Our Blog

What we post and publish is awesome!

Keman Yayında Reçine Kullanımı

Keman Yayına Nasıl Reçine Sürülür?

Reçine Nedir?

Reçine NedirAğaç özü olarakta bilinen, çoğunlukla kozalakların dışarı saldığı bir maddedir. Reçinenin ağaçtan dışarı çıktığı ilk anda sıvı bir şekilde olmasına rağmen, oksijen koşuluyla birlikte reçinede sertleşme işlemi başlar.  Bitkilerin bu maddeyi salgılamasının amacı oluşmuş bir yaranın dış etkilerden korunmasını sağlamaktır. Reçine, yapısı gereği ısı etkeniyle yumuşarken suda sertliğini korur, alkolde erimeye başlar. Farklı 9ağaçlardan üretilip, farklı şekillerde işlenmesine bağlı olarak bir çok farklı renkte çeşitleri bulunmaktadır. Reçinenin kullanımına müzik aletlerinde, mürekkep üretiminde, boyacılıkta sıkça rastlanılmaktadır.

 

Keman Yayında Reçine Nasıl Kullanılır?

Keman yayına reçine nasıl sürülür

Keman icrasına başlamadan önce her seferinde mutlaka yapılması gereken şeylerden biri de reçine kullanımıdır. Kemandan iyi ve gür bir ton elde etmek amacıyla çalmaya başlamadan önce mutlaka reçine sürülmesine dikkat edilmelidir.

* Eğer ki reçine ilk kez kullanılıyorsa, reçinenin tozuna ulaşabilmeniz açısından üst bölümünü zımparalamanız gerekmektedir.

* Zımparalanıp reçinenin açılmasının ardından yay orta sıkılığa getirilir ve reçine yayın üzerinde aşağı-yukarı doğru gezdirilir.

* Yayın aşağı-yukarı hareketinde sonra reçine yayın her tarafına yedirilmeli ve düzgün bir biçimde sürülmelidir.

* Yayın üzerinde toz kalıntıları oluşumu reçine sürülmesinden sonra çok sık rastlanılan bir olaydır. Bu yüzden reçine kullanımınızı bitirdikten sonra yayı hafifçe sallayıp üzerindeki tozları temizleyebilir ve ahşap bölüme yapışan birikintileri de bir kuru bir bez yardımıyla alabilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Keman Kursu İzmir

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89