Our Blog

What we post and publish is awesome!

Kemanda Sağ El Teknikleri

Kemanda Yay Teknikleri

Kemanda Yay TeknikleriKeman kursu İzmir eğitmenlerimizin hazırladığı bu makalemizde kemanda kullanılan yay teknikleri nelerdir? Kemanda sağ el teknikleri nasıl uygulanır? Kemanda yay tekniklerinin önemi nedir? Gibi sorularınızın detaylı yanıtına ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda yazımızda açıkladığımız tekniklere çalışmanız durumunda kemana daha hakim olacak ve daha güçlü bir ifade tarzı yakalayacaksınız.

Kemandan doğru ve temiz bir ses çıkarmak için sadece doğru perdelere basmak yeterli olmayacak, aynı zamanda yayı da doğru bir teknikle kullanmak gerekecektir. Bu yüzden doğru perdelere basmanın yanında keman yayının da doğru teknikle çekilmesi gerekmektedir. Bu sebepten ötürü yay çalışmalarına öncelik verilmeli temiz ve doğru ses edilmesinin ardından gerekli yay tekniklerinin pratikleri yapılmalıdır. Yay tekniklerinin çalışılması size hem daha güzel bir ton elde etmenizi sağlayacak hem de kemanda ki ifade gücünüzü kuvvetlendirmenizi sağlayacaktır.

Kemanda Kullanılan Sağ El Teknikleri

* Legato Yay Tekniği

Bu teknikte önemli olan notaların birbirleriyle bağlantılı olmasıdır. Notalar birbirine bağlı, araya sessiz süreler girmeden birbiriyle bir bütün gibi çalınmalı, kesik ifade olmamalıdır.

* Detache Yay Tekniği

Legato ve detache tekniği uygulanış olarak birbirinden çok ayrı tekniklerdir. Legato tekniğinde bağlı bir çalım stili benimsenirken, detache de notalar birbirinden ayrı olarak çalınır ve notalar arasında bağlantı sağlanmaz.

* Martele Yay Tekniği

Bu yay tekniğinde notalar keskin ve temiz sesle ifade edilmektedir. Martele tekniği kullanılırken sesin cızırtısız yani pürüzsüz olmasına çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde teknik yanlış uygulanmış ve ortaya gürültü çıkmış olur. Aynı zamanda bu teknik yayın ‘’ üy ‘’ olarak simgelenen üst yay bölümün de icra edilir. Bunun sebebi ise keskinliğin ve sesin temizliğinin en rahat sağlandığı bölüm olmasından kaynaklanmaktadır.

* Spicato Yay Tekniği

Uygulanış bakımından martele tekniğiyle benzerlikler bulunduran bir yay tekniğidir. Spicato tekniğinde yay her tele temas edişinde bir baskı uygular ve notanın bitmesiyle birlikte yay tele temasını sonlandırır. Bu teknikte marteleden farklı olarak yayın orta ve alt bölgeleri kullanılmaktadır.

* Pizzicato Tekniği

Bu teknik diğerlerinden farklı olarak yay ile değil el ile uygulanmaktadır. Parmakla uygulanan bu teknikte en çok işaret parmağı kullanımına rastlanılsa da rahatlık oranına göre çeşitli parmaklarında kullanıldığı görülmektedir. Bu teknikte notalar parmakla çekerek tınlatılır. Ayrıca farklı bölgelerde çekilmesine ve çekiş süratine bağlı olarak farklı tonlar elde edilebilmektedir.

Aynı zamanda kemanın çeşitleri ve keman grubu hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz ‘’ Keman Ailesi ‘’ adlı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Keman ve diğer müzik aletleriyle ilgili merak ettikleriniz için sanat merkezimizi arayıp eğitmenlerimizden detaylı destek alabilir ve ücretsiz deneme derslerimize katılım sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki her müzik aleti pratik yapmayı ve emek vermeyi gerektiren bir süreç ister. Bu yüzden enstrumanınıza vakit ayırın.

Söz Konusu Sanat * Keman Kursu İzmir Hatay

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89