Keman Bakımı ve Temizliği

Kemanın Temizliği ve Bakımı Hakkında Önemli Bilgiler

Kemanın temizliğinin ve bakımının yapılması enstrumanın ses kalitesi iyileştirir ve çalgınızdan bu sayede tam verim elde edebilirsiniz. Eğer bu bakım ve temizlikler tam yapılmaz ise kemanınızda yıpranmalar, ses kalitesinde düşüş ve enstrumanın kullanım süresinin kısalması gibi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden bakım ve temizlik konusuna özellikle dikkat edilmelidir. Kemanın temizliği, 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; iç temizlik, dış temizlik, tel temizliği ve arşe temizliği olarak birbirinden ayrılmaktadır.

İç Temizlik

Kemanın iç temizliğinin ortalama olarak 3 ayda 1 yapılmasında fayda vardır. Bu konuyla alakalı olarak evde yapılabilecek temizlik sınırlıdır. Bu yüzden genel bakım zamanı geldiğinde enstrumanınızı bir çalgı bakım-onarım ustasına götürmenizde fayda vardır. Bir avuç içi dolmayacak şekilde temiz ve kuru pirinçler kemanın f deliklerinden içeri doğru atılır ve ardından bu pirinçler bir süre bekletildikten sonra deliklerden sallanarak dışarı çıkarılır. Bu işlemde pirinçler kemanın içerisinde oluşan kirleri ve nemi üzerine çekerek kemanın iç temizliğini sağlar.
keman temizliği ve bakımı

Dış Temizlik

Kemanın dış temizliği her keman çalımında sonra yapılabilir. Bu işlem kolay ve zahmetsiz olmakla birlikte çok kısa sürer. Bu aşamada temiz ve kuru bir bezle (karbonfiber olabilir) kemanın dış yüzeyi tozlardan temizlenir. Eğer üzerinde tortular oluşmuşsa müzik marketlerde satılan keman temizleyicileri (viol) alınarak bir pamuğa 1-2 damla damlatılarak kemanın yüzeyine hafifçe yedirilir. Bu işlemden sonra keman hem kirlerden temizlenmiş olur hem de parlak bir görünüm elde edilir.

Tel Temizliği

Reçine adı verilen madde arşenin tellere temasıyla birlikte, tellerin üzerinde kalıntılar bırakmaya başlar. Bu kalıntılar tellerin sağladı performansı tam sağlayamamasına ve tel üzerinde yıpranmalara sebep olur. Bu yüzden teller alkolsüz ıslak mendil yardımıyla hafifçe silinebilir.

Arşe Temizliği

Arşe üzerinde bulunan kıllar belirli bir kullanımdan sonra yavaş yavaş kopmaya ve renk değiştirmeye başlar. Renk değiştirmesinin sebebi zamanla elimizin terinin arşeye geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple arşede kılların olduğu bölüme özellikle elimizin değmemesine özen göstermeliyiz. Kılların kendini salmaması ve daha fazla kopmasını engellemek içinse kullanımdan sonra arşeyi vida kısmında gevşetebiliriz.

Oca 4, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.