Our Blog

What we post and publish is awesome!

İyi Bir Keman Yayı Nasıl Olur?

İyi Bir Arşe Nasıl Olmalı?

Keman kursu İzmir eğitmenlerimiz tarafından hazırlanmış bu yazımızda iyi bir arşenin taşıması gereken özellikleri ve arşe seçerken dikkat etmeniz gereken noktalara değindik. Bilindiği üzere kemandan ses çıkarmak için bize ilk yardımcı aparat arşedir. Arşenin kalitesi ve kullanım biçimi kemanın ses verimliliğini direkt olarak etkilemektedir. Bu yüzden tercih edilecek arşe dikkatli bir şekilde seçilmeli ve kullanım rahatlığı yakalanan arşe edinilmelidir.

İyi Bir Arşenin Taşıması Gereken Özellikler

İyi Bir Keman Yayı Nasıl Olur

* Keman yayının ağırlığı ne çok fazla ne de çok hafif olmalıdır. Mutlaka el ve yay arasında bağlantının rahat sağlanabileceği bir yay tercih edilmelidir. Yayın hafifliği ve ağırlığının belirlenmesi kişinin kendisine bağlıdır. Bu yüzden arşe almadan önce mutlaka denemesini yapmalı ve rahat olduğunuz ağırlıktaki arşeyi tercih etmelisiniz.

* Satın alınan yay düz bir görünüme sahip olmalıdır. Yayın üst bölümü olarak adlandırılan ağaç kısmında dümdüz bir görüntü oluşmalı, sağa ya da sol tarafa doğru yamulmalar olmamasına mutlaka dikkat edilmelidir. Yay salık bir durumdayken kavisli olup olmadığı anlaşılamayabilir. Bu yüzden yayın vida bölümünden yayı sıkılaştırabilirsiniz.

* Düzgün ve rahat bir arşe eser icrasındaki pasajların geçişlerinde çalıcıya kolaylık ve rahatlık vermeli, aynı zamanda titreme oluşturmamalıdır. Bu yüzden kılların esnekliğine bakın ve çok gevşek olmadığından emin olun. Aynı zamanda vida bölgesinden sıkıldığında cızırtı ve sürtme sesi çıkarmaması açısından kılların ağaç bölgeye temas etmediğinden emin olun.

* Yaydaki kılların tam olduğundan emin olun. Yay üzerinde bulunan kimi zaman at kuyruğundan kimi zamanda işlenmiş misinadan üretilen bu kıllar zaman içerisinde kopma gösterebilir. Kopan bu kıllar gerekliği görüldüğü zaman kolaylıkla değiştirilebilmektedir. Kılların kolay kopmasını ve yayın yıpranmasını önlemek amacıyla her çalışmanızdan sonra mutlaka yayı gevşetmenizi ve kutusuna yerleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Söz Konusu Sanat * Keman Kursu İzmir Hatay

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89