Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keman Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Derste öğrendiklerinizi pekiştirmek amacıyla ve kişisel performansınızı daha ileri taşımak adına bir keman almayı düşündüğünüzde karşınıza çıkacak ilk soru ” nasıl bir keman almalıyım? ” olacaktır. Bununla birlikte keman fiyatları ne kadar?, güzel bir keman kaç para? gibi sorular bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak sorulardan bazıları. İyi bir keman satın almanız için gerekli bilgileri madde madde aktardığımız yazımızda detaylı bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

* Kontrplak değil ağaç keman tercih edin.

Keman alırken önceliğiniz marka keman da değil, kemanın yapımında kullanılan malzemenin kalitesinde olmalıdır. Bu aşamada ilk kontrol edilmesi gereken özellik, kemanın ağaçtan mı yoksa kontrplak malzemeden mi üretildiği olmalıdır. Kemanı ilk kez çalacak olsanız dahi kontrplak keman almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu keman çeşitleri oldukça düşük seviye oldukları için kısa zaman içerisinde tını, akort vb. problemler ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda tatmin edici bir tona sahip olmadığından dolayı çalan kişinin müzik aletinden keyif almasını engelleyecek ve zamanla enstrumanından uzaklaşmasını sağlayacaktır. Bundan dolayı bir miktar daha ücreti arttırarak sağlıklı, size sorun çıkarmayacak bir keman satın alabilirsiniz.

* Bir kemanın kontrplak olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kemanın yanlık ve gövde bölümünde doğru şekilde çizgiler arka arkaya sıralanmışsa, göğüs bölgesinin iç kısmındaki damarlar yok gibiyse ve kemanın sırt bölgesinde tek düze bir görüntü varsa, çok büyük olasılıkla almak istediğiniz keman kontrplak malzemeden yapılmış olabilir. Pazarlamacı kişiler size kemanın kontrplak olmadığını iddia edebilir. Bu tip durumların önüne geçebilmek için kemanı profesyonel birine göstereceğinizi söyleyip, kontrplak çıkması şeklinde geri vereceğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

* Kulak ve klavyenin üretilmiş olduğu malzemelere dikkat edin.

Akort ve entonasyon problemi yaşamamanız açısından kulak ve klavye bölümlerinin iyi malzemelerden yapılmış olmasına dikkat edin. İyi seviye bir kemanda bu tip bölümler çoğunlukla abanozdan yapılmaktadır. Ancak kontrplak ve fabrika üretimi kemanlarda fiyatın düşük olmasından ötürü abanoz kullanımına çok nadir rastlanılmaktadır. Klavye ve kulağın abanozdan yapılıp yapılmadığını anlamak çok basit bir işlemden sonra ortaya çıkabilmektedir. Öncelikle abanoz olarak nitelendirilen bölümü bir anahtar  ya da bir metal yardımıyla yavaşça sıyırın. Eğer ki renk değişim gösteriyorsa ve siyah renk dışında bir renk ortaya çıkıyorsa o keman abanoz değildir. Bu ağacın doğal rengi siyahtır, aksi bir renk bu bölgenin abanozdan üretilmediğine işarettir.

* Ağaç fiksleri tercih etmeye özen gösterin.

Fiksler, kemanda akordun tam olarak yapılmasını sağlayan önemli bir bölgedir. Tercihe göre metal ya da ahşaptan üretilmektedirler. Ancak kullanımla birlikte zaman içinde sertleşme gösteren bu bölgenin ahşaptan seçilmiş olması, rahat kullanım açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Yine de zor döndürülür hale gelmesiyle birlikte ağacı besleyici yağlar kullanarak pamukla burayı yağlayabilirsiniz.

* Eşik dengesine dikkat edin.

Çoğu keman satılırken üzerinde takılmış eşikler bulunmaktadır. Ancak eşik kullanımı kişilere göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden en rahat olduğunuz pozisyondaki bir eşiği satın alarak ya da mevcut eşiği törpületerek rahat bir kullanım sağlayabilirsiniz. Eğer ki eşik ayarını yaptırmazsanız teller klavyeye temas edebilir ve ses cızırtılı çıkabilir ya da çok yüksek olmasından dolayı sağlıklı ses basamayabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka eşik ayarınızı kendinize uygun bir biçimde yaptırın.

* Kemanın sağlıklı bir tona sahip olmasını sağlayacak önemli bir etken: Cila

Kemanlarda kullanılan cilalar mobilya ve gomalak cila olarak 2’ye ayrılmaktadır. Mobilya cilası ortalama olarak bütün fabrikasyon ve düşük kalite kemanlarda kullanılan cila çeşididir. Bu yüzden gomalak cilaya sahip bir keman edinmek isterseniz ileri seviye bir keman edinmeniz gerekmektedir. Çünkü gomalak cila içeren kemanların fiyatları ortalama olarak Bin TL’den başlamaktadır.

* Ne kadarlık bir keman almalıyım?

Keman fiyatları çeşitli dönemlere göre değişiliklik göstermektedir. Ancak dolar bazlı bir fiyat verildiğinde genel olarak bu fiyat aralığı çok büyük bir farklılık göstermez. Yeni başlayan biriyseniz keman için bütçenizin 75 Dolar altına düşmemesini tavsiye ediyoruz. Doğru keman tercihi için keman eğitmenlerimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti arayabilirsiniz. Bununla ilgili olarak sanat merkezimizle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Ağu 7, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumlar kapalı