Kemanda Vibrato Çalışması

Kemanda Vibrato Tekniği

Söz Konusu Sanat atölyemizin hocalarının tarafından hazırlanmış yazımızda;

Vibrato Nedir?

Keman çalmada vibratonun önemi nedir?

Vibrato çalışması nasıl yapılır?

Vibrato tekniği nasıl çalışılır?

gibi sorularınızın cevabına ulaşabileceksiniz.

Vibrato Nedir? Vibrato Tekniği Nedir?

Vibratonun tekniğinin çalışılmasından önce vibratonun kelime anlamı olarak anlaşılması, çalışma esnasında bize büyük artı sağlayacaktır. Vibrato kelime anlamı olarak titremeyi ifade eder. Herhangi bir notanın yüksekliğinin pese ya da tize doğru geniş veya yavaş haraketlerle sallandırılmasına denir. Vibrato hem enstrumanlarda hem de insan sesinde uygulanabilen bir tekniktir.

Kemanda Vibrato Nasıl Yapılır?

Kemanda vibrato çalışmasına geçilmeden önce basılan seslerin doğruluğundan kesinlikle emin olunmalıdır. Aksi takdirde bozuk sese vibrato yapılması durumunda sesin doğruluğunu, yanlışlığını belirli oranda örtbas etmiş oluruz. Bu davranış hem ses hem de el alışkanlığımızı kötü yönde etkiler. Bu yüzden entonasyonun doğru olması çok önemlidir. Bastığınız seslerin doğru olmaması durumunda kesinlikle vibrato çalışması yapmanızı önermiyoruz.

Vibrato tekniği, parmağın, kolun veya bileğin ileri-geri hareket yapıp, ses üzerinde dalgalanma yaratmasıyla yapılmaktadır. Bu teknik yapılırken kemanın sarsıntıya uğramaması için salyongoz bölümü duvara yaslanmalıdır. Ancak salyangozun zarar görmemesi açısından bu bölüme bez konulmalıdır.

Vibrato Çeşitleri

Vibrato tekniği kendi içerisinde 3 gruba ayrılmaktadır. Bu tekniklerden istenilen uygulanarak vibrato yapmanız mümkündür. Bu 3 vibrato çeşidinin seçimi tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Kullanım alanına göre, kulağınza hoş gelen tınıya göre seçim yapabilirsiniz.

* Kol Tekniği (Dirsek Tekniği)
* Bilek Tekniği
* Parmak Tekniği

Vibrato Çeşitleri Arasındaki Farklılıklar

Kol bir diğer adıyla dirsek vibratosunda, kolun ileri geri gitmesiyle birlikte vibrato tekniği uygulanır. Ancak adında anlaşılacağı gibi parmak tekniğinde bu görevi basacağınız notanın parmağı üstlenmektedir. Bu vibrato teknikleri arasından en çok tercih edilen bilekle vibrato tekniğidir. Bu teknikte bilek esnek olmalı ve vibrato hareketini (ileri, geri) bilek üstlenmelidir. Ancak bilekle vibrato tekniğinde bileğin pozisyonunun bozulmamasına ve bilek rahatlığına dikkat edilmelidir.

Vibrato Çalışması Yapacaklara Öneriler

* Hangi vibrato tekniğini tercih edecek olursanız olun ilk alıştırmalarınızı oldukça yavaş yapmaya özen gösterin.
* Vibrato yaparken kemanın sarsılmamasına dikkat edin.
* Bilek, kol ve parmağınızın vibrato yaparken pozisyonunun bozulmamasına dikkat edin.
* Bilek, parmak, kol rahatlığını ve yumuşaklığını sağlayın.
* Bol tekrarın ardından yavaş yavaş metronumu arttırın ve uyguladığınız tekniği tek tek tüm parmaklarınıza uygulayın.

Ayrıca eğitmenlerimiz tarafından yazılmış kemanla ilgili bir diğer yazımız olan ” Keman Bakımı ve Temizliği ” adlı detaylı makalemizi de mutlaka okumalısınız.

 

Şub 19, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Kemanda Vibrato Çalışması için yorumlar kapalı