Keman Çalmanın Faydaları

Keman çalmak bir çok kişi için hobi olarak değerlendirilse de keman çalmanın hayatımıza kattığı bir çok artı değer bulunmaktadır. Keman çalmanın yararları bu kadar fazla iken bizim keman çalmaya başlamanızı engelleyen ne olabilir ki?

Gerçek anlamda hem manevi, hem de ruhsal sağlığımıza katkı sağlayan, kemanın çalmanın faydaları nı açıkladığımız bu yazımızda şu alt başlıklar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilir ve keman çalmanın sizi ne kadar ileriye taşıyan bir hobi olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz!

  • Keman sesinin yararları
  • Keman çalmanın faydaları
  • Kemanın manevi ve bedensel boyutta sağladığı katkılar
  • Keman çalmanın yararları

Keman Çalmanın Faydaları

Keman, çeşitli müzik türlerinde, bir çok müzik grubunda sıkça yer alan bir müzik aletidir. Doğu-Batı, trio-orkestra demeden bütün çeşitlemelerde yer alan bu enstrümanı çalıyorsanız şanslısınız demektir. Grup bulmada, farklı müzik türlerini icra etme de hiç bir sorunuz muhtemelen yaşamayacaksınız, şimdiden keman çalmanın faydaları nı görmeye başlayacaksınız demektir. 🙂

Müzikle terapi-tedavi yöntemi son dönemlerde sıkça bilinen bir faaliyet haline gelmiştir. Bilindiği üzere farklı tonda ya da makamdaki müzik türleri insanın psikolojisinde çeşitli etkiler meydana getirmektedir. Keman çalmanın yararları denildiğinde akla genellikle bu seçenek gelmese bile kemanda bu seslerin en iyi ifadecilerinden biri olarak sıkça psikolojik tedavilerde kullanılmaktadır.

Kemanın alışılagelmiş bir tutuşu olduğundan herkes haberdardır. Ancak bu durumu “keman tutuşu zor” olarak nitelendirmek yanlıştır, çünkü keman el ve kolda sık kullanılmayan kasların aktif olarak kullanılmasını ve dolayısıyla da bu kasların gelişmesini sağlar. Bu yüzden çok net olarak söyleyebiliriz ki keman çalmanın faydaları biri de kesinlikle kas gelişiminizi kuvvetlendiriyor.

Keman çalmanın insan beynine olan etkileri incelendiğinde hafıza gelişimi de doktorlar tarafından ispatlanmıştır. Bir müzik aleti çalmak özellikle de el ve kol koordinasyonunun sürekli aktif olarak kullanıldığı kemanın icra edilmesi kişinin akılda bilgi depolama süresini arttırdığı ve bu sayede hafızasını güçlendirdiği su götürmez bir gerçektir!

Enstrüman çalmak bencil olmayı değil, paylaşım yapmayı gerektirir. Keman da gelişim yalnızca kendi bilgi birikimini arttırmakla değil aynı zamanda farklı çalıcıların fikirlerini, deneyimlerini tecrübe edinmekle olur. Bizden size bir soru hem eğlenip, hem de tanışmadığınız insanlarla bir araya gelip bir bağ kurmanızı sağlayacak böyle güzel bir enstrüman daha var mı? O zaman ne duruyorsunuz hemen toplanıp güzel bir şeyler ortaya koymaya başlayın! 🙂

Keman çalmanın yararları saymakla bitmez, ” keman çalmanın faydaları ” yazımızın sonuna geldik, makalemizi okuduğunuz için teşekkürler! Kemana çalmaya başlamak gibi bir düşüncesi olanlar içinde şöyle güzel bir yazımız var mutlaka incelenmesi gereken; keman öğrenme aşamaları

Ara 9, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Keman Çalmanın Faydaları için yorumlar kapalı