İzmir’de en uygun sanat eğitimini arıyorsan doğru adrestesin. Söz Konusu Sanat sizlere sadece en uygun eğitimi sunmak ile kalmıyor aynı zamanda sizleri sosyalleşebileceğiniz, yeni arkadaşlıklar edinebileceğiniz inanılmaz eğlenceli bir ortam vadediyor.

Aklında hala keman çalamam düşüncesi varsa ücretsiz deneme derslerimiz tam da senin ihtiyacın olan şey. Ücretsiz İzmir keman kursu deneme derslerine kayıt olabilir ve öğretmenlerimiz ile tanışabilir aklında olan soruları bizzat kendisine iletebilirsin.

Ayrıca keman ile ilgili aynı bu sitede olduğu gibi çeşitli kaynaklara ulaşmak istersen kardeş sanat merkezimizin keman kursu sayfasına bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin.

Kemana başlayacak olanların bilmesi gereken 10 şey adlı yazımızda buradan ulaşabilirsin.

Peki bunlar dışında Söz Konusu Sanat’tan ders almanın avantajları nedir diyorsan ;

 • Burada sadece keman dersi almayacak aynı zamanda kendini birçok alanda geliştirebileceksin
 • Yaz kış fark etmeksizin haftanın 7 günü ders alma imkanı
 • İstersen 09.00 – 22.00 aralığında dilediğin saatte eğitimlere katılabilirsin
 • Sürekli düzenlenen etkinlikler ile sosyalleşmek hiç bu kadar kolay olmamıştı
 • Odalarımızda ücretsiz bir şekilde istediğin kadar etüt yapma imkanı

Keman Kursu İzmir Hatay

Keman çalma konusunda kendini daha çok geliştirmek istiyor ancak keman nasıl öğrenilir konusunda merak ettiklerin mi var. O zaman Keman nasıl öğrenilir  yazımıza göz atabilirsin.

Aynı zamanda popüler enstrümanlardan biri olan kemanı çalmanın faydalarını merak ediyorsan : Keman çalmanın faydaları yazımızı okuyabilirsin.

 


Keman Kursu İzmir Hatay : İzmir’in En Eğlenceli Sanat Okulu

Keman Hakkında Bilgi ve Özellikleri

Muhtemelen herkesin yakından tanıdığı meşhur bir orkestra çalgısıdır keman. Yaylı çalgılar grubunun üyeleri arasında viola,çello,kontrbas ve keman ya da diğer adı ile violin bulunmaktadır. Ayrıca keman,bu yaylı ailesinin en geniş ses aralığına sahip üyesidir.

Keman hakkında bu yazı içeriğince onlarca bilgiye ulaşabilirsin ancak keman ailesinin üyeleri hakkında da bilgi almak istersen bu yazıya bakabilirsin : Keman ailesi

Kendine özgü biçimi ve baş döndüren ses ile 16. yy içerisinde sıklıkla kullanılmaya başlanılan kemanın yapımında kullanılan ağaçlar keman bölgesine göre ;

 • Sırt kısmı da denilen teknede Akçaağaç
 • Göğüs kısmında Köknar
 • Yan kısımlar ki buralara pürfling de denilmektedir yine Akçaağaçtan yapılmaktadır

Kemanın parçaları hakkında biraz daha bilgi almak için bu yazıya göz attıktan sonra, kaldığın yerden devam edebilirsin : Kemanın parçaları nedir

Pürfling yaylı enstrümanların kenar kapaklarında bulunan desenlerdir. Bu desenlerin asıl amacı güzel görünmesi değildir. Özel bir yapışkan ile oyularak yapıştırılan bu kısımlar yaylı enstrümanların çatlamasını engellemektedir.

Keman Akordu Nasıl Yapılır

Dört telli bir enstrüman olan kemanın akort düzeni tamamen çalınacak müzik türüne göre ayarlanmaktadır. Batı müziği için kalın telden ince tele doğru Sol – Re – La – Mi notaları kullanılırken Türk müziğinde Do – Sol – Re – La kullanılmaktadır.

Keman akordunu daha rahat yapabilmek için dijital tuner ya da diğer adı ile akort cihazları kullanılmaktadır. Kullanılan akort cihazına göre değişkenlik gösteren bir durumda notaların gösterilmesidir. Kimi cihazlarda notalar direk do – re – mi … şeklinde yazılırken kimi cihazlarda bu notaların harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Keman hakkında bilgiler tabi ki de bu kadar değil merak etme ! Eğer kemanı A’dan Z’ye detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsan bu yazı tam senlik : keman nedir

Bu notaları harf karşılıkları sırası ile ; Do (C) – Re (D) – Mi (E) – Fa (F) – Sol (G) – La (A) – Si (B) ‘dir

Keman çalanlara 10 tavsiye adlı yazımıza burada ulaşabilirsin.


Kemanın Tarihsel Gelişimi

Ünlü Fransız müzik bestecisi ve teorisyeni Albert Lavignac’a göre keman fikri ve şablonunun Türklerin Oğuz kemençesinden alındığını öne sürmüştür. Bazı kaynaklarda ise Arapların kullandığı Rebab’tan alındığı ifade edilir. Günümüzde kullanılan keman formunu genel olarak korusa da 19.yy küçük değişikliklere uğrayan bir enstrümandır.

Keman Kursu İzmir – Kemanın Tarihsel Gelişimi

Çağdaş keman denilen, eski kemanlarda gövde ve sap daha uzunken keman köprüsü daha yüksek olarak kullanılmaktaydı.Kemanın ilk olarak orkestrada kendine yer bulması ise 15.yy içerisinde gerçekleşmiştir. Önceleri orkestrada tek başına kullanılan keman üzerine yazılan melodiler nedeni ile zaman içerisinde birinci ve ikinci keman kavramları ortaya çıkmış ve orkestra içerisinde kullanımı gün geçtikçe artmıştır.

Kemanda egzersiz yaparak kendimi daha da geliştirmek için ne yapmalıyım diyorsan : Kemanda gam çalışması yapmak adlı yazımız burada.

Keman perdesiz bir müzik aleti çok zorlanırım, keman ancak küçük yaşta öğrenilir, isterdim ama vaktim yok ki gibi sıradanlaşmış sözleri bir köşeye koyun ve Söz Konusu sanat ile bu yersiz yargıları yok edin! Ücretsiz keman kursu tanışma dersine katılmak için; 0553 174 68 89 numaralı iletişim numaramızdan bizimle irtibata geçebilir, randevu için whatsApp’tan yazabilir ve mesaj yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kemanı güzel bir şekilde çalabilmek için aynı zamanda güzel bir şekilde yay çekiyor olmak gerekir. Yay çalışmaları ile ilgili bilgi almak için : Keman yayı nasıl tutulur bu yazımıza bakabilirsin.

Keman derslerinde gelebileceğiniz noktayı görmek, keman eğitmenlerimizle tanışmak ve yeteneğinizi ortaya çıkarmak için bu mükemmel olanağı mutlaka değerlendirin!


Türk Müziği İle Batı Müziği Arasındaki En Temel Farklar Nelerdir ?

Hangi keman eğitimini alacağın tamamen senin kişisel zevkine, dinlediğin müzik türüne göre göre belirlenmektedir. Ancak hangi keman eğitimini alırsan al belirli bir temel üzerinden ilerleyeceğin için iki tarzda da birçok parçayı çalabilirsin. Sadece her tarzın kendine ait teknikleri bulunduğu için bunları keman ile yansıtma konusunda bir miktar zayıf kalınabilir anca bu da çalışma yapıldıktan sonra aşılmayacak bir durum değildir.

Keman temizliği nasıl yapılır merak ediyorsan bu yazımıza da göz gezdirebilirsin.

Gelelim Türk müziği ve Batı müziği arasındaki temel farklara

 • Her iki müzik türünde de kullanılan temel 7 oktavı ile beraber 8 doğal ses vardır. Batı müziğinde bu 8 nota 12 eşit aralığa bölünürken ki bunlar diyez ve bemol yardımı ile olmaktadır Türk müziğinde ise eşit olmayan 24 aralığa bölünür bu bölüm sırasında ise bemol2 gibi koma kavramları kullanılmaktadır.
 • Klasik Batı müziğinde 1 tam ses 2 eşit aralığa bölünürken Türk müziğinde 1 tam ses eşit olmayan 9 aralığa bölünür.
 • Batı müziğinde 3 temel usul kullanımı varken Türk müziğinde 80 den fazla usul bulunmaktadır.
 • Türk müziğinde kullanılan aralıkların daha farklı ve fazla olması nedeni ile elde edilen melodiler Batı müziğine göre daha renklidir.

Kemanda nota nasıl basılır adlı yazımızı okuyarak ile kendini biraz daha geliştirebilirsin.


Keman Dersi


Keman Kursu İzmir ile Sonuç Odaklı Eğitimler

Keman geçmiş zamanlarda da halk içerisinde en tercih edilen müzik aletlerinden bir tanesi idi ve günümüzde de aynı popülerliğini sürdürmektedir. Öğrenme aşamasında dinleyen kişilerin biraz canını sıksa da hemen hemen 2. aydan itibaren güzel sesler ortaya çıktığında, dinleyenleri keyifle çevrenizde buluşturacak bir müzik aletidir. Keman taşıması, bakımı kolay, masrafsız bir müzik aletidir. Siz kemanınıza nasıl davranırsanız o da size karşılığını mutlaka misliyle verir.

Keman yayında reçine kullanımı nasıl merak ediyorsan buraya.

Kemanda hızlı ilerlemek için yeteneğinizin olması artı bir değer olacaktır, ancak müzik kulağının bulunmaması demek kemanda güzel eserler icra edemezsiniz demek değil tabii ki. Kemanda kendinizi ileriye taşımak için mutlaka hevesli olmalı ve olabildiğince çalışma yapmalısınız. Başka müzik aletleriyle karşılaştırıldığında kemanın ilerlemesi sürecinin biraz daha ağır olduğu sanılmaktadır. Çünkü keman perdesiz bir müzik aletidir, %100 öğrenme garantili keman derslerimiz sayesinde siz de kişiye özel uygulanan keman öğretim metotlarıyla keman çalabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarda kemanla hakkındaki merak edilenleri cevaplayarak keman kursuna İzmirde Söz Konusu Sanat‘ta’e başlamak isteyenleri rahatlatacak yanıtlar bulabilirsiniz.

Keman Kursu – Sık Sorulan Sorular

Keman Kursu İzmir ile İlgili Sık Sorulan Sorular ve YanıtlarıKeman çalması çok zor bir müzik aleti mi?

Keman, tuşlu ve perdeli müzik aletlerine oranla öğrenme kademeleri daha fazla vakit harcamayı gerektiren bir müzik aletidir. Keman icrası basittir demek abartı bir ifade olur ama bu sözlerimiz çalacak kişileri ürkütmesin. Keman da istediğiniz parçaları çalmak hayal edildiği kadar zor değil. Keman üzerindeki notaların yerleri sabit değildir, yani notaların yerlerini belirleyici herhangi bir çizgi bulunmamaktadır. Bu yüzden notaları seslendirirken kendinize güvenmeli, gerekirse başka bir müzik aletinden seslerin kontrolünü sağlamalısınız.

Keman Dersi – Keman Hakkında Merak Edilenler


Keman çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

Keman ailesi dışında kalan müzik aletleri için temel öğrenim süreci ortalama 3 ay olarak belirlenmiştir. Ancak violin grubundaki müzik aletleri için temel öğretiler 4 ay gibi bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu dört ay olarak belirlenen süreyi uzatmak ya da kısaltmak tamamen sizin elinizde!

Keman ne kadar sürede öğrenilir konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayabilirsin.

 


Keman Kursu İzmir – Öğrenme Garantili Eğitimler

Keman kursuna başlamadan önce keman satın almalı mıyım?

Keman eğitimine başlamadan keman satın almanıza gerek yok. Zaten eğitim almaya başladığınızda sanat merkezimizde bulunan keman eğitmenlerimiz sizi nasıl bir keman almanız gerektiği konusunda detaylı şekilde bilgilendireceklerdir. Keman satın almak için keman kursu İzmir eğitmenlerimize ulaşıp gerekli açıklamalara ulaşabilirsiniz, ayrıca keman derslerine başladığınızda yanınızda keman getirme zorunluluğu da bulunmamaktadır, keman dersleri sırasında Söz Konusu Sanat’ın  kemanlarını kullanabilirsiniz.

Kemanda vibrato çalışması adlı yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsin.


Keman kursu İzmir’de Söz Konusu Sanat’ile fiyatları ne kadar?

Keman dersi ile ilgili ücretlendirmelerimiz kişi tarafından belirlenen ders işleyiş biçimine göre farklılık göstermektedir. Bireysel ve toplu keman derslerimizin bulunduğumuz döneme göre ücretlendirmesi için lütfen sanat merkezimizle iletişime geçiniz.

Keman Başlama Yaşı

Keman fiyatları ne kadardır?

Keman fiyatları alacağınız kemanın özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Ancak başlangıç seviyesindeki kemanlar genellikle 180 TL ve civarından başlamaktadır. 180 TL’nin altında keman edinmek mümkün olsa da bu tarz kemanları kalite konusunda pek tasdik etmediğimiz için Söz Konusu Sanat ailesi olarak pek önermiyoruz. Nasıl olsa çalmayı öğrendikten sonra daha ileri seviye keman alırım derken çalmaya çok hevesli olduğunuz enstrumandan uzaklaşabilirsiniz. Bu yüzden hem tınılarıyla kulağınıza hoş gelecek hem de ayırdığınız bütçenin çokta üstüne çıkmayacak bir keman almanızı öneriyoruz. Eğer ki bütçeniz uygunsa başlangıç fiyatlarının bir miktar üstünde bir keman tercih etmeniz, sizi uzunca bir zaman rahat ettirecektir.

Keman alırken dikkat edilmesi gerekenler bu yazımızda.

Keman alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir adlı diğer yazımızı da okuyabilirsin.


Keman kursu İzmir’de neler öğreneceğim?

Keman Dersi İzmir – Ücretsiz Keman Deneme Dersi

Keman eğitiminde ilk basamağı yay çalışmaları oluşturmaktadır. Doğru bir şekilde gerçekleştirilen yay etütlerinin ardından kemanda parmak basma, yani notaları seslendirme aşaması gelmektedir. Bu aşamada seslerin tek tek irdelenmesiyle birlikte temel nota eğitimi bilgileri de eğitmeniniz tarafından size aktarılacaktır. Keman için belirtilen bu basamakların tek tek tamamlanmasıyla birlikte size uygun bir parça belirlenip, bu eserin seslendirilmesine çalışılmaktadır. Kurslarımız hem hobi hem de konservatuar vb. müzik okullarının eğitimlerine yönelik olmak üzere 2 çeşittir. Sizde dilediğiniz keman kursumuza katılım gösterebilirsiniz.

Keman hakkında sık sorulan sorular elbette bu kadar değil. Daha detaylı bilgi almak için diğer sayfamıza göz gezdirebilirsin.

Kemana başlama yaşı hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsin.

Kemanda sağ el teknikleri nedir hakkında detaylı bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsin.


Söz Konusu Sanat nerede?

Keman kursumuz İzmir Hatay‘da yer almaktadır, keman kursumuza ulaşım çok kolaydır, Balçova, Hatay, Göztepe, Karabağlar’dan keman kursumuza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Keman dersi İzmir‘e katılmak istiyorsanız ücretsiz tanışma derslerimize gelerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Söz Konusu Sanat Keman Kursu İzmir’e Nasıl Ulaşırım?

İzmir’in en samimi, en keyifli keman kursu İzmir’in Hatay semtinde yer almaktadır. Keman kursu İzmir Hatay‘a ulaşım için İzmirspor metro istasyonundan sadece bir kaç adım ileriye gitmeniz gerekiyor. Söz Konusu Sanat keman kursuna Balçova, Göztepe, Poligon, Üçyol, Fahrettin Altay, Güzelbahçe, Güzelyalı, Narlıdere, Konak, Karabağlar, Buca, Yeşilyurt, Alsancak ve Bornova gibi semtlerden çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca keman kursu İzmir‘e metro dışında dolmuş, vapur, otobüs gibi ulaşım araçlarıyla da rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Keman Dersi İzmir Hatay eğitmenlerimizin yazdığı yazımıza vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz! Keman ya da keman kursu izmirle ilgili tüm merak ettikleriniz için sanat merkezime ulaşabilirsiniz.