Our Blog

What we post and publish is awesome!

John Millsten Gitar Çalanlara 10 Altın Tavsiye

Gitar Virtüözü John Mills’ten 10 Tavsiye


* Çalışmalarınızı her zaman tek başınıza yapın.

Pratiklerinizi hep yalnızken gerçekleştirin. Aksi takdirde muhakkak bir sebepten dolayı dikkatiniz dağılacak ve o anki odağınızı kaybedeceksiniz. Hatta belirli bir zaman sonra çevrenizdekiler ” bu eser çalabildiğin tek şey mi? ”, ” bu kaçıncı aynı parçayı çalışın? ” gibi sözler söylemeye başlayacaktır.

Dolayısıyla eğer yanınızda biri varsa yaptığınız pratik değil, çalmak olacaktır. Pratik yapmak ve çalmak birbiriyle benzer kavramlar sanılsa da aslında birbirinden tamamıyla ayrıdırlar. Pratik yapılması demek zihnin tamamıyla yapılan işe odaklanması ve harcanan doğru vakitle birlikte bilinçaltına yapılan işin doğru şekilde oturması demektir.

* Çalışmalarınızı yapacağınız odanın koşullarına dikkat edin.

Pratiklerinizi gerçekleştireceğiniz odanın mümkün olduğunca ılık sıcaklıkta, sessiz ve temiz havalı bir ortam olmasına dikkat edin. Havadar olmayan ve soğuk bir odada yapılan pratikte odaklanma süresi oldukça kısadır.

* Gitarınızı çalmaya başlamadan önce mutlaka akort edin.

Yanlış akortla çalınacak parçalar hem kulağı yanlış yönde etkiler, hem de parçanın bilinçaltına farklı şekilde işlenmesine sebep olur. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka tam akortla çalma işlemine başlayın.

* Kendinize hep çalışma vakti yaratın.

Ne kadar yoğun olursanız olun, etrafınızda ne kadar tembel insan olursa olsun, kesinlikle bu tarz şeylerin pratik yapmanızı engellemesine izin vermeyin. Vaktiniz kısıtlıysa, maksimum 30 dakika bile çalışabiliyor olsanız bu süre içerisinde tam odaklanmanız durumunda harika bir verim elde edebilirsiniz.

* Çalışma zamanlarınızı iyi değerlendirin.

Bir günlük çalışmanıza yapmanız gereken her şeyi yüklemeyin. Mutlaka çalışmalarınızı düzenleyip, bunları belirli zamanlara ayırın. Unutmayın ki her şeyi kötü yapmaktansa bir şeyi iyi yapmak her zaman daha iyidir.

* Kendinizi sürekli dinleyin.

Kendi çalışmalarınızı imkanınız varsa kayıt altına alınız. Kendi hatalarınızı görmek ve bu yanlışları düzeltmeye çalışmak sizi şüphesiz ki zirveye taşıyacaktır. Bu yüzden çalışmalarınızı yavaş yavaş temponuzu arttırarak gerçekleştirin.

* Hata yapmak sizi yıldırmasın.

Kesinlikle hata yapmaktan korkmayın. Unutmayın ki hata yapmadan doğruyu tam olarak öğrenemez ve eksikliklerinizi tamamlayamazsınız. Bu yüzden asla ve asla denemekten vazgeçmeyin.

* Seviyenize uygun eserler icra edin.

Seviyenize uygun olmayan ve henüz hazır olmadığınız bir eserin icrasına kalkışmayın. Kendinize hedeflerinize yönelik bir çalışma programı oluşturun ve bu program doğrultusunda ilerleyin.

* Toplu çalım gerçekleştirin.

Toplu uyum oldukça önemli bir unsurdur, kendi yaptığınız hataları toplu çalışmalarda daha rahat farkedersiniz. Bu yüzden duo, trio vb. oluşumlar içerisine girin ve bol bol toplu çalışmalara katılın.

Söz Konusu Sanat * Gitar Kursu İzmir Hatay

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89