Keman ve Viyola Arasındaki Farklar

Keman ve Viyola

Çağımızın en tutulan müzik aletlerinden birisi olan kemana ilgi duyuyor ve keman kursuna yazılmak istiyorsunuz. Anında İzmir keman kursu aramalarında çıkan yerleri listelediniz. Ancak bu araştırmalarınız sonucunda sıkça viyola adında bir müzik aletinden bahsedildiğini ve bu isme çok aşina olmadığınızı, ama kemana görüntü olarak çok benzeyen bir enstruman olduğunu fark ediyorsunuz. Arasındaki farklılıklara değinmeden önce biraz kemanı ve viyolayı yakından tanıyalım.

Keman ve viyola ‘’violin’’ adı verilen yaylı çalgılar ailesine üye enstrumanlardır. Her ikisinin de icrası arşe adı verilen yayların tellere temasıyla gerçekleşir. Kemanın ve viyolanın üzerinde 4 tane tel bulunmaktadır. Ancak; kemanın telleri kalından inceye ‘’ Sol, Re, La, Mi ‘’ şeklinde, viyolanın telleri ise kalından inceye, bastan tize doğru ‘’ Do, Sol, Re, La’’ olarak sıralanmaktadır. Tınılarının benzer ve çalım stillerinin aynı olmasından kaynaklı olarak genellikle kullanıldıkları müzik tarzları da benzerlik göstermektedir.

Keman Kursunu Mu Yoksa Viyola Kursunu mu Tercih Etmeliyim?

Aslında keman ya da viyola arasında tercih yapmak tamamen size kalmış bir durum. Bu konu  hakkında tercihinizi keman ve viyolanın seslerini tanıyıp, bu enstrumanlarla ilgili parçaları dinleyip, ardından bu enstrumanları deneyerek yapmanızı tavsiye ederiz.

Keman ve Viyola Arasındaki Farklılıklar

* Kemanda notalar sol anahtarı üzerine yazılırken, viyolada notalar do anahtarı üzerine yazılır.
* Keman soprano tınılarına, viyola ise alto tınıya sahip bir müzik aletidir.
* Görüntü itibariyle birbirlerine benzemektedirler. Ancak kemanın boyutları daha küçük, viyolanın boyutları ise kemana göre daha büyüktür.
* Kemanda parmak basma aralıkları klavyeden kaynaklı olarak daha dar, viyola da ise daha geniştir.
* Tını olarak viyola daha kalın ve bas, keman ise daha ince ve tiz bir ses verir.

Ayrıca kemanla ilgili bir diğer paylaşımımız olan ‘’ Keman Nasıl Tutulur? ‘’ adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Söz Konusu Sanat * İzmir Keman Kursu

Mar 24, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Keman ve Viyola Arasındaki Farklar için yorumlar kapalı