Keman Çalmaya Başlama Yaşı

Keman, kuvvetli anlatım gücüyle diğer perdesiz ve yaylı müzik aletlerinden ayrılan, tınısıyla herkesi kendine hayran bırakan bir müzik aletidir. Günümüzde bir enstrüman çalmak isteyenlerin öncelikli tercihlerinden biri olan bu enstrüman, hem hobi amaçlı hem de profesyonel anlamda enstrüman eğitimi almak isteyen müzik severler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Kemanın, özellikle çocuk yaşta keman çalmaya başlayanlar için hafıza gelişimini hızlandıran ve konsantrasyon yetisini besleyen bir etkisi bulunmaktadır.

Ayrıca keman çalmanın faydaları yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de mevcut. Sosyalleşme, sağ ve sol el koordinasyonun kazanılması, kişisel motivasyon artması gibi konularda da keman hep yanımızda. Durum böyle olunca ”kemana başlama yaşı’’ da herkes tarafından merak edilen soruların başında yer alıyor. Keman eğitimine başlama yaşı için net bir sınırlandırma olmasa da yazımızın devamında keman çalmaya başlama yaşını belirleyen faktörler ve ideal yaş aralığıyla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.kemana-baslama-yasi

Kemana Başlama Yaşı Kaç Olmalıdır?

Aslında keman çalmaya başlamak için belirlenmiş sabit bir yaş ve yaş aralığı bulunmamaktadır. Keman eğitimine başlama yaşı belli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilen bir durumdur. Ancak yine de kemana başlama yaşı ile ilgili uzman doktorların ve profesyonel icracıların konu ile ilgili önerileri mevcuttur, bu bilgileri değerlendirmeniz durumunda çocuğunuzun keman çalmaya başlama yaşıyla ilgili ideal aralığı bulabilirsiniz.

Profesyonel bir müzisyen olarak yetişmek için çocukların beş ya da altı yaş civarında keman eğitimine başlatılması faydalı olacaktır. Çünkü profesyonel icracılık, ileri düzey çalışmayı ve sağlam temel oluşumunu gerektiren bir süreçtir, dolayısıyla bu aşamaların küçük yaştan itibaren çocuklarımıza aktarılması daha faydalı olacaktır. Ancak bu daha geç keman çalmaya başlayanların bu konuda başarılı olamayacağı anlamına gelmemektedir, eğer ki gerekli çalışmalar yeteri kadar yapılırsa yaş gözetmeksizin herkes profesyonel bir keman icracısı olabilir.

Hobi amaçlı keman kursuna katılmak istiyorsanız istediğiniz yaşta keman eğitimlerine katılım gösterebilirsiniz. Keman çalmak için yaşım çok mu geç, bu yaştan sonra keman çalınır mı, keman çalabilmek için erken yaşta başlamak gerekli gibi düşüncelerden kurtulun ve herkesin ne dediğini değil kendi iç sesinizin ne dediğini dinleyin ve eğer keman çalmayı istiyorsanız hemen keman kursu İzmir derslerimize katılın!

BONUS: Keman eğitimlerinde çocuklar için yaş sınırlaması yapılmasının sebebi bedensel gelişimlerinin tamamlanmasından kaynaklanmaktadır. Ancak her bireyin gelişim süreci kişiye bağlı olarak değişiklik gösterir bu yüzden sizde 0507 163 11 22 numaralı telefonumuzu arayarak ücretsiz keman kursu denememize katılabilir ve uygunluk durumunuz ve kişilere uygun hazırlanan çalışma programlarımız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Eki 29, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Keman Çalmaya Başlama Yaşı için yorumlar kapalı