Keman Nasıl Tutulur

Adım Adım Keman Tutuşu

Kemanda yayın ve kemanın doğru tutuşu bize teknik açıdan zorluk çıkarmaması açısından ve daha rahat çalım sağlayacak olmasından dolayı çok önemlidir. İlk başta bir miktar zorluk çekilse de pozisyon bozulmamalı ve doğru şekilde tutmaya devam edilmelidir. Kemanın tutuşunu adım adım sıralamamız gerekirse;
keman tutuşu
1- Kemanı tutmamızı kolaylaştıran ve omuz ile keman arasında ki mesafeyi destekleyen materyal yastıktır. Öncelikle yastığın arkasında bulunan iki ucundan  geniş olan  kısmı,kemanın sağ tarafına denk gelecek şekilde,dar olan kısmı ise sol tarafına denk gelecek şekilde kemana oturtulmalıdır.

2- Bu işlemden sonra kemanda çenelik adı verilen kısma çene oturtulmalıdır. Ancak yanak kısmı kemanın çeneliğine yatırılmamalı ve keman omzun ve çenenin sıkıştırılmasıyla tutulmalıdır.

3- Kemanın sap kısmı,klavye kısmı kesinlikle avuçlanmamalı, baş parmak tuşeden aşağıda durmalıdır. Bilek düz bir şekilde durmalı ve kol kasılmamalıdır.

4- Çalarken basılacak parmaklar,kemanın üzerinde basılmasa dahi parmak kaslarının alışması açısından bekletilmesi daha doğru bir hareket olacaktır. Ses basarken parmakların uç kısımlarının kullanılması gerekir.

5- Keman çalarken ayaklarımız omuz genişliğinde açılmalı ve herhangi bir ayağa ekstra olarak yük verilmemelidir.

6- Keman tutuşu esnasında herhangi bir şekilde kambur pozisyon alınmamalı ve hep dik şekilde durulmalıdır.

Ara 26, 2015 | Posted by in Söz Konusu Sanat | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.