Keman Akordu

Keman Akordu Hakkında Bilgi


Keman kursu İzmir
 eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu detaylı içeriğimizde keman akordu harfleri, keman akordu nasıl yapılır? Keman nasıl akort edilir? Keman akordu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gibi keman akorduyla ilgili sorular hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Çalınan her müzik aletinin akortlu olması, çalan kişinin sesleri doğru algılayabilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle kemanın perdesiz bir enstruman olmasından dolayı akort işleminin gerekliliği keman üzerinde daha belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Yanlış akortlanmış bir kemandan bozuk sesler çıkacağı için çaldığınız parçanın notalarını kavramakta güçlük çekecek ve kulağınızın yanlış seslere adapte olmasını sağlayacaksınız. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için her keman çalımından önce mutlaka kemanınızı akort etmenizi tavsiye ediyoruz.keman akordu

Müzik kulağı ileri derecede gelişmiş olanlar keman akordunda hiçbir araçtan yararlanmadan da akort işlemini gerçekleştirebilirler. Ancak yine de hatasız bir akort olması bakımından tuner ya da çeşitli bilgisayar programları kullanmak daha doğru bir sonuç almamızı sağlayacaktır. Akort cihazlarında çoğunlukla notalar adlarıyla değil harf karşılıklarıyla gösterilmektedir. Notaların harfsel karşılığı aşağıdaki gibidir;

* A/La  * B/Si  * C/D  * D/Re  * E/Mi  * F/Fa  * G/Sol

Keman akort ederken tuner gibi cihazların dışında doğru sesi veren herhangi başka bir enstrumanda kullanılabilmektedir. Genellikle bu iş için piyano tercihi daha doğru bir hareket olacaktır. Ancak piyano olmaması durumunda frekansının doğru olduğuna güvenilen bir müzik aletinden kılavuz ses alınarak keman aynı seslere uygun şekilde akort edilebilir.

Keman Nasıl Akort Edilir?

* Keman akordunun yapılabilmesi için ilk önce tellerin adının ve harfsel karşılığının bilinmesi gerekmektedir. Kemanın telleri kalından inceye, yukarıdan aşağıya G, D, A, E yani sol, re, la, mi şeklinde sıralanmaktadır. Yapılacak akortta bu notalar baz alınmalıdır.

* İlk önce akort edilecek telin notası başka bir enstrumandan ya da tunerden alınarak tınlatılmalıdır. Eğer ki sesin frekansı doğru olması gereken notaya göre daha tiz bir ses çıkarıyorsa burgudan ya da duruma göre fikslerden gevşetme işlemi, eğer tını doğru sesten daha pes bir frekans veriyorsa burgudan ya da yine duruma göre fikslerden sıkma işlemi uygulanmalıdır.

*  Kılavuz alınan sesle tellerin frekansı örtüşüyorsa ve farklılık bulunmuyorsa kemanın akordu yapılmış demektir. Böylece diğer tellerde aynı yöntemle akort edilebilir.

* Akort işleminin burgulardan yapılmasının ardından tekrar yay yardımıyla teller tınlatılarak akordun doğruluğu mutlaka kontrol edilmelidir. Yayla kontrol sağlanmasının ardından eğer ki ufak bir uyuşmazlık mevcut ise fiks adı verilen bölümden yine sıkma ya da gevşetme işlemi yapılarak akordu tamamlayabilirsiniz. Böylelikle fiksleri de kullanarak oluşan ufak ses ayrılıklarını da aradan çıkarmış ve hatasız bir akort yapmış olacaksınız.

* Çoğu tuner ya akort programları sizin sesin kalınlığı ve inceliği konusunda yönlendirerek teli sıkmanız mı yoksa gevşetmeniz mi gerektiği konusunda bilgilendirir. Böylelikle ekran çıkan görüntüye göre daha rahat bir akort işlemi gerçekleşmiş ve daha az hata payı ortaya çıkmış olur. Keman kursu İzmir olarak çalışmalarınıza başlamadan mutlaka akordunuzu kontrol etmenizi ve eğer bir bozulma varsa hemen akortlayıp ardından çalışmalarınıza geçmenizi öneriyoruz.

Keman eğitmenlerimizin hazırlamış olduğu bir diğer yazımız olan ” Kemanda Sağ El Teknikleri ” adlı yazımızı da mutlaka okumanızı öneriyoruz. Ayrıca keman ve keman kursu ile ilgili her aklınıza takılan soru için iletişim kısmından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Keman Kursu İzmir

Haz 21, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Keman Akordu için yorumlar kapalı