Keman Ailesi

Keman Ailesi Hakkında Bilgi

Keman kursu İzmir yazımızda keman çeşitleri nelerdir? Keman ailesi nedir? Violin ailesinin üyeleri nelerdir? Keman ailesi hakkında bilgi gibi konular hakkında detaylı bilgilere değindik. Yazımızda keman ailesinin üyeleri olan keman, viyola, çello, kontrbas hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Keman ailesi olarak ta adlandırılan violin grubunun ortaya çıkışı 16. Yy’a dayanmaktadır. İlk örnekleri İtalya’da ortaya çıkan violin ailesi, farklı boyutlara sahip ve arşe ile çalınan dört müzik aletinden oluşmaktadır. Bu enstrumanlar boyutlarına göre incelendiğinde büyükten küçüğe doğru kontrbas, viyolonsel (çello), viyola ve keman (violin) şeklinde sıralanmaktadır.

Violin grubunun tümü farklı boyutlardan ve farklı tonlardan oluşmaktadır. Bu dört müzik aleti her ne kadar ses aralığı ve boyut olarak farklılık gösterseler de görüntü itibariyle neredeyse aynıdırlar. Keman grubunun tüm üyeleri perdesizdir ve istisnalar dışında dört tellidir. Ancak kontrbas kullanım alanına göre farklılık göstererek beş telli kullanıldığı durumlarda olmaktadır. Hepsi at kılından, işlenmiş misinadan ya da benzeri bir maddeden üretilen bir diğer adı arşe olan yaylarla çalınmaktadır.

Keman Ailesinin Üyeleri

keman ailesi* Kontrabas

Keman ailesinin en yüksek boyutlara sahip enstrumanıdır. Uzunluğu 1.95 metre olan bu enstrumanın en kalın bölgesinde ise genişliği 60 santim civarındadır. Mevcut boyutundan kaynaklı kontrbas genellikle ayakta icra edilmektedir. Ancak kimi zaman çalım stiline bağlı olarak yüksek bir sandalyede de icra edilebilmektedir. Violin grubunun en bas tınıları bünyesinde barındıran enstrumanıdır. Caz, blues, klasik müzik başta olmak üzere bir çok farklı müzik türünde kullanılan bu müzik aleti eserin gidişatına ve tarzına bağlı olarak hem yay hem de parmak ile birlikte çekilebilmektedir.

* Çello (Viyolonsel)

Keman grubunun boyut olarak en yüksek ikinci enstrumanı çellodur. Uzunluğu ortalama olarak 1.2 metre civarında olan bu enstrumanın genişliği, yaklaşık 40 santim kadardır. Bu enstrumanda kontrbas gibi boyutlarından ötürü çalımı oturarak gerçekleştirilmektedir. Çello çalmaya başlayacak kişi otururken dik bir pozisyon benimsemeli ve bir nevi destek işlevi gören altta bulunan metal bölgeyi açarak çelloyu yere dayamalıdır. Ardından çello iki bacak arasına sıkıştırılarak, çalma işlemine başlanabilir. Eşlik amacıyla quartet, trio, duo gibi çeşitli gruplarda kullanıldıysa da çoğunlukla solo enstruman olarak tercih edilmektedir. Çelloya orkestralarda, pop, caz, tsm vb. bir çok müzik türünde sıkça rastlanılabilmektedir.

* Viyola

Keman ve viyolanın çalım tarzı birbiriyle tamamen aynıdır. Ancak viyolanın boyutları kemanın boyutlarına göre daha büyüktür. Sadece gövdesinin uzunluğu 41 ile 45 santim arasında değişiklik gösteren bu müzik aletinin toplam uzunluğu 66 santimdir. Kemanla karşılaştırıldığında viyolanın sesi daha buğulu ve pes çıkmaktadır. Bu yüzden halk arasında viyolanın tonunun özlemi, hasreti ifade ettiği söylenilmektedir.

* Keman

Çene ve omzun arasına sıkılarak yerleştirilen keman, violin grubunun en ufak boyutlara sahip üyesidir. Tellerinin dizilimi pes sesten tize doğru sırasıyla ‘’ Do(C), Sol(G), Re(D), La(A) olarak sıralanmaktadır. Keman ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi kemanda da f deliklerinin her iki yanında da girinti- çıkıntılar bulunmaktadır. Bu bölgeler kemanın yayının daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Keman çalarken sol el notaları basarken, sağ el arşeyi tutma ve çekme işlemini yapar ve böylece icra tamamlanmış olur.

Söz Konusu Sanat * Keman Kursu İzmir Hatay

Haz 9, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Keman Ailesi için yorumlar kapalı