Sanat Hakkında Faydalı İçerikler

Okumanızı Kesinlikle Tavsiye Ettiğimiz Makaleler Burada

Klarnet Çeşitleri Nelerdir?

Klarnetin Türleri

Klarnet çeşitleri, tüm müzikseverlere uyum sağlayabilecek şekilde geniş bir çalım alanına sahiptir. Klasik batı müziğinden arabeske kadar kullanım alanı bulunan klarnet, günümüzün en popüler müzik aletlerinden birisidir. Klarnetin farklı türlerinin bulunması ton ve yapımında kullanılan malzemelerden kaynaklanmaktadır. Bu farklılıklardan dolayı farklı türleri bir çok müzik tarzında sıkça tercih edilmektedir.

Klarnet çeşitlerinin ortalama olarak 10 üyesi literatürde yer alsa da çeşitli müzik yapılanmalarında, orkestralar da genellikle 5 çeşidi tercih edilmektedir. Bu klarnetlerin büyükten küçüğe doğru dizilimi aşağıda gösterilen biçimdedir.

* B(b) Bas/ Si Bemol Bass Klarnet
* A / La Klarnet
* B(b)/ Si Bemol Klarnet
* G/ Sol Klarnet
* E(b)/ Mi Bemol Klarnet

Belirtilen klarnet çeşitlerinde verilen sıralamaya göre aşağıya doğru inildikçe ton tizleşmekte ve klarnetin boyutu küçülmektedir. Klarnet çeşitlerinin farklı tonlarla adlandırılması, herhangi bir perdeye basmadan ortaya çıkan sesin tona adını vermesinden kaynaklanmaktadır. Gelelim klarnet türlerinin ayrıntılı açıklamasını yapmaya.

B(b) Bas/ Si Bemol Bass Klarnet

Genel olarak kullanımına geniş müzik topluluklarında rastlanmaktadır. Tek kullanımına çok fazla rastlanmasa da si bemol bass klarnet için yazılmış özel eserler bulunmaktadır. Klarnet ekibinin en pes ses aralığına sahip türüdür. En uyumlu olduğu enstrumanlar bass tınıya sahip olanlardır.

A/ La Klarnet

Boş perdeden ses çıkarıldığında la frekansının ortaya çıkmasından dolayı adı La klarnet olarak belirlenmiştir. Boyut olarak si bemol basstan küçük, si bemol klarnetten büyüktür. Ses aralığı ve çalım stili bakımından si bemol klarnetle tamamen aynıdır. Bu sebepten ötürü çoğunlukla si bemol klarnet ve la klarnet birbiri yerine kullanılabilmektedir.

B(b)/ Si Bemol Klarnet

Klarnetin en popüler çeşitlerinden bir tanesidir. Kullanımına çoğunlukla klasik batı müziği alanında rastlanılsa dahi pek çok farklı müzik türünde de aktif olarak yer almaktadır. Müzik oluşumlarında sıkça rağbet gören bu klarnet aynı zamanda sololarda da çok fazla kullanılmaktadır.

G/ Sol Klarnet

Sol klarnetin en etkin olduğu yerler Balkan ülkeleri ve Türkiye olarak bilinmektedir. Bu klarnet yapısı gereği doğu sesleri olarak adlandırılan komalı dizgenin icrasında rahatlık sunmaktadır. Tsm ve thm alanında icra edilecek eserler için genellikle bu klarnet çeşidi tercih edilmektedir.

E(b)/ Mi Bemol Klarnet

En küçük boyutlara sahip klarnet türüdür. Seslendirilen parçalarda bütünlüğü yakalamak adına si bemol klarnetle birlikte icra edilmektedir. Tiz seslerin devamlılığını sağlamak ve si bemol klarnete destek olmak E (b) klarnetin görevidir.

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89