Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman ve Viyola Arasındaki Farklar

Keman ailesinin üyelerinden olan bu iki enstrüman sıkça karıştırılmaktadır. Görünüş olarak birbirlerine oldukça benzemektedir. Hatta viyolaya, kemanın büyüğü de denmektedir.

Ancak dış görünüş ve çalım teknikleri ne kadar birbirine benzese de iki enstrümanı özel kılan, kendine has farklı yönleri bulunmaktadır.

Keman çeşitlerinden biri olan viyola, tıpta tıp kemana benzeyen bir enstrümandır. Kemanın büyüğü ya da büyük keman adı da verilen bu enstrüman oldukça popüler ve keman kadar ilgi çekicidir.

Bu keman çeşitleri aynı zamanda keman ailesi olarak da geçmektedir. Ancak biz biz bu yazımız içerisinde keman ve viyola arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Dilerseniz bu bağlantıya tıklayarak keman çeşitleri hakkında diğer üyeler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-ailesi/

violin ve viola arasındaki farklar nelerdir

violin ve viola arasındaki farklar nelerdir

Bu yazımız içerisinde sizlere ” viyola mı keman mı ? “sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vermeye çalışacağız. Eğer ki keman kursuna katılarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız ancak hangisini çalmak istediğini konusunda aklınızda çeşitli sorular varsa bu soruları tek tek yazımız içerisinde cevaplayacağız.

Aklınıza takılan her türlü soruyu bizlere sağ altta bulunan konuşma panelinden iletebilirsiniz. Ayrıca bu yazımızı mobilden okuyorsanız 0553 174 68 89 numarasına dokunarak anında arayabilirsiniz.

Yazımızın devamına geçmeden önce iki enstrümanı da yakından tanımamız farklarını incelemek açısından daha faydalı olacaktır.

Bizlere en çok sorduğunuz sorulardan biri  ” violin ile keman farkı nedir ? “olmaktadır. Aslında iki enstrüman aynıdır. Bu çelloya viyolonsel demek gibi bir şeydir. Keman ailesi içinde bulunan üyeleri sizlere isimleri ile birlikte küçükten büyüğe şu şekilde sıralayabiliriz ;

  • Keman ( violin ) – Viyola – Çello ( viyolonsel ) – Kontrbas

Keman nedir : Bilgilerini Geliştir

Keman çeşitlerini artık daha yakından tanıyabiliriz. Violin adı ile bilinen keman hakkında vereceğimiz bilgilerin aynısı elektro keman içinde geçerli olmaktadır.

whatsapp ile bilgi al

whatsapp ile bilgi al

Bazen keman eğitimine katılan kişiler ” ilk olarak elektro keman çalmak istiyorum ancak normal keman çalmadan böyle bir şey mümkün mü ? şeklinde sorular soruyor.

İçiniz bu konuda rahat olsun, ikisi ile de eğitime rahatlıkla başlayabilir ve birini çalmayı öğrendikten sonra isterseniz diğerini de rahatlıkla çalabilirsiniz. Her iki tür içinde yay teknikleri, çalım teknikleri, tutuş gibi çalışmalar ortaktır. Hatta keman tellerinin isimleri ve keman notaları da aynıdır. Kısacası hiçbir çekinceniz olmadan rahatça istediğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca sol tarafta bulunan görsele dokunarak yeni açılacak pencereden direkt whatsapp üzerinden sorularınızı iletebilirsiniz.

Şimdi kemanı yakından tanıyabiliriz.


Keman nedir : Keman viyolanın farklarını öğrenin

Keman bir yay ile icra edilen enstrümandır. Yukarıda sizlere bahsettiğimiz keman ailesinin en geniş ses aralığına sahip enstrümandır. İlk örneklerine 16. yy içerisinde Avrupa’da rastlanmıştır.

keman nedir

keman nedir

Sırt kısmında akçaağaç, göğüs kısmının yapımında ise genellikle köknar ağacı tercih edilir.

Kuyruğa bağlanan dört tel, eşik ile yükseltilerek salyangoz üzerinde bulunan burgulara bağlanır.

Burguların sıkılıp gevşetilmesi ile akordu yapılan bu enstrüman üzerinde parmakların tuşe üzerinde farklı yerlere basması sonucunda farklı sesler elde edilir.

Sol anahtarı ile çalınmaktadır.

Normalde Batı müziği enstrümanı olmasına rağmen, zaman içerisinde Türk kültürü tarafından benimsenmiş ve kültürümüze ait melodileri seslendirmekte kullanılmıştır.

İki farklı akort sistemi bulunmaktadır. Batı müziğinde pes telden tiz tele doğru Sol – Re – La – Mi şeklinde Türk müziğinde ise  Do – Sol – Re – La şeklinde akort edilmektedir.

Eğer keman almak istiyorsanız keman seçimi yaparken çok şanslı olacaksınız çünkü onlarca markanın birbirinden güzel kemanları mevcut. Ancak tabi ki de sadece fabrika üretimi ürünleri tercih etmek zorunda değilsiniz.

Bütçenizi belirledikten sonra dilerseniz el yapımı kemanları da araştırabilirsiniz. Sizin istediğiniz tonlara sahip, sadece size özel bir kemana sahip olabilirsiniz. El yapımı keman fiyatları diğer kemanlara oranla biraz daha pahalı olmaktadır ancak aldığınız ürün kesinlikle ömürlüktür.

Bakımlarını aksatmadan zamanında yaparsanız zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak kemanın tonu oturacak ve mükemmel bir kemana sahip olmuş olacaksınız.


Viyola nedir 

Viyola, keman ailesinin ikinci üyesidir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere keman şekil ve çalım teknikleri olarak oldukça benzemektedir. Bu ailenin kemandan sonra gelen üyesi olması ve adının pek bilinmemesi nedeni daha çok kemanın büyüğü adı da verilmektedir.

Yazımızın devamında viyola nedir kısa bilgilerini öğrenecek  ve viyola nedir özellikleri nelerdir konusunda detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

viyola nedir

viyola nedir

Keman yapımında kullanılan ağaç tercihi ve seçimler viyola içinde geçerlidir.

4 tele sahip olan bu enstrüman keman gibi sol anahtarı ile değil ” do anahtarı ” ile çalınır.

Akort sistemi çello ile aynıdır. Tam 5’li akort sistemini kullanan bu enstrümanın telleri pes telden tiz tele doğru Do – Sol – Re – La ‘dır.

Kemana göre daha koyu ve puslu bir sesi vardır. Daha çok özlem, hasret içeren ifadeleri açıklamada kullanılır.

Viyolanın sesi ne incedir ne de kalın. Bu nedenle orkestra çalışmalarında, orta bölgedeki sesleri ifade etme de kullanılır.

Büyük keman adı kısacası viyoladır. Ancak sizler artık bu iki muhteşem enstrüman arasındaki farkı biliyorsunuz. Keman çeşitlerinden keman ve viyola arasındaki en çok göze çarpan farklılıkları şimdi birlikte inceleyelim.


Keman ve Viyola Arasındaki Farklılıklar

Keman ve viyola arasındaki farkları özetleyecek olursak aşağıdaki maddelere indirgeyebiliriz.

Artık siz de eğer ki eğitim almayı düşünüyorsanız, keman mı yoksa viyola mı öğrensem sorusunun cevabını kendi içinizde rahat bir şekilde verebilirsiniz. Yine de her iki enstrümanı da Youtube gibi platformlardan dinlemenizde fayda bulunmaktadır.

keman mı viyola mı

keman mı viyola mı

Kemanda notalar sol anahtarı üzerine yazılırken, viyolada notalar do anahtarı üzerine yazılır.

Keman soprano tınılarına, viyola ise alto tınıya sahip bir müzik aletidir.

Görüntü itibariyle birbirlerine benzemektedirler. Ancak kemanın boyutları daha küçük, viyolanın boyutları ise kemana göre daha büyüktür.

Kemanda parmak basma aralıkları klavyeden kaynaklı olarak daha dar, viyola da ise daha geniştir. Tını olarak viyola daha kalın ve bas, keman ise daha ince ve tiz bir ses verir.

Keman ve viyola birbirine oldukça benzemektedir. Keman çalan viyola çalabilir mi diye merak ediyorsanız ya da önce herhangi birinin eğitimi alıp daha sonrasında diğerine geçmek istiyorsanız işiniz oldukça rahat olacaktır çünkü her iki enstrümanda birbirine oldukça benzemektedir.

Ayrıca viyola fiyatları ya da keman fiyatları yaklaşık olarak aynıdır. Ortalama bir viyola ya da kemanı 300 TL gibi bir ücrete alabilirsiniz. bu fiyat dolar ya da euronun değişmesine göre farklılık gösterebilir. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Keman kursu fiyatları hakkında bilgi almak, keman ders içerikleri ve müfredatları hakkında bilgi sahibi olmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/keman-kursu/

Ayrıca ” keman kursu fiyatlarından daha avantajlı nasıl yararlanabilirim, şöyle güzel bir indirim yok ? “mu diyorsanız kampanyalar sekmesini ziyaret ederek bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/kampanyalar/

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

[email protected]
0553 174 68 89