Bateri Kursu İzmir

‘’ Bateri Kursu İzmir Hatay ‘’ aramalarınızın sonucunda bateri kursu izmir sayfamıza erişim sağladınız.  Sayfamızda bateri kursu ve bateri eğitimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Bateri, müzik aletleri arasında en eğlenceli, en hareketli ve en çok kalori yaktıranıdır! Bazı müzik aletlerini öğrenme sürecinde çalarken, çalışırken stres olabilirsiniz fakat bateri de tam tersi bir durum söz konusu bateri çalarken bol bol stres atabilirsiniz, baterinin parçalarına vurup rahatlayabilir ve istediğiniz bir şarkıya henüz tam olarak bateri çalmayı bilmeseniz bile bateriyle eşlik edebilirsiniz.

Bateri Kursu İzmir ile Günün Yorgunluğundan Kurtulun!

Bateri derslerimize katılıp bir müzik grubu da kurabilirsiniz, müzik grubu kurmak sizin için uzak bir hayal olmak çıkacak çünkü bateri kursuna başladığınızın 3. ayında kendinize bir müzik grubu kuracaksınız ve bateriyle bu grubun kalbi olacaksınız! Kalp vücudumuzun ritmidir aynı şekilde bateri de öyle, gruba ritmi veren, şarkıların akışını belirleyen bir enstrumandır.

Bateri aynı zamanda davul diye de adlandırılır, bateri çalmaya başlayan kişiler bir süre sonra bateri demektense davul demeyi tercih ederler, aklınızda bulunsun eğer biri davul diyorsa aklınıza ramazan davulu gelmesin! Dijital baterilere ise elektronik davul da denmektedir. Bateri çalmak isteyenlerin, bateri kursu İzmir‘e kayıt yaptırmak isteyenlerin akıllarına takılan soruları tek tek cevaplayarak işe başlayalım;

Bateri Kursu İzmir ile İlgili Merak Edilenler

Bateri kursu almak istiyorum fakat evimde bateri yok?
Bateri kursu alan kişilerin bir çoğunun evinde baterisi yok, bazıları baterinin evde çok ses çıkartabileceğinden yakınıyor bazıları da bateri fiyatlarından. Bu yüzden bateri kursu İzmir‘e başlar başlamaz bir bateri satın almak istemiyorlar fakat kursumuzda bateri kursu alan herkese sunulan bir imkan var! Bateri kursu İzmir baterilerinde istediğiniz kadar ücretsiz olarak çalışma yapabilirsiniz, istediğiniz zaman bateri provası için bateri kursumuzdan randevu alabilirsiniz. Eve bateri satın almak istediğiniz zaman da bateri kursu İzmir öğretmenlerimizden destek alabilirsiniz.

Bateri fiyatları ne kadar?
Bateri çeşitleri 2 ye ayrılmaktadır, dijital bateriler ve akustik bateriler. Öncelikle evinize hangi bateriyi almak istediğinize karar vermelisiniz, dijital bir bateri mi satın alacaksınız yoksa akustik bir bateri mi satın alacaksınız. Eğer evinizde ses sıkıntısı yoksa, ses sıkıntısı yaratacak gürültü oluyor diyecek komşularınız yoksa akustik bir bateri satın alabilirsiniz fakat bu gibi sorunlarınız varsa dijital bir bateri de satın alabilirsiniz.

Dijital bateriler günümüz teknolojisinde çok kaliteli üretilmektedir, içindeki sesler birebir gerçek bateri parçalarının sesleri olup fazlasıyla kaliteli şekilde üretilmektedir, bu yüzden dijital bateri almak için ön yargılı yaklaşmamalısınız aksine dijital baterinin içinde bir çok ton seçeneği bulunması sizin bir çok farklı tarzda bateri parçası denemenize de olanak sağlayacaktır ve dijital bateriye kulaklıkta bağlanabildiği için çalışmalarınız sırasında çıkan ses kimseyi rahatsız etmeyecektir, bir çok ünlü bateristin evinde de dijital bateriler de bulunmaktadır.

Bateri fiyatlarına gelirsek günümüz koşullarında en hesaplı akustik bateri fiyatı 250 dolar civarındadır, en hesaplı dijital bateri fiyatı ise 300 dolar civarındadır yalnız akustik davul satın aldığınız da bir de zil seti almanız gerekecektir. Bateri alımında bateri kursu İzmir öğretmenlerimizden de teknik destek alabilir ve kendinize en uygun bateri seçimini yapabilirsiniz.

Bateri çalması zor mu, bateri eğitimi nasıl bir süreçtir?
Bateri çalması kesinlikle zor değildir fakat eğitim sürecinde biraz daha yavaş ilerleyeceğiniz noktalar olacaktır, hem iki el hem de iki ayak farklı şekilde ritm tutacak, dışarıdan bakınca çok zor durabilir ama adım adım denedikten sonra zor değil eğlencelidir.

Bateri eğitiminde öncelikle bagetlerin hakimiyeti, bagetlerin doğru tutulması ve trampet üzerinde, çalışma padi üzerinde çalışmalar yapılır. Sonrasında ufak ritm çalışmalarına geçilir ve ritm çalışmaları sonrasında sevdiğiniz şarkıların çalışmalarına geçilir.

Ne kadar zamanda davul çalmayı öğrenebilirim?
Davul çalmayı öğrenme süreniz isteğinize ve çalışmalarınıza bağlıdır, temel bateri eğitimi 3 ay sürmektedir, bu süreçte davulda istediğiniz şarkıları da çalmaya başlayabilirsiniz. Bateri çalmayı öğrenmek uzun bir süreç değildir.

Davul dersi fiyatları ne kadar?
Davul dersi fiyatlarımız için bateri kursumuzu arayıp veya mail atıp bilgi alabilirsiniz. Davul derslerinin ücretleri aylık olarak alınmaktadır, aylık bateri kurs fiyatlarını sorunuz.

Bateri çalmanın faydaları nelerdir?
Bateri eğitimi kişiye bir çok fayda sağlar, çok yönlü düşünmeyi, sorunlar karşısında farklı açılardan yaklaşabilmeyi geliştirir, ayrıca çalarken kalori yaktırdığı için spor yapar gibi hareket edersiniz.

Bateri kursuna başlamak için yaş sınırlaması nedir?
Bateri derslerine katılmak için üst yaş sınırı yoktur, 90 yaşında da olsanız bateri çalmak istiyorsanız yapabilirsiniz, en küçük bateri öğrencimiz ise 3,5 yaşındadır fakat tamamen kendi isteğiyle derslere gelmekte olduğu için gayet başarılı ve mutlu şekilde bateri derslerine devam etmektedir, alt yaş olarak 5 yaş uygundur fakat daha küçük yaşlarda katılımcı sıkılabilir bu yüzden bateri kursu İzmir‘e başlamadan önce bateri öğretmeniyle ücretsiz bir tanışma dersi yapıp karar vermek en doğru karar olacaktır.

Bateri kursu İzmir nerede, bateri kursuna nasıl ulaşabilirim?
Bateri kursumuz İzmir Hatay’da yer almaktadır, bateri kursumuza İzmir’in her yerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz, Göztepe, Balçova, Narlıdere, Güzelyalı, Konak, Karabağlar her yerden ulaşım çok kolay. İzmir’de bateri kursu arıyorsanız, davul derslerine kayıt yaptırmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Ücretsiz davul deneme ve tanışma derslerine katılabilirsiniz!
Davul çalma konusunda istekli iseniz, şu bateri nasıl bir şey bir de ben deneyeyim belki hoşuma gider diyorsanız veya gerçekten çalma konusunda kararlıysanız gelin beraber baterinin başına geçelim birlikte deneyelim, bateri öğretmenlerimizle tanışın ve bateri çalmanın eğlencesini siz de yaşayın. İstediğiniz zaman randevu alarak bateri deneme ve tanışma dersleri için gelebilirsiniz.

Bateri ve Tarihçesi

Bateri sözcüğü Fransızca kökenli olmakla birlikte zaman içerisinde Türkçe’ye aktarılmıştır. Bateri, vurmalı müzik aletleri ailesinin üyesidir ve birçok ritm çalgısının birleşmesiyle oluşmuştur. Bateri, çalınan şarkılarda ritm verme ve parçayı renklendirme görevini üstlenir. Geçmişten günümüze gelmiş hiçbir müzik aletinin mazisi davul kadar eski değildir. Dünyada davulun keşfinin, milattan önce 6000 yılında ortaya çıktığı bilinmektedir. 1800’lü yılların sonlarında bass drum pedalının icadıyla birlikte ilk bateri setleri oluşturulmuş ve bir araya getirilmiştir. Bu mucize kombinasyon aracılığıyla, birkaç vurmalı ritm çalgıları, tek kişiyle, aynı anda ses çıkarabilir duruma getirilmiştir ve ortaya tek kişilik bir ritm orkestrası çıkmıştır. Bateri keşfedildiği andan itibaren popüler olmuş bir enstrumandır. Günümüzde her melodide bateri tartımlarını duyabilmek mümkündür. Bateri, müziğin neredeyse her alanında etkin bir kullanım çevresine sahip olmasından ötürü, günümüzde en çok merak edilen müzik aletleri arasındadır.

Bateride Seti Oluşturan Parçalar

Normal bir bateri çoğunlukla beş tane davul, üç tane zil aksamının eklenmesinden meydana gelir. Bateriler; pes davul, trampet, crash, tom1, tom2, floor tom, hi-hat ve 3’lü zil takımından oluşur. Bu aksamlar davulcunun tercihine göre değişik kombinasyonlarda yerleştirilebilmektedir. Ayrıca bu parçaların dışında farklı ritm enstrumanları da eklenebilmektedir. Davulun dışında sayılan ancak bateriyi oluşturan bir diğer parçalar ise pedallar ve bagettir. Baget, davula vurma görevini üstlenen tahta aparatlara verilen addır. Ancak farklı tarzlardaki müzik türlerine göre baget yerine; fırça, sopa, tokmak vb. tercih edilebilmektedir.Bagetler kullanım alanlarına ve kişinin isteklerine bağlı olarak metal, tahta ve karbon gibi maddelerden yapılabilmektedir.  Bu bagetlerin tercih alanı yine müzik tarzına ve çalış tarzına bağlı olarak değişiklik göstermektir. Örnek vermek gerekirse ince bagetler çoğunlukla caz müziğinde, kalın ve baget çeşitleri ise metal, rock müzikte tercih edilmektedir.

Baterinin Temizliği ve Bakımı

Baterinin temizliği düşünülenden farklı olarak zahmetsizdir. Ama nasıl olsa bakımı zor değil diyerek bakım ve temizlik aşamalarını es geçmek, baterinin yıpranmasına yol açar. Bateri kursu İzmir olarak gerekli işlemleri vakti geldiğinde atlamadan gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Baterinin kurulumunun yapıldığı alanda nem oranı dengeli olmalı ve aşırı nem içeren ortamlardan bu müzik aleti uzak tutulmalıdır.
  • Bütün davul aksamlarının daha az yıpranması için her pratik yaptıktan sonra kadife bir bezle bu alanlar silinmelidir.
  • Baterinin zilleri için üretilmiş temizleyici özellikte kimyasallar üretilmektedir. Bu maddeler ile zillerin bakımı ortalama olarak üç, dört haftada 1 mutlaka yapılmalıdır.
  • Bulunduğumuz her ortam mutlaka toz dolaşımına müsait olduğu için, arada bir baterinin deri bölümleri çıkarılmalı ve buralar hafifçe silinmelidir. Bu işlemden sonra deriler tekrar yerine konularak çalmaya devam edilebilir.

Baterinin Akordu Nasıl Yapılır?

  • Atılması gereken ilk adım alt derideki mevcut basıncı minimum seviye indirgemek ve bu basıncı normale döndürmektir.
  • Bir çok farklı bateri anahtarları mevcuttur. Akort işlemini gerçekleştirirken kendi baterimizle uyumlu bir anahtar seçimi yapmamız gerekmektedir.
  • Alt derinin gerilimini yavaş bir şekilde ve bütün vidaları aynı derece sıkmamız ardından baget yardımıyla davulun merkezine doğru 3-4 cm uzaklıktan vurarak vidaların eşit oranla sıkıldığından emin olmamız gerekmektedir.
  • Alt derinin akortlandığından emin olduktan sonra artık üst deriyi aynı yöntemle fakat gerginliği daha fazla olacak şekilde akort edebiliriz.
  • Yine baget vasıtasıyla davulun merkezine yaklaşık 3-4cm  uzaklıktan vurarak, eşit gerilip gerilmediğini kontrol edebiliriz.

Baget Nasıl Tutulur?

Bateri çalarken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri baget tutuşudur. Çünkü sesi çıkarmamızı sağlayan ve sesin kalitesini belirleyen ve yönlendiren en önemli faktör bageti kullanma stilimizdir. Birbirinden farklı teknikler bulunmasına rağmen genel olarak tutuşta dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

* Bageti rahat bir şekilde kavramalı ve doğal şekilde tutmalıyız.
* Avucumuzun içi yere doğru yönelmiş olmalıdır.
* Baş ve işaret parmağı bageti kavrama aşamasında ana yardımcılarımızdır.
* Baget tutarken baş parmağın rahatlığına ve işaret parmağın yönünün aşağıyı göstermesine önem verilmelidir.
* Bageti vurma işlemini omuzdan çıkararak ya da koldan güç olarak değil, bilekten destek alarak yapmalıyız.
* Bagetin uç noktaları, aynı hız ve yükseklikten vuruşları gerçekleştirmeli.
* Vurulan deriye ya da yüzeye bagetlerin uç bölümleri ile vuruş gerçekleştirilmeli.

Bateri Nasıl Çalınır?

Bateri çalmaya başlamak için öncelikle baget tutuşunun doğru olması gerekmektedir. Bateri çalmak hız gerektiren bir iştir. Bu yüzden bedenimizin rahatlığı ve tutuş pozisyonumuz oldukça önemlidir. Ancak hız tek başına yeterli olmamakla birlikte bunun dışında denge ve akıcılıkta gerektirir. Bateri ritm veren bir enstruman olmasından dolayı, yapılan alıştırmalar bir metronom yardımıyla yapılmalıdır. Metronom kullanılması ritmin aksamasını, yanlış ritm atıldığında bunun algılanmasına yardımcı olur. Bateri çalmaya başlandığında öncelikle sağ ayak ve sol ayak egzersizleri sıkça tekrar edilmeli ve ardından el ile ayağın oluşturduğu kombinasyonlar üzerine yönelinmelidir.

Bateride Dinlenmesi Gereken Kişiler

Yabancı Bateristler

* Neil Peart
* Ginger Baker
* Danny Carey
* Vinnie Paul
* Roger Taylor

Türk Bateristler

* Doğaç Titiz
* Volkan Öktem
* Berk Telkıvıran
* Aydın Daruga

Bateri Kursu İzmir‘e Ulaşım Kolay Mı?

Bateri kursumuz İzmir Hatay‘ın en merkezi yerlerinden biri olan İzmirspor metro çıkışında bulunmaktadır. Bateri Kursu İzmir Hatay için aynı zamanda Balçova, Bornova, Buca, Konak, Karabağlar, Güzelyalı, Güzelbahçe, Göztepe, Üçyol, Poligon, Yeşilyurt, Fahrettin Altay, Narlıdere ve Alsancak’tan da kolay bir biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sanat merkezimiz metro, vapur, dolmuş, otobüs gibi ulaşım araçlarına çok yakın bir konumda yer almaktadır.

Bateri Kursu İzmir

Bateri Dersi İzmir Hatay yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Aklınıza takılan her bateri kursu izmir sorusuyla ilgili olarak sanat merkezimizle ulaşabilir, merak ettiğiniz soruların yanıtını en kolay yoldan alabilirsiniz.

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.