Klasik Gitar Nasıl Tutulur?

Klasik Gitarda Tutuş Pozisyonları

Klasik müzik alanında gitar çalarken uyulması gereken birkaç teknik özellik ve kural bulunmaktadır. Bu kuralların asıl amacı karşı tarafa sesin en iyi ve verimli şekilde aktarılması ve çalım esnasında icracının yaşayabileceği zorlukları en aza indirgemektir. Bu sorunların yaşanmaması açısında gitar tutuşuna, çalarken ellerin pozisyonuna ve duruşa dikkat edilmelidir. Aşağıda klasik gitarın doğru tutuşunun sağlanabilmesi için yapılması gerekenleri sıraladık.

Oturma Pozisyonu

Klasik gitar çalarken tercih edilen sandalye, kolları engellememesi açısından kolsuz olarak tercih edilmelidir. Aynı zamanda otururken sandalyenin mümkün olduğunca uç kısmına doğru oturmamız, gitarı çalarken rahat denge kurmamız açısından faydalı olacaktır.

Pedal (Ayaklık)

Klasik gitar çalarken sağ, sol elin birbiriyle uyumunun sorunsuz bir biçimde sağlanması için bu aparat muhakkak gereklidir. Bu aparat sayesinde sağ ve sol elin koordinasyonunun daha rahat sağlandığını ve çalım sırasında daha rahat bir pozisyon alındığının farkına varabilirsiniz.

Klasik Gitarla Oturma Pozisyonu

Klasik gitarın alt kısmında bulunan kıvrım,  tam olarak sol bacağımızın arasına yerleşecek şekilde oturtulmalıdır. Ancak gitarın oturtulmasının ardından bacakla gitarın arasında bir miktar boşluk bırakılmalıdır. Bunun sebebi ise, vücudumuzun titreşimleri engelleyip, gitarın sesini kısmasından kaynaklanmaktadır.

Baş Parmak Pozisyonu

Klasik gitar için baş parmağın görevi,  genellikle en üstte olan bas tellerinin (Mi-La-Re) çalımını gerçekleştirmektir. Baş parmağın tellere vurmasının ardından baş parmakta dairesel bir hareket gözlemlenmeli ve ardından parmak tekrar yukarı çıkarılmalıdır. Bu sayede baş parmağımızı en ergonomik şekilde kullanmayı başarmış oluruz. Bu ergonomik kullanım sonucu yine bas tellerinde gelebilecek diğer hareketlere karşı  baş parmağımız hazır bir  konum almış olur.

Sol Elde Bulunan Parmakların Pozisyonu

Sol elin parmaklarının dik olmalıdır önermesi, yanlış bir önermedir. Sol elin parmakları eklem kısımlarından kırık bir şekilde durmalı ve tuşeye teması dik bir biçimde gerçekleşmelidir.

 


 

Gitar kursu hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer yazımızı beğendiyseniz bizi  takip etmeyi unutmayın. 🙂

Oca 9, 2016 | Posted by in Söz Konusu Sanat | Klasik Gitar Nasıl Tutulur? için yorumlar kapalı