Kemanda Nota Nasıl Basılır?

Kemanda Nota Yerleri ve Uygulanışı

Kemanın üzerinde perde bulunmamasından dolayı, keman nota  yerlerini ancak müzik kulağı ve parmak alışkanlığı sayesinde bulmak mümkün olacaktır. Keman öğrenen kişilerin ilk kademelerde direkt olarak doğru frekanstaki sesi bulabilmesi zordur, kemanda doğru notayı basmak, zaman ve pratik gerektiren bir iştir. Bu yüzden kemanda parmak yerlerini doğru olarak tespit edebilmek ve temiz sesi elde edebilmek için bol bol parmak egzersizleri yapılmalı ve bu etütler uzun sesler olarak çalışılmalıdır. Kemanda nota basma aşamasında acele edilmemeli ve tam doğru ses sağlanana kadar keman notaları öğrenmeye devam edilmelidir.

Eğer ki doğru ses bulunmadan bir diğer perdeye geçilir ise basılan diğer seslerde birbirleriyle bağlantılı olacağından diğer notalardan da yanlış ses elde edilecek ve çalınan eserlerde detone ve kötü sesler ortaya çıkacaktır. Keman çalan bir kişinin güzel bir çalıma sahip olduğunu gösteren en büyük maddelerde biri bastığı seslerin doğruluğu ve temizliğidir. Bu yüzden kemanda nota basma aşamalarını kesinlikle eksiksiz olarak tamamlamanızı öneriyoruz. Yazımızın geri kalanında keman notaları öğrenmek adına gerekli bilgilere ulaşabilir ve kemanda notalar nasıl basılır? Sorusunun detaylı açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

keman-nota-nasil-basilir

Kemanda Notalar Nasıl Basılır?

1-) Sol telindeki notaları seslendirin.
Klavyenin başlangıcında ortalama olarak iki parmak mesafe bırakın ve ilk nota olan 1. Parmak ‘’la’’ notasını seslendirin, yine iki parmak aralık bırakarak 2. Parmak olan ‘’si’’ notasını basın ve 3. Parmağı da 2. Parmağın yanına hiç boşluk kalmayacak şekilde konumlandırın, 3. Parmağın adı da bu sıralama doğrultusunda ‘’do’’ notası olacaktır.

2-) Re telindeki notaların uygulamasını gerçekleştirin.
1. Parmağı basarken klavyenin baş bölümünden itibaren yaklaşık iki parmak aralık bırakın. Bu şekilde basılan nota size ‘’mi’’ sesini verecektir. Yine bıraktığınız aralık kadar 1. ve 2. Parmak arasında da boşluk bırakarak ‘’fa diyez’’ notasını elde edin. Ardından yüzük parmağını, orta parmağın hemen dibine yerleştirerek ‘’sol’’ notasını elde edebilirsiniz.

3-) La telindeki notaları seslendirin.
Sol ve re telinde olduğu gibi aynı oranda boşluk bırakarak 1, 2 ve 3. Parmaklar basılır. Bu parmakların sırasıyla adı ‘’si’’, ‘’do diyez’’, ‘’re’’ şeklinde olmaktadır.

4-) Mi telinde parmak uygulamasını yapın.
La, re, sol tellerindeki gibi iki parmak mesafeyi klavyenin başlangıcından itibaren ayarlayıp, parmaklarınızı bu doğrultuda konumlandırın. Ancak 3. Parmağı hemen 2. Parmağın dibine yerleştirme kısmına dikkat edin. Parmaklar bu şekilde basıldığın 1. Parmak ‘’fa diyez’’, 2. Parmak ‘’sol diyez’’, 3. Parmak ‘’la’’ notasını ifade edecektir.

Kemanda nota nasıl basılır?” adlı yazımızın sonuna geldik, sizde keman notalarının yerleri ile ilgili aklınıza takılanlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca ”Keman Çalmaya Başlama Yaşı” adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Eki 30, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Kemanda Nota Nasıl Basılır? için yorumlar kapalı