Çello Kursu İzmir

‘’Çello Kursu İzmir’’, ‘’Çello Dersi İzmir’’şeklinde İzmir çello kurslarıyla ilgili araştırma içine girdiyseniz, doğru yerde bulunduğunuza emin olabilirsiniz. İsteklerinize uygun bir gidişat belirleyip, hedeflerinize en hızlı şekilde ulaşmak ve en kısa sürede istediğiniz parçaları çalmak  sizde istemez misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz 🙂 Söz Konusu Sanat Çello Kursu İzmir eğitmenlerimizin de desteğiyle bünyemiz de verilen çello eğitimlerinde %100 başarı garantisi vermekte ve çello severlere benzersiz bir çello deneyimi sunmaktayız! Ellerim küçük çello çalamam, çello çok zor bir enstrüman, çello fiyatları çok pahalı gibi bahanelere kulak asmadan hemen ücretsiz deneme derslerimize katılın!

Hemen çello kursu izmir ücretsiz deneme dersine uygun gün ve saat belirlemek için; bizi 0532 638 98 55 numaralı telefondan arayabilir, whatsApp üzerinden bilgi mesajı isteyebilir ve info@sozkonususanat.com adresinden mail talep edip, size en uygun gün ve saat aralığına deneme dersinizi ayarlayabilirsiniz. Çello öğretmenlerimizle tanışmak ve çellodaki yeteneğinizi keşfetmek adına ücretsiz çello kursu izmir deneme dersimize mutlaka katılmanızı öneriyoruz!

Çello Kursu İzmir ile Hayatın Monotonluğuna Hoşçakal Deyin!

Kimi zaman kemanın büyüğü diyerek çelloyu kendimize küstürsek bile, hepimizin çellonun etkileyiciliği hakkında hem fikir olduğu bir gerçek! Gerek estetik görüntüsü gerekte gizemli tınılarıyla çello artık dinlediğimiz bir çok müzik türünde çokça karşımıza çıkıyor. Aslında bilinenin aksine çellonun muazzam dünyasına ortak olmamız için çokta uç büyüklükte de ellere ihtiyacımız yok. Etraftakilerin ne dediğini bir kenara bırakın, kendi isteklerinize yoğunlaşın ve çello çalmanızı sağlayacak tek özelliğinize sarılın! Heves.

Çello özel bir müzik aletidir, çellonun bilinirliği son yıllarda artmaya başlamış ve çelloya olan talep iyice artmıştır. Çello kursları da profesyonel anlamda eğitim vermeye başlamıştır fakat sayıları her il için bir elin parmaklarını geçmeyecek şekildedir. Söz Konusu Sanat uzman çalışma ekibiyle ve bireylere özel tasarlanmış eğitimleri ile çello dersi izmir faaliyetlerini sürdürmektedir. öncelikle çello kursu izmir‘e katılmak isteyenlerin akıllarındaki soruları cevaplamakla başlayalım.

Çello Kursu İzmir ile İlgili Sorular ve Cevaplar

Çello çalmak için yetenek gerekli midir, her isteyen çello çalabilir mi?
Çello çalma konusunda yetenek önemli bir unsurdur, fakat yetenek sadece işin görünen minik bir kısmıdır, büyük ve önemli olan kısım istektir, çello çalma konusunda istekli olmak. Eğer çello icra etmek konusunda gerçekten hevesliyseniz düzenli olarak çello egzersizlerini gerçekleştirir ve kendinizi hızlıca ilerletebilirsiniz. Fakat çello evde tek başına öğrenilebilecek bir çalgı değildir, çello güzel eserler icra etmek için kesinlikle çello kursu almanız gereklidir.

Çello kursu İzmir‘de, çello öğretmeniniz size doğru yolu ve ilerleyişi gösterecektir. Temel çello eğitimini aldıktan sonra evde pratiklerinizi kendi koşullarınızda devam ettirebilirsiniz, özellikle ilk aşamalarda kaynakların sınırlı olması sebebiyle kesinlikle profesyonel eğitim veren bir çello kursundan ders almanız şarttır. Doğru çello kursundan ders alan herkes çello çalabilir, çello kursu izmir‘e katılmak için de bir şart aranmamaktadır.

Çello çalmayı öğrenmek zorlu bir süreç midir?
Çelloda bir şeyler ortaya koyabilmek, sevdiğiniz eserleri icra etmek sandığınız kadar zorlayıcı değildir, fakat bazı noktalarda ilerleyişiniz hızlı giderken bazı noktalarda yavaşlayabilecektir. Bu yüzden çello dersi alırken zorlandığınız kısımların daha da üzerine giderek kısa sürede bu zor kısımları atlatabilirsiniz. Çello ile güzel şeyler çıkarabilmeniz için tamamen istekli olmalı ve bol bol çalışma yapmalısınız. Zorlukların üstesinden gelmek de sizin elinizdedir, dışarıdan duyduğunuz şeylere kanıp fikirlerinizi değiştirmekte, unutmayın istedikten sonra çello kursu izmir ile siz de mükemmel şekilde çello çalabilirsiniz.

Çello fiyatları ne kadar, çello pahalı bir müzik aleti mi?
Çello ücretlendirmeleri almak istediğiniz çellonun kalitesine göre çeşitlilik göstermektedir. Pahalı bir çello satın almanız da hesaplı bir çello satın almanız da mümkündür, bu tamamen kişinin kendisine kalmış bir tercih meselesidir. Eğer korkularınız varsa, çelloyu alırım sonra vazgeçersem bir kenarı atarım boşuna çello satın almak için çok para vermeyeyim diyorsanız, hesaplı bir çello satın alabilirsiniz fakat çok ucuz bir çello satın alırsanız çello çalmaktan çok zevk almayabilirsiniz. Çello kursu İzmir olarak en ucuz çelloyu tercih etmek yerine biraz daha kaliteli bir çello satın almanızı öneririz. Ayrıca çello satın almadan önce internetten mydukkan.com gibi sitelerden çello fiyatlarını araştırmanızı, çello satın almadan önce yine çello kursu izmir eğitmenlerimizden ücretsiz danışma hizmeti almanızı öneririz.

Çelloyla ne kadar sürede şarkı çalmaya başlayabilirim?
Çalmak istediğiniz şarkının zorluğuna göre bu süre bir kaç ayı ya da bir kaç haftayı bulabilir. Bir de çello çalışmak için, çello egzersizlerine ayırdığınız sürede öğrenme sürenize doğrudan etki edecektir. Kısa sürede çello çalmanın, kısa sürede çelloyla şarkı çalmanın yolu bıkmadan ve belli bir rutinde çello egzersizleri yapmaktan geçer. Çello öğrenmekle ilgili bir süre vermek yanlış olsa da ortalama olarak 12 haftada temel çello eğitimini almış ve çello üzerinde hakimiyetinizi iyice arttırmaya başlamış olabilirsiniz. Çello çalmak emek ister, müzik aleti çalmak emek ister, bu yüzden sıkılmadan çalışmalısınız. Çalışırken sıkılmamak için de kendinize çelloyla ilgili bir hedef koymalı ve o hedefe ulaşmayı hayal etmelisiniz.

Çello kursu fiyatları ne kadardır? Çello dersi İzmir ödemeleri nasıl oluyor?
Çello kursu fiyatları  aşağı yukarı her kursta aynıdır belki kursun kendi fiyat politikası gereği 10-20 tl farklılıklar gösterebilir. Fakat Söz Konusu Sanat, İzmir’de çello eğitimi konusunda en iyi çello kurslarından bir tanesidir. Kendimize çello eğitimi konusunda güveniyoruz ve size çelloyu sevdirerek öğretebileceğimizin garantisini veriyoruz.

Çelloyu taşıması kolay değil gibi duruyor, çello kursu İzmir‘e gelirken yanımda çello getirmek zorunda mıyım?
Çellonun pek de küçük bir alet olduğu söylenemez, durum böyle olunca çelloyu yanınızda taşımak da sıkıntı olacaktır, çello eğitimi alırken çellonuzu yanınızda getirmenize gerek yok, çello dersleri sırasında çello kursu izmir çellolarını kullanabilirsiniz ve ayrıca çello satın almamışsanız öğrenme süreciniz boyunca çello kursu izmir çellolarını kullanabilirsiniz.

Çello Kursu İzmir‘e kayıt yaptırmak için ne gerekiyor?
Çello kursuna kayıt yaptırmak için ekstra bir belge gerekmiyor, sadece çello dersine gelip çello kursu izmir formunu doldurmanız ve çello kursunun aylık ödemesini yapmanız yeterli oluyor.

Çello kurslarının günleri ve saatleri hakkında bilgi?
Çello dersi İzmir günleri ve saatleri sizinle ortak olarak belirlenmektedir, sizin istediğiniz saatler göz önünde bulundurulur. Çello kursu İzmir haftanın 7 günü 09.00-23.00 saatleri arası faaliyetlerine devam etmektedir, bu saat aralığında çello dersi almanız mümkündür.

Çello ve Tarihi

Viyolonsel adıyla da boy gösteren çello, arşe ile çalınan ve perdesi olmayan görkemli bir müzik aletidir. Ses aralığı bas olup, do / sol / re / la adında dört teli bulunmaktadır. Görüntüsü kadın vücudunun barındırdığı kıvrımları anımsatmaktadır. Çello bilinen ilk görüntüsüyle, 1600’lü yıllar civarında Fransa’da görülmüştür. İlk örnekleri 5 telli olarak yapılan bu müzik aleti, 18.yy’da son halini almasıyla birlikte dört telli olmuştur. Bu çalgının bilinen ilk temsilcisinin ”viola da gamba” olduğu bilinmektedir. Viola da gamba yedi telli ve perdeli bir müzik aletidir, zamanla bu çalgının geliştirilmesiyle birlikte viyolonsel günümüzdeki haline getirilmiştir. Önceleri çeşitli müzik gruplarında bas ses aralığındaki notaları ifade etmek için kullanılan çello, zaman içerisinde solo bir müzik aleti olarak hayatımıza girmiştir. Günümüzde çello, geniş kullanım çeşitliliğinden dolayı ve farklı tarzlara hitap etmesinden kaynaklı olarak çok popüler bir çalgı haline gelmiştir.

Çellonun Bakımı ve Temizliği

Çello, büyük ve geniş bir çalgı olmasından dolayı koruması daha zorlu ve bakımı diğer müzik aletlerine göre daha zahmetlidir. Ama bu bakımları düzenli yapmanız durumunda çellodan alacağınız performansın top noktaya ulaşacağını ve o görkemli tınıları zirveye çıkarabileceğinizi unutmayın. İşte yapılması gerekenler;

  • Çellonun yapımında çoğu müzik aletinde olduğu gibi ağaç kullanılmaktadır. Bu tür müzik aletleri ahşabın hava koşullarına tepkilerinden dolayı aşırı sıcak ve soğuktan korunmalıdırlar.
  • Aynı zamanda rutubet içeren ortamlar çello için tehlike çanlarının çalmasını sağlar. İnsan sağlığı için bile zararlı olan rutubet, ağaç üzerinde çok farklı tepkimeler ortaya koyacaktır. Bu yüzden kesin suretle çellonuzu bu tür ortamlardan korumalısınız!
  • Çello kursu İzmir olarak çello çalışmadığınız anlarda çelloyu kutusunda muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu hem çellonuzun çarpma anında zarar görmesini engelleyecek hem de soğuk ve sıcak dengesini korumanıza yardımcı olacaktır.
  •  Arşe üzerine yapışmış reçine tozları, yayın tellere değmesiyle birlikte çelloya yapışır. Bu kalıntılar bir toz bezi yardımıyla alınabilir ve reçine tozları çellodan çıkarılabilir.
  • Ayrıca sesin oluşumunu sağlayan yayın bakımlarını da düzenli olarak gerçekleştirmeniz, çello dan sağlıklı bir ton elde etmeniz açısından çok faydalı olacaktır. Bu yüzden arşe ile kullanımınızı tamamladıktan sonra bir daha ki kullanıma kadar mutlaka vida bölümünden gevşetme işlemini uygulamanızı öneriyoruz.

Çello Nasıl Akort Edilir?

Çelloda akort işleminin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için önce tellerin isimleri ve sıralanma biçimlerinin bilinmesi, ardından da notaların karşılaştırılmasında incelik ve kalınlık değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Çello tellerinin kalından inceye sırasıyla dizilimi ‘’ Do (C) – Sol (G) – Re (D) – La (A) ’’şeklindedir. Çello akordunu yaparken bir tuner ya da benzeri bir programdan yardım alacaksanız, mutlaka notaların harf olarak denkliklerini de bilmeniz gerekmektedir. Ancak bu bilgiler doğrultusunda sağlıklı bir akort işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Bütün tellerin sıra sıra tınıları duyulmalı ve bu notaların hangi harfle eşleştiği görülmelidir. Eğer ki harf karşılığı doğru sesi ifade etmiyorsa, burgu ya da fikslerden akort işlemi yapılmalıdır.
  • Seslendirilen tel, cihazda çıkan notaya göre pes çıkıyorsa, ses aralığına göre burgu ya da fix bölümlerinden sıkma, yani sesi tize getirme işlemi uygulanmaktadır.
  • Eğer ki durum tam tersiyse yani basılan nota, programa göre tiz çıkıyorsa, yine gerekli bölümlerden gevşetme, yani sesi pese çekme işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Akordu kulaktan yapacaksak öncelikli olarak ilk doğru sesi başka bir müzik aletinden ya da diyapazon dan almalıyız. Ardından bir telimizi doğru şekilde akort ettikten sonra diğer sesler kulağımızda mevcutsa bu sesleri birlikte tınlatarak geri kalan tellerin akort işlemini tamamlayabiliriz. Çello kursu İzmir olarak kesin ve doğru bir sonuç için tuner ya da başka benzer programlardan yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

Çello Teli Nasıl Takılır?

Çello telinin takılması aslında keman grubundan olan keman ve viyola ile aynı şekilde yapılmaktadır. Tek farkı tellerin bu çalgılara oranla daha kalın ve uzun olmasıdır. Takılmak istenen teller öncelikle fiks bölümünden geçirilir, ardından klavye üzerine geçirilir ve kulakların olduğu yere kadar getirilir. Telin ucu burgu ve salyangozun içerisindeyken delikten geçirilir, tel salınmadan yavaşça gerilmeye başlanır. Telin düzenli sarılmasının ardından  tel notasına göre akort edilir. Eğer ki akort edilirken burgular kendini salıyorsa akort ettikten sonra burgu içeri doğru kendini salmadan önce yavaşça itilmelidir.

Çello Nasıl Tutulur?

Çello derslerinin ilk konusu çello tutuşunun önemi ve doğru şekilde uygulanışıdır. Aslında basit ve önemsiz bir işlem gibi gözükse de çalınan çalgı üzerinde hakimiyet sağlanması açısından tutuş pozisyonu son derece önem arz etmektedir. Eğer ki bu aşama önemsenmez ve vücudun yanlış konumlanması sağlanırsa, ilerleyen dönemlerde hızlanma ve entonasyon gibi konularda büyük problemler ortaya çıkabilir. Bu yüzde çello tutuşunda doğru hareketlerin uygulanmasına ekstra dikkat edilmelidir.

Çelloda doğru sesi elde etmemizdeki en önemli etken oturuş pozisyonumuz ve çelloyu tutuş biçimimizdir. Çello çalarken bedenimiz rahat olmalı ve kasılmamalıdır. Yayı tutarken bize destek sağlayacak olan dirsekler serbest olmalıdır. Çello çalarken dik oturmalı ve çelloyu rahatça kontrol edebileceğimiz pozisyonu sağlamalıyız. Sol elimizin baş parmağı klavyenin alt kısmında bulunmalı, parmaklar klavyeye dik şekilde yerleşmelidir. Sol elimiz çelloyu kavramamalıdır. Aynı şekilde sağ el bileğimiz kıvrılmamalı, doğal halinde olmalıdır. Aksi takdirde anlık rahat gelen pozisyonlar ileride karşımıza sorun olarak çıkıp, çalmamızı daha zor bir hale getirecektir.

Çelloda Dinlenmesi Gereken Kişiler

* Pablo Casals
* Mstislav Rostropovich
* Yo-yo Ma
* Raphael Wallfisch
* Mischa Maisky

Çello Kursu İzmir‘e Ulaşım Rahat Mı?

Çello kursumuz ulaşım yollarına çok yakın olmakla birlikte İzmir Hatay‘ın en merkezi yerlerinden biri olan İzmirspor metro çıkışında bulunmaktadır. Çello Kursu İzmir Hatay‘a Üçyol, Poligon, Fahrettin Altay, Yeşilyurt, Buca, Konak gibi semtlerin yanında Bornova, Alsancak, Narlıdere, Güzelbahçe, Güzelyalı, Göztepe, Karabağlar semtlerinden de oldukça rahat ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çello Kursu İzmir

Çello Dersi İzmir Hatay yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz! Çelloyla ve çello kursu izmirle ilgili aklınıza takılanlar tüm sorular için sanat merkezimize whatsapp, mail, telefon aracılığıyla iletişim sağlayabilirsiniz.

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.