Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Kemanda Nota Nasıl Basılır : En Kolay Nota Basma Yöntemi

Kemanın üzerinde perde bulunmamasından dolayı, keman nota yerlerini ancak müzik kulağı ve parmak alışkanlığı sayesinde bulmak mümkün olacaktır.

Keman öğrenmek isteyen kişilerin ilk aşamalarda direkt olarak doğru frekanstaki sesi bulabilmesi zordur. Kemanda doğru notayı basmak, zaman ve pratik gerektiren bir iştir. Bu yüzden kemanda parmak yerlerini doğru olarak tespit edebilmek ve temiz sesi elde edebilmek için bol bol parmak egzersizleri yapılmalı ve bu etütler uzun sesler olarak çalışılmalıdır.

Keman eğitimine yeni başladıysanız ve bilgilerini arttırmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyunuz ; kemana yeni başlayanların bilmesi gerekenler

Keman nota yerlerini öğren

Keman nota yerlerini öğren

Kemanda nota basma aşamasında acele edilmemeli ve tam doğru ses sağlanana kadar keman notaları öğrenmeye devam edilmelidir. Az önce bahsettiğimiz gibi eğer keman eğitimine yeni başladıysanız keman notalarını öğrendikten sonra tuşe üzerinde göstermek biraz zor olacaktır ancak bu işi tam dersine çevirmek mümkün !

keman parmak klavuzu

keman parmak klavuzu

Kemanda nota yerlerini rahat bir şekilde basmanın yolu keman parmak klavuzundan geçiyor ! Peki nedir bu keman parmak klavuzu ?

Keman üzerine yerleştirilen ve keman nota yerlerini gösteren bu sisteme aynı zamanda fingerless fretboard adı da verilmektedir. Perdesiz bir enstrümanı öğrenmeyi kolaylaştıran bu sistem ile keman çalmak artık daha kolay !

Başlangıç aşamasında işinizi kolaylaştıracak bu sistem ile kemanda hem nota yerlerini hızlı ve rahat bir şekilde öğrenecek hem de kısa süre içerisinde parça çalmaya başlayacaksınız. Nota yerleri konusunda özellikle parmaklarınız geliştikten ve alıştıktan sonra çıkarıp çalışmanızda fayda bulunmaktadır.

Keman çalma konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız ; keman çalanlara tavsiyeler adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


Kemanda Nota Yerleri ve Uygulanışı

Eğer ki doğru ses bulunmadan bir diğer perdeye geçilir ise basılan diğer seslerde birbirleriyle bağlantılı olacağından diğer notalardan da yanlış ses elde edilecek ve çalınan eserlerde detone ve kötü sesler ortaya çıkacaktır.

keman notaları nasıl basılır

keman notaları nasıl basılır

Keman çalan bir kişinin güzel bir çalıma sahip olduğunu gösteren en büyük göstergelerden biri bastığı seslerin doğruluğu ve temizliğidir. Bu yüzden kemanda nota basma aşamalarını kesinlikle eksiksiz olarak tamamlamanızı öneriyoruz.

Yazımızın geri kalanında keman notaları öğrenmek adına gerekli bilgilere ulaşabilir ve ” kemanda notalar nasıl basılır ? ” Sorusunun detaylı açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

Kemanda notaları bassanız bile güzel ses almak için kesinlikle yay çekişini iyi bir şekilde yapmanız gerekli. Keman yayı nasıl tutulur yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Kemanda Notalar Nasıl Basılır 

Az önce sizlere kemanda nota basmanın sanıldığı kadar zor olmadığını belirtmiştik. Eğer keman tuşeniz üzerine keman nota yerleri stickerı yapıştırdıysanız aşağıdaki çalışmaları yapmaya başlayabilirsiniz.

Unutmayın keman nota stickerları sadece ilk aşamada kendinizi daha hızlı geliştirmeniz için tasarlanmış bir uygulamadır. Parmaklarınız kemanda nota aralıklarını ezberledikten sonra çıkarıp çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

Dilerseniz keman nedir yazımızda bulunan nota şablonunu inceleyebilirsiniz.


Keman sol telindeki notalar

keman sol telindeki notalar

keman sol telindeki notalar

Klavyenin başlangıcında ortalama olarak iki parmak mesafe bırakın ve ilk nota olan 1. Parmak ‘’la’’ notasını seslendirin, yine iki parmak aralık bırakarak 2. Parmak olan ‘’si’’ notasını basın ve 3. Parmağı da 2. Parmağın yanına hiç boşluk kalmayacak şekilde konumlandırın, 3. Parmağın adı da bu sıralama doğrultusunda ‘’do’’ notası olacaktır.

Nota yerlerini sticker kullanmadan basmaya çalışıyorsanız telefona kuracağınız bir akort cihazı ile seslerin ne kadar doğru olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Sol telinde çalışmalarınızı gerçekleştirirken aceleci olmayın, olabildiğince akıcı bir şekilde yay çekerken notaları elde etmeye çalışın.


Keman re telindeki notalar

keman re telindeki notalar

keman re telindeki notalar

1. Parmağı basarken klavyenin baş bölümünden itibaren yaklaşık iki parmak aralık bırakın. Bu şekilde basılan nota size ‘’mi’’ sesini verecektir. Yine bıraktığınız aralık kadar 1. ve 2. Parmak arasında da boşluk bırakarak ‘’fa diyez’’ notasını elde edin.

Ardından yüzük parmağını, orta parmağın hemen dibine yerleştirerek ‘’sol’’ notasını elde edebilirsiniz.

Fark ettiyseniz 3. parmağınız bir üst telin boş notasını vermiş olduk. Bu aynı zamanda kemanda kulaktan akort yaparken kullanılan yöntemlerden birisidir. Diğer teller içinde aynı durum geçerlidir. Yani bir alt tel olan la telinde 3.parmağınız re notasını verecektir.

Bu çalışmaları yaparken metronom ile çalışırsanız daha kısa sürede daha çok yol alabilirsiniz.


Keman la telindeki notalar

keman la telindeki notalar

keman la telindeki notalar

Sol ve re telinde olduğu gibi aynı oranda boşluk bırakarak 1, 2 ve 3. Parmaklar basılır. Bu parmakların sırasıyla adı ‘’si’’, ‘’do diyez’’, ‘’re’’ şeklinde olmaktadır.

İlk üç telde yapılan çalışmanın aynı yapılmıştır. Genellikle yay çekme egzersizleri kitaplarını inceleme fırsatınız olursa kitaplarda da aynı şekilde çeşitli tellerde parmak pozisyonları ile keman eğitimine giriş yapılır.

La telindeki notaları çalarken aynı diğer tellerde olduğu gibi ezbere değil bir yandan dizek üzerindeki keman notalarına bakmaya çalışın. Gözlerin alışması sonucunda keman notaları nasıl okunur sorusu tamamen tarihe karışacaktır.


Keman mi telindeki notalar

keman mi telindeki notalar

keman mi telindeki notalar

La, re, sol tellerindeki gibi iki parmak mesafeyi klavyenin başlangıcından itibaren ayarlayıp, parmaklarınızı bu doğrultuda konumlandırın. Ancak 3. Parmağı hemen 2. Parmağın dibine yerleştirme kısmına dikkat edin. Parmaklar bu şekilde basıldığın 1. Parmak ‘’fa diyez’’, 2. Parmak ‘’sol diyez’’, 3. Parmak ‘’la’’ notasını ifade edecektir.

Bu çalışmaları o kadar çok tekrarlamalısınız ki parmaklarınız bu aralıkları ezberlemeli. Kemanı he elinize aldığınızda bu çalışmayı 30 dakika süre ile yapmanız inanın çok hızlı yol kat etmenizi sağlayacaktır.

Kemanda nota nasıl basılır adlı yazımızın sonuna geldik. Umarız ki siz değerli okurlarımız için faydalı bir yazı olmuştur. Yazı boyunca kemanda 1.pozisyon anlatılmıştır. Eğer diğer pozisyonların çalışmaları nasıl olacak diye merak ediyorsanız aslında aynı şimdi yaptığınız çalışmanın devamını yapmanız gerekecektir.

Keman dersi sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilir ve konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89