumlandırmaktan kaçınmanızı öneriyoruz.

Ağu 8, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Gitarda Temizlik ve Bakım için yorumlar kapalı