Our Blog

What we post and publish is awesome!

Keman Alırken Dikkat Edimesi Gerekenler

Keman Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Keman kursuna başladınız ya da keman eğitiminizi sürdürüyorsunuz. Ancak yeterince pratik yapmak ve düzenli çalışmalarınızı gerçekleştirebilmek için keman satın almak istiyorsunuz. Bu konuyla ilgili olarak aklınızda yer eden en büyük soru ” keman fiyatları ”. Keman kursu izmir tarafından hazırlanmış yazımız size keman fiyatları ve keman alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında yardımcı olacak!

Keman alırken dikkat etmemiz gereken ilk konulardan biri kemanın kontrplaktan mı yoksa ahşaptan mı yapıldığıdır. Alırken mümkün olduğunca ahşaptan yapılmış keman almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü kontraplak malzemeden yapılan kemanların tınıları kapak kalınlığından dolayı oldukça ince ve verim elde edilemeyen bir sesten oluşuyor. Bu da dolayısıyla keman çalan kişinin kemandan uzaklaşmasına sebebiyet veriyor. Bu yüzden keman alırken ilk tercihimiz ahşap kemanlar olmalıdır!

Peki kontraplak keman nasıl anlaşılır? Bir kemanın kontraplak olup olmadığını anlamak için f deliklerine ve yan bölgelerine bakabilirsiniz. Eğer bu bölge de birbiriyle üst üste geçmiş çizgiler bulunuyorsa, kemanın yapımında kullanılan, iç bölgede bulunan ahşabın çizgileri (damarları) görünmüyor ise ve sırt (arka) bölgesine bakıldığında tek parça bir görüntü varsa almayı düşündüğünüz keman çok yüksek ihtimalle kontraplak bir keman. Bu yüzden keman alırken yanınızda bilen birinin bulunması sizin için bir avantaj olacaktır. Aynı zamanda kemanı satın almadan önce bir sorun çıkması durumunda ve size vaat edilen özelliklerin bulunmaması durumunda iade edeceğinizi belirtmenizi tavsiye ediyoruz.

Keman alırken bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise burgu ve klavyenin abanoz ağacından yapılıp yapılmadığıdır. Abanoz ağacı sert ve özü siyah renkte olan bir ağaçtır, burgu ve klavyenin abanoz olması kemanın akordunda problem yaşanmaması için önemli bir kriterdir. Bu bölgelerin abanoz ağacından yapılıp yapılmadığını anlamak için klavyenin altına bakılmalı ve renk değişimi olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer ki klavyenin sonuna gidildikçe renk değişimi gerçekleşiyorsa abanoz ağacından yapılmamış olma ihtimali çok yüksektir.

Dikkat edilecek son husus kemanın cilası. Keman yapımında genel olarak 2 tip cila kullanılmaktadır. Bu cilalar suni mobilya cilası ve gomalak cila olarak sınıflandırılmaktadır. Suni mobilya cilası başlangıç seviyesi kemanlarda kullanılırken, gomalak cila profesyonel el yapımı kemanlarda kullanılmakta ve sesin tınısına çok büyük oranda etki etmektedir. Başlangıç- öğrenci kemanı alacaksanız büyük ihtimalle alacağınız kemanda mobilya cilası kullanılmaktadır. Eğer profesyonel anlamda keman çalmak istiyorsanız ve keman çalıcılığında birkaç yılınızı geride bıraktıysanız ve bütçeniz yüksek ise gomalak cila kullanılmış el yapımı keman almanızı tavsiye ediyoruz.

İzmir keman kursu eğitmenleri tarafından yazılmış kemanla ilgili bir diğer yazımız olan ” Kemanda Vibrato Çalışması ” adlı makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Söz Konusu Sanat * Keman Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89