Our Blog

What we post and publish is awesome!

Keman Temizliği Nasıl Yapılır?

Keman, bir çok müzik aleti gibi ağaçtan üretilen, hassas bir müzik aletidir. Dolayısıyla bütün müzik aletleri gibi kemanda ara ara temizlik yapılmaya ihtiyaç duyar. Eğer ki keman temizliği yeteri kadar önemsenmez ve ertelenir ise ilerleyen dönemlerde kemanın ses verimliliğinde problemler ortaya çıkabilir ya da kullanılan aksamlar zamanla işlevini yitirebilir.

Bu tip durumlarla karşı karşıya kalmamak adına makalemizi okuyarak evde kendiniz kemanınızı temizleyebilir ve gerekli basit işlemleri ücret ödemeden kendiniz uygulayabilirsiniz. ”Keman Temizliği Nasıl Yapılır?” adlı makalemizin devamında şu konular hakkında da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz;

  • Keman nasıl temizlenir?
  • Keman temizliği nasıl yapılır?
  • Keman yayı nasıl temizlenir?
  • Keman temizleme bezi

Keman Temizliği Nasıl Yapılır?

1-) Kemanın iç temizliğinin periyotları 1-3 ay arasında değişmektedir.
2-) İç temizlikte keman gövdesinin aşağısında kalan alanı ile ilgili uygulamalar yapılmaktadır.
3-) Kemanın iç bölgesinde zaman içinde toz ve kir kalıntıları birikmektedir, bu birikintilerin kemanda kalıcı yer etmemesi açısından keman temizliği mutlaka gereklidir.
4-) Bir avuç pirinci elinize alıp kemanın f boşluklarından deliklerinden içeri dökün ve kemanı bir kaç dakika boyunca iyice sallayın, böylelikle kemanın içerisine yapışmış bütün toz kalıntılarını temizleyebilir ve ayrıca keman içerisinde bulunan nemin emilimini sağlayabilirsiniz.

1-) Dış temizliğin uygulanması için belli bir periyot bulunmamaktadır, ancak her çalım sonrası yapılması tavsiye edilmektedir.
2-) Aynı iç bölge gibi kemanın dış yüzeyi de sürekli olarak toza maruz kalmaktadır, bunun dışında yine keman yayı üzerine sürülen reçine de keman gövdesine zamanla yapışmaktadır. Bu yüzden bu kalıntılar iyice kurumamış ise keman temizleme bezi yardımı ile silinebilir.
3-) Eğer ki artık kirler yalnızca keman temizleme bezi yardımıyla çıkmıyorsa bir pamuk üzerine bir ya da 2 damla gelecek kadar viol damlatılıp, kemanın yüzeyi bastırmadan silinebilir. Viol, müzik marketlerde satılan keman temizliği için kullanılan özel bir malzemedir, bu yüzden kirlerin zorlanmadan çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

1-) Tel temizliğinin de aynı dış temizlikte olduğu gibi gibi belli bir süresi yoktur. Ancak keman her çalındıktan sonra yapılması kemanın olumlu performans sergilemesi açısından daha faydalı olacaktır.
2-) Reçine adı verilen madde arşenin tellere temasıyla birlikte, tellerin üzerinde kalıntılar bırakmaya başlar. Bu kalıntılar tellerin sağladığı asıl performansı tam olarak yansıtmamasına ve tel üzerinde zedelenmelere sebep olur. Bu yüzden teller alkolsüz ıslak mendil yardımıyla hafifçe silinerek bu kirlerden arındırılabilir.

1-) Arşe üzerinde bulunan kıllar belirli bir kullanım süresine eriştikten sonra yavaş yavaş kopmaya ve renk değiştirmeye başlar.
2-) Renk değiştirmesinin sebebi zamanla elimizin terinin arşeye geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple arşede kılların olduğu bölüme özellikle elimizin değmemesine özen göstermeliyiz. Kılların kendini salmaması ve daha fazla kopmasını engellemek içinse kullanımdan sonra arşeyi vida kısmından gevşetebiliriz.

Son maddemizle birlikte keman yayı nasıl temizlenir konusu da ele almış olduk, keman temizliği nasıl yapılır? makalemizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkürler!

Ayrıca keman tutuşu hakkında altın tavsiyelerde bulunduğumuz yazımızı da incelemenizi öneriyoruz; Keman Nasıl Tutulur?

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89