Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Keman ve Viyola Arasındaki Farklar

Keman ailesinin üyelerinden olan bu enstrüman sıkça karıştırılmaktadır. Görünüş olarak birbirlerine oldukça benzemektedir. Hatta viyolaya, kemanın büyüğü de denmektedir. Ancak dış görünüş ve çalım teknikleri ne kadar birbirine benzese de iki enstrümanı özel kılan, kendine has farklı yönleri bulunmaktadır.

violin ve viola arasındaki farklar nelerdir

violin ve viola arasındaki farklar nelerdir

Bu yazımız içerisinde sizlere ” viyola mı keman mı ? “sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vermeye çalışacağız.

Yazımızın devamına geçmeden önce iki enstrümanı da yakından tanımamız farklarını incelemek açısından daha faydalı olacaktır.

Bizlere en çok sorduğunuz sorulardan biri  ” violin ile keman farkı nedir ? “olmaktadır. Aslında iki enstrüman aynıdır. Bu çelloya viyolonsel demek gibi bir şey. Keman ailesi içinde bulunan üyeleri sizlere isimleri ile birlikte küçükten büyüğe şu şekilde sıralayabiliriz ;

  • Keman ( violin ) – Viyola – Çello ( viyolonsel ) – Kontrbas

Keman nedir 

Keman bir yay ile icra edilen enstrümandır. Yukarıda sizlere bahsettiğimiz keman ailesinin en geniş ses aralığına sahip enstrümandır. İlk örneklerine 16. yy içerisinde Avrupa’da rastlanmıştır.

keman nedir

keman nedir

Sırt kısmında akçaağaç, göğüs kısmının yapımında ise genellikle köknar ağacı tercih edilir.

Kuyruğa bağlanan dört tel, eşik ile yükseltilerek salyangoz üzerinde bulunan burgulara bağlanır.

Burguların sıkılıp gevşetilmesi ile akordu yapılan bu enstrüman üzerinde parmakların tuşe üzerinde farklı yerlere basması sonucunda farklı sesler elde edilir.

Sol anahtarı ile çalınmaktadır.

Normalde Batı müziği enstrümanı olmasına rağmen, zaman içerisinde Türk kültürü tarafından benimsenmiş ve kültürümüze ait melodileri seslendirmekte kullanılmıştır.

İki farklı akort sistemi bulunmaktadır. Batı müziğinde pes telden tiz tele doğru Sol – Re – La – Mi şeklinde Türk müziğinde ise  Do – Sol – Re – La şeklinde akort edilmektedir.


Viyola nedir 

Viyola, keman ailesinin ikinci üyesidir. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere keman şekil ve çalım teknikleri olarak oldukça benzemektedir. Bu ailenin kemandan sonra gelen üyesi olması ve adının pek bilinmemesi nedeni daha çok kemanın büyüğü adı da verilmektedir.

viyola nedir

viyola nedir

Keman yapımında kullanılan ağaç tercihi ve seçimler viyola içinde geçerlidir.

4 tele sahip olan bu enstrüman keman gibi sol anahtarı ile değil ” do anahtarı ” ile çalınır.

Akort sistemi çello ile aynıdır. Tam 5’li akort sistemini kullanan bu enstrümanın telleri pes telden tiz tele doğru Do – Sol – Re – La ‘dır.

Kemana göre daha koyu ve puslu bir sesi vardır. Daha çok özlem, hasret içeren ifadeleri açıklamada kullanılır.

Viyolanın sesi ne incedir ne de kalın. Bu nedenle orkestra çalışmalarında, orta bölgedeki sesleri ifade etme de kullanılır.


Keman ve Viyola Arasındaki Farklılıklar

Keman ve viyola arasındaki farkları özetleyecek olursak aşağıdaki maddelere indirgeyebiliriz.

Artık siz de eğer ki eğitim almayı düşünüyorsanız, keman mı yoksa viyola mı öğrensem sorusunun cevabını kendi içinizde rahat bir şekilde verebilirsiniz. Yine de her iki enstrümanı da Youtube gibi platformlardan dinlemenizde fayda bulunmaktadır.

keman mı viyola mı

keman mı viyola mı

Kemanda notalar sol anahtarı üzerine yazılırken, viyolada notalar do anahtarı üzerine yazılır.

Keman soprano tınılarına, viyola ise alto tınıya sahip bir müzik aletidir.

Görüntü itibariyle birbirlerine benzemektedirler. Ancak kemanın boyutları daha küçük, viyolanın boyutları ise kemana göre daha büyüktür.

Kemanda parmak basma aralıkları klavyeden kaynaklı olarak daha dar, viyola da ise daha geniştir. Tını olarak viyola daha kalın ve bas, keman ise daha ince ve tiz bir ses verir.

Keman ve viyola birbirine oldukça benzemektedir. Keman çalan viyola çalabilir mi diye merak ediyorsanız ya da önce herhangi birinin eğitimi alıp daha sonrasında diğerine geçmek istiyorsanız işiniz oldukça rahat olacaktır çünkü her iki enstrümanda birbirine oldukça benzemektedir.

Ayrıca viyola fiyatları ya da keman fiyatları yaklaşık olarak aynıdır. Ortalama bir viyola ya da kemanı 300 TL gibi bir ücrete alabilirsiniz. bu fiyat dolar ya da euronun değişmesine göre farklılık gösterebilir. Detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Keman kursu sayfamıza ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89