Bateri Kursu İzmir

Bateri Kursu İzmirBateri Dersi İzmir

‘’ bateri kursu İzmir Hatay ‘’ aramalarınızın sonucunda bateri kursu sayfamıza erişim sağladınız.  Sayfamızda bateri kursu ve bateri eğitimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

* Ücretsiz bateri kursu denemeniz mevcut mu?
* Bateri fiyatları ne kadar? Akustik bateri fiyatları ne kadar? Dijital bateri fiyatları ne kadar?
* Bateri kursu fiyatları ne kadar?
* İzmir’de bateri kursları arasından neden Söz Konusu Sanat’ı seçmeliyim?
* Bateri dersleri işleyişi nasıl oluyor? Belirlenen soruların dışında aklınıza takılabilecek soruları da sizler için listeledik ve tek tek yanıtladık. Yazımızın devamını okuyarak bateri kursu izmir ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bateri, müzik aletleri arasında en eğlenceli, en hareketli ve en çok kalori yaktıranıdır! Bazı müzik aletlerini öğrenme sürecinde çalarken, çalışırken stres olabilirsiniz fakat bateri de tam tersi bir durum söz konusu bateri çalarken bol bol stres atabilirsiniz, baterinin parçalarına vurup rahatlayabilir ve istediğiniz bir şarkıya henüz tam olarak bateri çalmayı bilmeseniz bile bateriyle eşlik edebilirsiniz.

Bateri derslerimize katılıp bir müzik grubu da kurabilirsiniz, müzik grubu kurmak sizin için uzak bir hayal olmak çıkacak çünkü bateri kursuna başladığınızın 3. ayında kendinize bir müzik grubu kuracaksınız ve bateriyle bu grubun kalbi olacaksınız! Kalp vücudumuzun ritmidir aynı şekilde bateri de öyle, gruba ritmi veren, şarkıların akışını belirleyen bir enstrumandır.

Bateri aynı zamanda davul diye de adlandırılır, bateri çalmaya başlayan kişiler bir süre sonra bateri demektense davul demeyi tercih ederler, aklınızda bulunsun eğer biri davul diyorsa aklınıza ramazan davulu gelmesin! Dijital baterilere ise elektronik davul da denmektedir.

Bateri çalmak isteyenlerin, bateri kursuna kayıt yaptırmak isteyenlerin akıllarına takılan soruları tek tek cevaplayarak işe başlayalım;

Bateri Dersi İzmir ile İlgili Merak Edilenler


Bateri kursu almak istiyorum fakat evimde bateri yok?

Bateri kursu alan kişilerin bir çoğunun evinde baterisi yok, bazıları baterinin evde çok ses çıkartabileceğinden yakınıyor bazıları da bateri fiyatlarından bu yüzden bateri kursuna başlar başlamaz bir bateri satın almak istemiyorlar fakat kursumuzda bateri kursu alan herkese sunulan bir imkan var! Bateri kursumuzdaki baterilerde istediğiniz kadar ücretsiz olarak çalışma yapabilirsiniz, istediğiniz zaman bateri provası için bateri kursumuzdan randevu alabilirsiniz.

Eve bateri satın almak istediğiniz zaman da bateri kursundaki bateri öğretmenlerimizden destek alabilirsiniz.

Bateri fiyatları ne kadar?
Bateri çeşitleri 2 ye ayrılmaktadır, dijital bateriler ve akustik bateriler. Öncelikle evinize hangi bateriyi almak istediğinize karar vermelisiniz, dijital bir bateri mi satın alacaksınız yoksa akustik bir bateri mi satın alacaksınız. Eğer evinizde ses sıkıntısı yoksa, ses sıkıntısı yaratacak gürültü oluyor diyecek komşularınız yoksa akustik bir bateri satın alabilirsiniz fakat bu gibi sorunlarınız varsa dijital bir bateri de satın alabilirsiniz.

Dijital bateriler günümüz teknolojisinde çok kaliteli üretilmektedir, içindeki sesler birebir gerçek bateri parçalarının sesleri olup fazlasıyla kaliteli şekilde üretilmektedir, bu yüzden dijital bateri almak için ön yargılı yaklaşmamalısınız aksine dijital baterinin içinde bir çok ton seçeneği bulunması sizin bir çok farklı tarzda bateri parçası denemenize de olanak sağlayacaktır ve dijital bateriye kulaklıkta bağlanabildiği için çalışmalarınız sırasında çıkan ses kimseyi rahatsız etmeyecektir, bir çok ünlü bateristin evinde de dijital bateriler de bulunmaktadır.

Bateri fiyatlarına gelirsek günümüz koşullarında en hesaplı akustik bateri fiyatı 250 dolar civarındadır, en hesaplı dijital bateri fiyatı ise 300 dolar civarındadır yalnız akustik davul satın aldığınız da bir de zil seti almanız gerekecektir.

Bateri çalması zor mu, bateri eğitimi nasıl bir süreçtir?
Bateri çalması kesinlikle zor değildir fakat eğitim sürecinde biraz daha yavaş ilerleyeceğiniz noktalar olacaktır, hem iki el hem de iki ayak farklı şekilde ritm tutacak, dışarıdan bakınca çok zor durabilir ama adım adım denedikten sonra zor değil eğlencelidir.

Bateri eğitiminde öncelikle bagetlerin hakimiyeti, bagetlerin doğru tutulması ve trampet üzerinde, çalışma padi üzerinde çalışmalar yapılır. Sonrasında ufak ritm çalışmalarına geçilir ve ritm çalışmaları sonrasında sevdiğiniz şarkıların çalışmalarına geçilir.

Ne kadar zamanda davul çalmayı öğrenebilirim?
Davul çalmayı öğrenme süreniz isteğinize ve çalışmalarınıza bağlıdır, temel bateri eğitimi 3 ay sürmektedir, bu süreçte davulda istediğiniz şarkıları da çalmaya başlayabilirsiniz. Bateri çalmayı öğrenmek uzun bir süreç değildir.

Davul dersi fiyatları ne kadar?
Davul dersi fiyatlarımız için bateri kursumuzu arayıp veya mail atıp bilgi alabilirsiniz. Davul derslerinin ücretleri aylık olarak alınmaktadır, aylık bateri kurs fiyatlarını sorunuz.

Bateri çalmanın faydaları nelerdir?
Bateri eğitimi kişiye bir çok fayda sağlar, çok yönlü düşünmeyi, sorunlar karşısında farklı açılardan yaklaşabilmeyi geliştirir, ayrıca çalarken kalori yaktırdığı için spor yapar gibi hareket edersiniz.

Bateri kursuna başlamak için yaş sınırlaması nedir?
Bateri derslerine katılmak için üst yaş sınırı yoktur, 90 yaşında da olsanız bateri çalmak istiyorsanız yapabilirsiniz, en küçük bateri öğrencimiz ise 3,5 yaşındadır fakat tamamen kendi isteğiyle derslere gelmekte olduğu için gayet başarılı ve mutlu şekilde bateri derslerine devam etmektedir, alt yaş olarak 5 yaş uygundur fakat daha küçük yaşlarda katılımcı sıkılabilir bu yüzden bateri kursuna başlamadan önce bateri öğretmeniyle ücretsiz bir tanışma dersi yapıp karar vermek en doğru karar olacaktır.

Bateri kursu nerede, bateri kursuna nasıl ulaşabilirim?
Bateri kursumuz İzmir Hatay’da yer almaktadır, bateri kursumuza İzmir’in her yerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz, Göztepe, Balçova, Narlıdere, Güzelyalı, Konak, Karabağlar her yerden ulaşım çok kolay. İzmir’de bateri kursu arıyorsanız, davul derslerine kayıt yaptırmak istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Ücretsiz davul deneme ve tanışma derslerine katılabilirsiniz!
Davul çalma konusunda isteliyseniz, şu bateri nasıl bir şey bir de ben deneyeyim belki hoşuma gider diyorsanız veya gerçekten çalma konusunda kararlıysanız gelin beraber baterinin başına geçelim birlikte deneyelim, bateri öğretmenlerimizle tanışın ve bateri çalmanın eğlencesini siz de yaşayın. İstediğiniz zaman randevu alarak bateri deneme ve tanışma dersleri için gelebilirsiniz.

Bateri Hakkında Genel Bilgiler ve Tarihçesi

Bateri kelimesi Fransızcadan Türkçe’ye geçmiş bir kelimedir. Bateri, vurmalı enstrumanlar ailesinin üyesidir ve birçok ritm enstrumanın birleşmesiyle oluşmuştur. Bateri, çalınan şarkılarda ritm verme ve parçayı renklendirme görevini üstlenir. Geçmişten günümüze gelmiş hiçbir enstrumanın tarihi davul kadar eski değildir. Dünyada davulun milattan önce 6000 yılında ortaya çıktığı bilinmektedir. 18.yy’ın sonlarında bass drum pedalının icadıyla birlikte ilk bateri takımları bir araya getirilmiştir. Bu icat sayesinde birkaç vurmalı enstruman tek kişi tarafından aynı anda çalınabilir hala getirilmiştir. Bateri keşfedildiği andan itibaren popüler olmuş bir enstrumandır. Günümüzde rock, pop, caz, rnb, blues ve benzeri müzik türlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bateri müzikteki geniş kullanım alanından dolayı günümüzde en çok tercih edilen enstrumanlar arasındadır.

Bateride Seti Oluşturan Parçalar

Normal bir bateri genellikle 5 parça davul ve 3 parça zil aksamından oluşur. Bateriler; pes davul, trampet, crash, tom1, tom2, floor tom, hi-hat ve 3’lü zil takımından oluşur. Bu aksamlar çalan kişinin tercihine göre değişik kombinasyonlarda yerleştirilebilmektedir. Ayrıca bu parçaların dışında farklı ritm enstrumanları da eklenebilmektedir. Davulun dışında sayılan ancak bateriyi oluşturan bir diğer aksamlar ise pedallar ve bagettir. Baget, davulu çalmak için kullanılan çubuk şeklinde sopalardır. Ancak farklı tarzlardaki müzik türlerine göre baget yerine; fırça, sopa, tokmak vb. tercih edilebilmektedir.Bagetler metal, karbon veya tahtadan olabilir. Bu bagetlerin tercih alanı yine müzik tarzına ve çalış tarzına bağlı olarak değişiklik göstermektir. Örnek vermek gerekirse ince bagetler çoğunlukla caz müziğinde, kalın baget çeşitleri ise metal, rock müzikte tercih edilmektedir.

Baterinin Temizliği ve Bakımı

Baterinin  çok zahmetli bir temizliği olmasa da bakımına dikkat edilmelidir. Baterinin kurulacağı yerde çok fazla nem bulunmamalı, bu tür ortamlardan kaçınılmalıdır. Her çalışmadan sonra ufak kadife bir bezle üzerinin silinmesi gerekmektedir. Bateride bulunan ziller ise 3-4 hafta arası bir zamanda zil temizleme kimyasallarıyla temizlenmelidir. Ayrıca belirli aralıklarla içerisinde bulundurduğu davulların, davul anahtarıyla derinin açılması ve içerisinin silinmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılırken vidalar eşit olarak gevşetilmeli ve işlem bittikten sonra da eşit olarak sıkılmalıdır.

Baterinin Akordu

Bateri akordunda yapılması gereken ilk şey  alt deride bulunan gerginliği azaltarak gerginliği ortalama seviyeye çekmektir. Aynı zamanda elimizde akortlayacağımız bateriye uygun bir davul anahtarı bulundurmamız gerekmektedir. Alt derinin gerilimini yavaş bir şekilde ve bütün vidaları aynı derece sıkmamız ardından baget yardımıyla davulun merkezine doğru 3-4 cm uzaklıktan vurarak vidaların eşit oranla sıkıldığından emin olmamız gerekmektedir.

Alt derinin akortlandığından emin olduktan sonra artık üst deriyi aynı yöntemle fakat gerginliği daha fazla olacak şekilde akortlayabiliriz. Yine baget vasıtasıyla davulun merkezine yaklaşık 3-4cm  uzaklıktan vurarak, eşit gerilip gerilmediğini kontrol edebiliriz. Davulun her aksamı farklı tonlara göre akortlanmaktadır. Eğer ki davul akortlama hakkında fazla tecrübeli sahip değilsek davullar için yapılmış derinin gerilimini gösteren ” Tension Watch ” adında bir cihazla işimizi daha kolaylaştırıp, daha rahat bir akort işlemi gerçekleştirebiliriz.

Bateri Kullanımında Baget Tutuşu-Kullanımı

Bateri çalarken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri baget tutuşudur. Çünkü sesi çıkarmamızı sağlayan ve sesin kalitesini belirleyen ve yönlendiren en önemli faktör bageti kullanma stilimizdir. Birbirinden farklı teknikler bulunmasına rağmen genel olarak tutuşta dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

* Bageti rahat bir şekilde kavramalı ve doğal şekilde tutmalıyız.
* Avucumuzun içi yere doğru yönelmiş olmalıdır.
* İşaret parmak ve baş parmakla bageti kavramalıyız.
* İşaret parmağı aşağı işaret etmeli ve baş parmak çok fazla kasılmamalıdır.
* Bageti vurma işlemini omuzdan çıkararak ya da koldan güç olarak değil, bilekten destek alarak yapmalıyız.
* Bagetin uç noktaları birbirine eşit hızda ve eşit yükseklikten  aşağı inmeli.
* Vurulan deriye ya da yüzeye bagetlerin uç kısımları ile vurulmalıdır.

Bateri Nasıl Çalınır?

Bateri çalmaya başlamak için öncellikle baget tutuşunun doğru olması gerekmektedir. Bateri çalmak hız gerektiren bir iştir. Bu yüzden bedenimizin rahatlığı ve tutuş pozisyonumuz oldukça önemlidir. Ancak hız tek başına yeterli olmamakla birlikte bunun dışında denge ve akıcılıkta gerektirir. Bateri ritm veren bir enstruman olmasından dolayı, yapılan alıştırmalar bir metronom yardımıyla yapılmalıdır. Metronom kullanılması ritmin aksamasını, yanlış ritm atıldığında bunun algılanmasına yardımcı olur. Bateri çalmaya başlandığında öncelikle sağ ayak ve sol ayak egzersizleri sıkça tekrar edilmeli ve ardından el ile ayağın oluşturduğu kombinasyonlar üzerine yönelinmelidir.

Bateride Dinlenmesi Gereken Kişiler

Yabancı Bateristler

* Neil Peart
* Ginger Baker
* Danny Carey
* Vinnie Paul
* Roger Taylor

Türk Bateristler

* Doğaç Titiz
* Volkan Öktem
* Berk Telkıvıran
* Aydın Daruga

Bateri Kursunuza Ulaşım Kolay Mı?

Bateri kursumuz İzmir Hatay‘ın en merkezi yerlerinden biri olan İzmirspor metro çıkışında bulunmaktadır. Bateri kursu İzmir Hatay için aynı zamanda Balçova, Bornova, Buca, Konak, Karabağlar, Güzelyalı, Güzelbahçe, Göztepe, Üçyol, Poligon, Yeşilyurt, Fahrettin Altay, Narlıdere ve Alsancak‘tan da kolay bir biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz. Sanat merkezimiz metro, vapur, dolmuş, otobüs gibi ulaşım araçlarına çok yakın bir konumda yer almaktadır.

Bateri dersi İzmir Hatay yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Aklınıza takılan her soruyla ilgili olarak sanat merkezimizle mail, arama, whatsapp yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Bateri Kursu İzmir

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.