Keman ile İlgili Sorular

Keman ile ilgili sıkça sorulan sorular. Keman her daim gözde olmayı başarabilmiş, her dinletide yer edinmeyi başarmış bir müzik aletidir. Bizde yazımızda bu kadar göz önünde olan kemanla ilgili;

  • Keman kursu almak ve öğrenmek zor mudur?
  • Keman kursu için kaç yaşında olmak gerekir?
  • Keman kursu almak ve çalmak için kaç yaşında olmam gerekir?
  • Keman kursu almak istiyorum ama yetenekli miyim bilmiyorum?
  • Keman kursu alırsam kaç ay sonra parça çalabilirim?
  • Keman kursu alıp çalmak için parmaklarım uygun mudur?

İşte keman ile ilgili en çok merak edilen soruların cevapları;

Keman ile İlgili Sorular ve Detaylı Yanıtları


Keman herkesin gözünde zor bir müzik aleti imajı çizmiştir, halbuki keman çalmak gözlerde büyütüldüğü kadar zor bir iş değildir. Güzel şekilde keman çalabilmek için düzenli olmak ve yapılacak pratikleri aksatmamak yeterlidir. Keman kursu İzmir’de keman çalmak doğru programla kesinlikle zor değildir!


Keman kursu İzmir’e katılmak için 6 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Bu yaşın 6 olarak belirlenmesi de daha alt yaş gruplarının kas gelişimlerinin yeterli seviyeye gelmemesinden kaynaklanmaktadır. Ancak 6 yaş üstü herkes bir sınır bulundurmadan keman eğitimi almaya başlayabilir.


Hayır, elbette ki derslerimizde nota eğitimi zorunlu tutulmamaktadır, ancak notayı öğrenmeniz ve bunu enstrümanınıza empoze etmeniz sizin daha hızlı ve daha sağlıklı şekilde ilerleyişinize öncülük edecektir. Bu yüzden şart olmasa bile en azından ücretsiz temel seviye nota derslerimize katılmanızı tavsiye ediyoruz.


Merak etmeyin yetenekli yeteneksiz diye bir ayrım yok tek ayrım yapılan nokta pratiklerini düzenli ve yapmayan kişiler arasında mevcut. Eğer ki yeteneğim düşündüğüm seviye de değil ama pratik yapabilirim diyorsanız, hiç kaygılanmanıza gerek yok! Emin olun düzenli pratik belli bir zaman sonra yeteneğin önüne geçiyor.


Keman da parça çalmak belli bir çalışma temposu gerektirmektedir. Eğer ki siz size verilen yay çalışmalarını ve ses alıştırmalarını hızlı bir şekilde geçebilirseniz, çok kısa süre de parça çalmaya başlayabilirsiniz. Eğitimlerimizde bu süreç için ortalama 3 ay verilmektedir. Performansınıza bağlı olarak 3 ayı azaltmak ya da arttırmak tamamen sizin elinizde!


Parmaklarım çok kalın/ince keman çalabilir miyim?, parmaklarım çok hassas kemanda nota basarken zorlanır mıyım? Gibi sorular aslında tamamen hurafelerden ibarettir. Tabii ki aşırı büyük bir el yapısına sahipseniz bu konuda bir miktar zorluk çekebilirsiniz ama bu yine de keman icracısı olamayacağınız demek değildir. Bu soruları bir an önce köşeye atıp  keman kursu İzmir’in renkli dünyasına adım atın!

Keman ile ilgili sorular yazımızın sonuna geldik, sizde kemanla ilgili tüm merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz! 🙂 Ayrıca ” keman temizliği nasıl yapılır? ” makalemizi de mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Ara 20, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Keman ile İlgili Sorular için yorumlar kapalı