Bağlama Kursu İzmir

Bağlama Kursu İzmirBağlama Dersi İzmir

bağlama kursu İzmir Hatay ” ve benzeri aramalar sonucunda bağlama kursu sayfamıza erişim sağladınız. Bağlama kursu İzmir ile ilgili ve bağlamayla ilgili detaylı bilgiler barındıran yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz!

Milli çalgımız bağlama, daha çok bilinen ismiyle saz, belki de ülkemizde en çok ilgi gören müzik aleti. Yurdumuzu anlatan, anadoluyu anlatan, türkülerle birlikte yurdumuzun onca güzel hikayesinin anlatılmasına aracılık eden o müzik aleti.

Siz de en güzel türküleri, memleket kokan parçaları, hikayeler anlatan şarkılarımızı bağlamayla çalmak istemez misiniz?

Bağlama çalmak sanıldığı kadar zor değil, çalması da bir o kadar keyifli, kısa sürede bağlamayla şarkı çalmaya başlayabilirsiniz. Bağlama kursu İzmir ile ilgili merak edilen soruları cevaplayalım.

Bağlama Kursu İzmir ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Bağlama çalmak zor mudur?
Bağlama, eğer doğru bağlama kursundan eğitim alıyorsanız çalması zor değil, keyifli bir müzik aletidir, bırakın zorluğu yoldaş olur size.

Bağlama çeşitleri nelerdir hangi bağlamanın eğitimini almalıyım?
Bağlamanın bir çok çeşidi bulunmaktadır ama en çok tercih edilen bağlama çeşitleri uzun sap bağlama ve kısa sap bağlamadır. İkisiyle de farklı yörelerin türküleri daha rahat çalınabilir. Siz hangi yöreden türküler çalmak istiyorsanız bağlama öğretmenimiz sizi o konuda yönlendirir ve en doğru size en uygun bağlama çeşidini seçmenizi sağlar.

Bağlama fiyatları ne kadardır?
Bağlama fiyatlarını etkileyen bir çok unsur vardır, bağlamanın yapımında kullanılan ağaç bağlamanın fiyatını belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir, eğer bağlama çalmak istiyorsanız, çok kötü bir bağlama satın almamalısınız, kötü bir bağlama sizi bağlama çalmaktan soğutabilir.

Bağlama kursu fiyatları ne kadardır?
Bağlama kursu fiyatlarımız her dönem yeniden belirlenir, bağlama derslerimiz bireysel özel bağlama dersleri veya sınıf bağlama dersleri şeklinde yapılır. Sınıf bağlama dersleri ve özel bağlama dersleri fiyatlarımız için bizi arayınız.

Bağlama kursu almak için yaşım uygun mu?
5 yaşından büyük olan herkes bağlama dersi almak için uygundur, bağlama derslerine başlamak için bir üst yaş sınırlaması bulunmamaktadır, kaç yaşında olursanız olun, eğer bağlama çalmaya istekliyseniz bağlama kursu alabilirsiniz.

Bağlama çalmayı ne kadar zamanda öğrenirim, ne zaman bağlamayla şarkı çalabilirim?
3 ayda temel bağlama eğitimini tamamlayabilirsiniz ve istediğiniz şarkıların çalışmalarına başlayabilirsiniz, ilerleyen seviyelerde ise bağlamada ulaşmak istediğiniz düzeye göre süre değişecektir. Bağlama öğretmeninizin verdiği egzersizleri düzenli yaparak bağlama çalmayı kısa zamanda öğrenebilirsiniz.

Bağlama derslerini İzmir’in neresinde veriyorsunuz?
Bağlama derslerimiz İzmir Hatay’da gerçekleşmektedir, bağlama derslerimize çevre ilçelerden de kolaylıkla ulaşabilirsiniz, bağlama kursumuzun bulunduğu konuma ulaşmak çok kolaydır ve merkezidir.

Bağlama Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

Bağlama, telli tezeneli ailesine üye olan bir enstruman olup Türk Halk Müziğinde sıkça kullanılmaktadır. Boyutlarına, yörelerine göre farklı isimlerle adlandırılırlar. Bağlamanın atası kopuz adı verilen bir enstrumandır. Kopuzun yaklaşık olarak 1500 yıllık bir tarihi bulunmaktadır. Kopuzdan sıkça Dede Korkut hikayelerinde de bahsedilmektedir. Orta Asya’da bulunan Türk Boyları tarafından kullanılmıştır. Bağlama, kopuzun evrim geçirmiş halidir. Üzerinde yapılan değişikliklerin ardından, sapına perde konulmasıyla birlikte bağlama enstrumanı ortaya çıkmıştır. Bağlama adı ilk kez 18.yy’da ki metinlerde yer etmiştir.

Bağlamanın üzerinde üstte bir çelik ve bir sırma bam teli, ortada iki çelik ve altta iki çelikle bir sırma bam teli olmak üzeri toplamda 7 tel bulunmaktadır. Bağlama ” tezene ” adı verilen bir mızrap türüyle çalınmaktadır. Ancak geçilen parçanın içeriğine göre mızrapsız bir şekilde parmakla çalındığı tekniklerde mevcuttur.

Bağlamayı Oluşturan Bölümler

Bağlamanın tamamı göz önünde bulundurulduğunda toplam 9 parçadan oluşmakta olduğu görülmektedir. Bunlar; gövde, göğüs, sap, perdeler, burgular, üst eşik, orta eşik, alt eşik ve teller kısımlarıdır.

Gövde: Bir diğer adı teknedir. Armudi bir şekil taşımaktadır. Teknenin yapımında çoğunlukla dut ağacı kullanılmaktadır. Ancak yapımında gürgen ,kestane, kavak ağaçları gibi ağaçlarında kullanıldığı görülmektedir.
Göğüs: Gövdenin üstüne yapıştırılan tablaya verilen addır. Bu bölümün yapımında ladin, köknar ve kızılçam gibi ağaçlar kullanılmaktadır. Göğüs yapımında tek çeşit ağaç kullanılabileceği gibi, kenar kısımlarının yapımında başka ağaç çeşitleri de kullanılabilmektedir.
Sap: Bağlamada notaların basıldığı kısmı içerisine alan bölümdür. Genellikle yapımında bağlamanın genelinde olduğu gibi sert ağaçlardan yararlanılır. Sap bölümü hem notaların basımı hemde elin tutuş pozisyonu açısından büyük önem taşımaktadır. Sesin oluşum aşamasında rolü büyüktür.
Perdeler: Bu bölüm direkt olarak sapla bağlantılıdır. Perde, notaların yerlerini belirleyen misinalara verilen addır. Sap bölümünde ortalama 7 ile 30 arasında perde bulunmaktadır.
Burgular: Bu bölüm tellerin uç kısımlarının sarıldığı kısımdır. Burgulara aynı zamanda kulak adı da verilmektedir. Burguların görevi enstrumanın akortlanmasını sağlamak ve bunu yaparken telin gerginliğini değiştirmektir.
Üst Eşik: Bu bölümün görevi tellerin enstruman üzerinde belirli aralıklarla birbirine temas etmeden durmasını sağlamaktır. Yapımında sert ağaçlar kullanılmaktadır.
Orta Eşik: Telin titreşiminin göğüs yardımıyla gövdeye iletilen bölümdür. Yeri teller ile göğüs arasındadır. Bu bölüm titreşimin iletiminde olmazsa olmaz kısımdır. Aynı zamanda çok hassas bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı bu bölümle alakalı ekstra hassas olunmalıdır.
Alt Eşik: Tellerin gövdeyle bağlantısının gerçekleştiği bölüme verilen addır. Bu bölümün yapımında da sert ve dayanıklı ağaçlar tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise aslında bir dayanak görevi görmesinden kaynaklanmaktadır.
Teller: Geçmiş zamanda yapımında hayvan bağırsağı kullanılmaktadır. Ancak günümüzde bağlama telleri çelikten yapılmaktadır. Tellerin kalınlığı veya inceliği bulunduğu tel bölgesine göre değişiklik göstermektedir.

Bağlama Ailesi

Yazımızın başında bağlamanın boyutlarına ve yörelerine göre farklı isimlerle adlandırıldığını ve çeşitleri olduğundan bahsetmiştik. Bağlama ailesinin günümüzde tanınan türlerini büyükten küçüğe doğru aşağıda sıraladık.

– Meydan Bağlama(En büyük Boy)
– Divan Sazı
– Tambura
– Kısa saplı bağlama
– Çöğür
– Cura (En Küçük Boy)

Bağlamanın Bakımı Ve Korunması Nasıl Yapılır?

* Seyahat sırasında veya taşınma esnasında zarar görmemesi için yumuşak bir kılıfta taşınmalıdır.
* Bulunduğu ortamda kılıfından hemen çıkarılmamalı, ortalama olarak 1 saat odanın sıcaklığına uyum sağlaması beklenmelidir.
* Her çalışma bitişi akortlanarak yerine kaldırılmalıdır.
* Bağlamayı kulakların üzerine hiçbir zaman yaslamayın, böylece akordun bozulmasını engelleyebilirsiniz.
* Güneş ışınlarının direkt temas ettiği yerlerde bulundurmayın. Aksi takdirde ağaç zarar görebilir. Üzerindeki cila bozulup, enstrumanda çatlamalar meydana gelebilir.
* Buhar ve nemden uzak tutun. Nemli ortamlar enstrumanın ağacının şişmesine neden olur.
* Eğer enstruman tozlandıysa kuru, yumuşak tüylü bir bezle silebilirsiniz.
* Telleri ortalama olarak 1 ay kullanımdan sonra yenileyin.
* Burgular eğer çok sıkıysa pudra, çok gevşek ise tebeşir tozu sürüp sorunu çözebilirsiniz.
* Enstrumanı çalarken parmakla ve tezeneyle göğüsün bulunduğu kısma vurmamaya özen gösterin. Aksi takdirde göğüste içeri göçmeler meydana gelebilmektedir.

Bağlama Akordu

Bağlama akordu uzun sap-kısa sap gibi bağlamalar arası değişiklik göstermektedir. Ancak bağlamada düzenlere göre akort işlemi gerçekleşir. Bu düzenler aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

* Bağlama Düzeni (La, Sol, Re)
* Kara Düzen (Sol, Re, La)
* Fa Müstezat Düzeni (Fa, Re, La)
* Do Müstezat Düzeni (Sol, Do, La)
* Abdal Düzeni (La, Re, Sol)

Bağlama Tutuşu Nasıl Olmalıdır?

Bağlamadan doğru ve temiz ses çıkarmak için en çok dikkat etmemiz gereken şeylerden biride tutuş pozisyonumuzdur. Doğru tutuş için yapmamız gerekenleri aşağıda sıraladık:

* Bağlamanın gövde bölümü sağ bacak ile vücudun temasının başladığı yere konulmalıdır.
* Bağlamanın göğüs kısmı tam karşı hizaya bakmalıdır.
* Bağlamanın sap bölümü yere paralel durmamalı, paralel duruşun biraz yukarısında olmalıdır.
* Sol el tutuşunda başparmak sapı kavramalıdır. Başparmağın pozisyonu açık olmamalıdır.
* Tezeneyi tutarken dikkat etmemiz gereken nokta ise tezenin başparmağın ucu ile işaret parmağı arasında tutulması gerektiğidir. Başka parmakla tutulması ileride teknik zorluklara sebep olacaktır.

Bağlama Nasıl Çalınır?

Bağlama, sapın üzerinde bulunan perdelere parmak yardımıyla basılmasıyla ve basılan parmakların bulunduğu tellere tezene vasıtasıyla tellere vurularak çalınır. Sap üzerinde bulunan her perde farklı bir tınıya sahiptir. Bağlama çalmak için hem sağ hem de sol elin sekronize bir şekilde çalışması gerekmektedir. Tezeneyi tutan sağ elin ritm ve vuruş hareketlerine, sol elin ise notalar arası geçişe alışması ve net ses çıkarması için öncelikle bunlara ısındırıcı etütler çalışır ve ardından düzey yavaş yavaş yükselmeye başlayıp, farklı düzeyde etütlere geçiş yapılabilir ve parça çalışmaları yapılmaya başlanır.

Bağlama Dendiğinde Dinlenmesi Gereken Kişiler

* Neşet Ertaş
* Çetin Akdeniz
* Erol Parlak
* Ahmet Koç
* İsmail Tunçbilek

Bağlama Kursunuza Ulaşım Kolay Mı?

Bağlama kursumuz İzmir Hatay‘ın en merkezi konumlarından biri olan İzmirspor metro çıkışından birkaç adım ileride bulunmaktadır. Bağlama Kursu İzmir Hatay‘a Konak, Karabağlar, Alsancak, Bornova, Balçova, Buca, Güzelyalı, Güzelbahçe, Göztepe, Yeşilyurt, Fahrettin Altay, Üçyol, Poligon semtlerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca kursumuz metro, vapur, dolmuş, otobüs gibi ulaşım araçlarına oldukça yakın mesafede bulunmaktadır.

Bağlama dersi İzmir Hatay yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Bağlamayla ilgili ve bağlama dersi İzmir ile ilgili tüm merak ettikleriniz için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Bağlama Kursu İzmir

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.