Our Blog

What we post and publish is awesome!

Keman Yayı Nasıl Tutulur?

Keman, ses oluşumunu yay ile sağlayan ve üzerinde perde bulundurmayan, günümüzde de bir enstrüman çalmak isteyenler tarafından sıkça tercih edilen müzik aletleri arasında yer almaktadır. Kemanda notaların sese dönüşmesini sağlayan ana yardımcı ‘’arşe’’ adı verilen bir aparattır. Arşenin doğru kullanımı kemandan doğru ses elde edebilmek için, çalınan parçanın, etüdün yada müzik eserinin doğru etkiyi verebilmesi için ve keman tekniklerinin düzgün ifade edilebilmesi için mutlaka olmazsa olmaz bir faktördür.

Bu yüzden keman yayı tutuşuna özen göstermeli ve eğer hatalı olduğumuz bir nokta varsa bu problemi ortadan kaldırmadan çalma kısmına geçmemiz gerekmektedir. Eğer ki keman yayı tutuşuna gereken önemi vermezseniz, ilerleyen zamanlarda hızlı parçaların icrasında zorlanabilir, müzik eserlerinin ifade etmek istediği duyguyu tam anlamıyla aktaramayabilirsiniz.  Bu tip sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına yazımızın devamında ‘’keman yayı nasıl tutulur?’’ sorusunun en sade ve en anlaşılır yanıtlarına ulaşabilir ve keman arşe tutuşu hakkında aklınızda oluşan soruların cevabına ulaşabilirsiniz. Gelelim ‘’keman yayı nasıl tutulur?’’ sorusunun aşamalarını açıklamaya;

keman-yayi-nasil-tutulur

Keman Yayı Nasıl Tutulur? 

1-) Elinizi kasmayın, serbest olmasını sağlayın.
Yayı tutmadan önce yapılması gereken ilk işlem elin rahatlığının sağlanması aşamasıdır. Arşe tutuşu sağlanırken keman yayına ekstra baskı uygulanmamalı ve el, doğal rahatlığında bulunmalıdır. Eğer ki elin rahatlığını sağlarsanız hem daha uzun süre performans gösterebilir hem de kasılmaları önleyebilirsiniz.

2-) Başparmağı arşenin arasına koyun.
Başparmağın arşe tutuşundaki yeri siyah deri bölgenin hemen altında olan boşluk bölümüdür. Başparmak buraya konulurken kırık bir pozisyon benimsenmeli ve parmağın düzleşmesi engellenmelidir. Ayrıca parmağın karşı bölümden çıkmamasına da dikkat edilmelidir.

3-) İşaret, orta ve yüzük parmaklarını yayın üzerinde konumlandırın.
İşaret parmağı yayın başlangıç noktasının biraz ilerisinde bulunan siyah deri bölümünün üstünde ve burayı kavrar bir yapıda bulunmalıdır. Orta ve yüzük parmaklar ise arşenin karşıya bakan ahşap bölümündeki noktayı kapatmalı ve buradan kaydırılmamalıdır. Parmaklar yerleştirilirken hafif bir eğim sağlanması gereklidir.

4-) Serçe parmağı metal bölgenin üzerine koyun.
Arşenin tutuşundaki en önemli alanlardan biri de serçe parmağın yerleştirildiği bölgedir. Bunun sebebi ise yayın denge noktasının o metal alan olmasından kaynaklanmaktadır. Serçe parmak metal alan üzerinde hafif kırık ama dik bir pozisyon benimsemeli, parmağın buradan kayması ve düzleşmesi kesinlikle engellenmelidir.

Kemanda yay nasıl tutulur?, arşe nasıl tutulur? gibi konular hakkında aklınızı meşgul eden diğer sorular ve cevapları için, İzmir’de keman kursu almak için bizimle 0507 163 11 22 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz! Ayrıca  ”Kemanda Nota Nasıl Basılır?” adlı içeriğimizi de mutlaka okumanızı öneriyoruz!

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89