Klarnet Kursu İzmir

İzmir’de En Eğlenceli Klarnet Kursu İzmirle Kısa Sürede Eğitim

klarnet kursu İzmir Hatay ”vb. aramalar sonucunda Klarnet kursu İzmir sayfamıza ulaşım sağladınız. Klarnetle ve klarnet dersiyle alakalı aklınızda oluşan tüm sorularınızın doğru yanıtlarına detaylı klarnet yazımızdan ulaşabilirsiniz.

* Ücretsiz klarnet kursu denemesi imkanı sağlıyor musunuz?
* İzmir klarnet dersi fiyatları ne kadar?
* Klarnet fiyatları çok yüksek mi?
* İzmir müzik kursları arasından neden Söz Konusu Sanat en iyi klarnet kursu?
* Online/görüntülü klarnet dersi veriyor musunuz? Bunun gibi birçok sorunun yanıtına klarnet kursu izmir tarafından hazırlamış yazımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Sol klarnet ve si bemol klarnet; ülkemizde en çok ilgi gören 2 klarnet çeşididir. Fakat sol klarnetin daha çok tercih edildiği su götürmez bir gerçektir, eğer klarnet kursu almaya yeni başlayacaksanız henüz sol klarnet ve si bemol klarnet arasındaki farkı bilmiyor olabilirsiniz, kısaca tanıtmak gerekirse Hüsnü Şenlendirici gibi klarnet çalmak istiyorsanız Türk Müziği ezgilerini çalmaya daha yatkın olan klarnet türü sol klarnettir. Si bemol klarnet ise batı müziği, klasik müzik çalmak istiyorsanız tercih sebebi olabilir.

Klarnete başlamak isteyen bir çok kişinin sebebidir Hüsnü Şenlendirici, ülkemizin klarnetteki en başarılı temsilcilerinden bir tanesidir, siz de klarnetli şarkılar dinleyip etkilenenlerdenseniz doğru yerdesiniz.

Klarnet çalmak istiyorsunuz fakat biraz da aklınız karışık, nasıl bir müzik aleti bu klarnet, çalmanın yaşı var mı bu klarneti, çeşitleri varmış peki hangi çeşit sizin çalmanız gereken, e en önemlisi pahalı bir müzik aleti mi, klarnet kursu izmir ile beraber klarnet bize ne kadar patlar acaba gibi şeyler aklımızı kurcalıyor, klarnet kursu almamıza engel teşkil ediyorsa yanılıyorsunuz.

Klarnet kursu izmir yazımızda aklınıza takılan tüm soruları yanıtlıyoruz.

Klarnet toplamda 5 parçadan oluşan, hafif bir müzik aleti, her yere götürmesi yanınızda taşıması kolay, sesiyse çok etkileyici, çok içten, Türk Müziğindeki yeri tartışılmaz, gönüllere taht kurmuş bir müzik aleti klarnet, biraz mutluluk biraz hüzün, hepsi klarneti anlatmak için kullanılabilecek kelimeler. 

klarnet kursu izmir

Gelelim klarnet kursu izmir ile ilgili kafamızı karıştıran soruları yanıtlamaya.

Klarnet Kursu İzmir ile İlgili Merak Edilen Konular

Klarnet çalmak çok mu zordur?
Klarnet çalmak kesinlikle çok zor değildir, klarnet öğretmenlerimiz klarnet bölümünden mezun profesyonel eğitmenlerdir ve size klarneti kolay yoldan nasıl öğretebileceklerini çok iyi bilirler, bu yüzden klarnet öğrenme sürecinde zorlanmazsınız.

Hangi klarnet türüyle başlamalıyım sol klarnet mi si bemol klarnet mi?
Bir çok farklı klarnet mevcut fakat ülkemizde en çok ilgi gören klarnet çeşitleri sol klarnet ve si bemol klarnet. Sol klarnet Türk Müziğinde en çok kullanılan klarnet, si bemol klarnet ise Klasik Batı Müziğinde en çok tercih edilen klarnet türü. Peki ne farkı bu klarnetlerin bir tanesini çalan diğerlerini çalamaz mı? Aslında bu klarnetlerden bir tanesini çalan tabi ki diğer klarnet çeşidini de çalabilir fakat klarnette notaların yerleri birbirinden farklıdır, sol klarnet Türk Müziği makamlarını çalmaya daha uygun bir yapıya sahiptir, bu yüzden ülkemizde çok daha fazla tercih edilir.

Eğer Hüsnü Şenlendirici gibi klarnet çalmak istiyorsanız, Türk Müziklerini çalmak istiyorsanız sol klarneti tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Diğer klarnet çeşitlerini de tercih etmeniz mümkün tamamen çalmak istediğiniz müziğe kalmış.

Klarnet kursu İzmir‘e katılmak için yaş sınırı nedir?
Klarnet kursu alabilmek için 9 yaşından büyük olmanız yeterli, onun dışında bir üst sınır bulunmuyor, 80 yaşında da olsanız en baştan klarnet öğrenmeye başlayabilirsiniz. Klarneti öğrenmenin, sanat yapmanın, hobi edinmenin yaşı yok.

Klarnet kursu İzmir‘e başlasam ne kadar zamanda klarnet çalmayı öğrenirim?
Klarneti satın alıp bir kenarı atmak istemiyorsunuz, ya çalmayı beceremezsem boşuna klarnete para vermeyeyim diye düşünüyorsunuz ama çözümü çok basit, Söz Konusu Sanat klarnet kursundaki klarnetleri derslerinizde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ve kendinizden klarnet çalabileceğiniz konusunda emin olduğunuzda klarnet kursu İzmir öğretmenlerimizin de yardımıyla bir klarnet satın alabilirsiniz.

Ortalama olarak düzenli çalışan bir klarnet öğrencisi 3 ay gibi bir sürede klarnetle şarkıları çalmaya başlamaktadır, 3 aylık sürenin devamında da kendi istediği, sevdiği şarkıların çalışmalarına geçilmektedir, temel klarnet eğitimini tamamladıktan sonra klarnet öğrencisinin gelmek istediği seviyeye göre klarnet kursu İzmir‘e devam edebilir veya klarnet kursunu tamamlayabilir.

Nota bilgim yok, notalar olmadan da klarnet kursu alsam olur mu?
Klarnet dersi almaya başladığınızda klarnet öğretmenlerimizin sizden her hangi bir beklentisi olmuyor, nota bilmeseniz de olur, derslerde size gerekli olan her şey ayrıntılı olarak öğretiliyor.

Klarnet fiyatları ne kadar?
Klarnet fiyatları klarnetin türüne, markası ve modeline göre değişmektedir, si bemol klarnetler sol klarnetlere göre biraz daha ucuzdur, abanozdan yapılan klarnetler daha kaliteli ve daha çok tercih edilen klarnetlerdir.

Klarnet kursu İzmir fiyatları ne kadar?
Klarnet kursumuzda sol klarnet ve si bemol klarnet kursları verilmektedir, kurslarımızın aylık ücretleri her dönem yeniden belirlenir, ücretlerimiz için bize mail atabilirsiniz veya telefonla öğrenebilirsiniz.

Klarnet kursunuz İzmir’in neresinde yer alıyor?
Klarnet kursumuz İzmir Hatay’da hizmet veriyor, İzmir’in her yerinden, Göztepe’den, Yeşilyurt’tan, Balçova’dan ve çevre ilçelerden klarnet kursu İzmir’e ulaşım gayet kolay.

Klarnet Ve Tarihi Hakkında Genel Bilgi

Klarnet, üflemeli ailesine üye bir enstrumandır. Yapımında sert ve dayanıklılığı yüksek ağaç çeşitleri kullanılmaktadır. Çoğunlukla abanoz ağacından yapılır. Ancak; metalden veya ebonitten yapılan klarnetlerde bulunmaktadır. Klarnetin keşfi 18.yy’a kadar  dayanmaktadır. O zaman Chalumeau (Şalümo) adı verilen bu saz klarnetin atası olarak görülmektedir. Chalumeau nefesli sazlara verilen genel isimdir. 19.yy’da Denner adlı luthie bu sazı geliştirerek günümüzdeki şekline doğru ilk dokunuşları yapmıştır. 1800’lü yıllarda klarnetin oda orkestrasında yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte artık klarnet yavaş yavaş geniş orkestralarda da yer almaya başlamıştır. Bununla birlikte üzerindeki aksamlar da değişiklikler meydana gelmiş ve klarnet günümüzdeki haline ulaşmıştır. Bugun klarnet, geniş kullanım alanından dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Günümüzde klarnet tınıları klasik, pop, caz, tsm gibi müzik türlerinde yoğun  olarak görülmektedir.

Klarneti Oluşturan Kısımlar

Klarnet 3 temel 2 ek parçanın birleşiminden oluşmuştur.Bu parçalar;

Temel Kısımlar
* Kalak(Pavillon)
* Üst Gövde
* Alt Gövde

Ek Kısımlar
* Kafalık (Ağızlık/Bek)
* Fıçı (Varil/Barel)

Klarnetin temel parçalarında bulunan kalak enstrumanın en geniş kısmıdır. Diğer bütün parçalar gibi özenle şekillendirilir. Bu parça, alt gövde denilen enstrumanın orta kısmı olan yerle birleştirilir. Üst Gövde kısmı obua enstrumanındaki gibi en dar kısım değildir. Üst gövdeye ek parçalar eklenmektedir. Bu parçaların ilki fıçı, ikincisi ise ağızlık (bek) tır. Fıçı, klarnetin başka çalgılarla akortlanmasına yardım eden parçadır. Ağızlık ve kamış bir bilezik yardımıyla birleştirilerek klarnetin son parçasını oluştururlar.

Klarnetin Çeşitleri

Üflemeliler ailesine üye olan klarnetin birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak günümüzde 4 tanesi aktif olarak orkestralarda kullanılmaktadır. Bunlar;

* Mi (b) Bemol Klarnet
* Si (b) Bemol Klarnet
* La Klarnet
* Si (b) Bemol Bas Klarnet

Diğer Klarnet Çeşitleri

* La Bas Klarnet
* Si (b) Bemol Kontrabas Klarnet
* Mi (b) Bemol Alto Klarnet
* Basset Horn
* Do Klarnet/Re Küçük Klarnet

Belirtilen enstrumanların tamamının çalınış mantığı, sistemi aynıdır. Bir tanesini iyi derecede çalmayı öğrenen birisi ufak bir pratik aşamasıyla istenilen çeşidi çalabilmektedir.

Klarnetin Bakımı

Müzik aletlerinde temizlik enstrumandan daha fazla verim alabilmek için muhakkak yapılmalıdır. Söz konusu klarnetse sürekli olarak çalışma sonrası temizliğini yapmamız gerekir. Klarnet Bakımı 3 aşamadan oluşmaktadır.

Günlük Bakım: Her çalışma sonrası bu bakımın yapılması gerekir. Bakım yapılmasıyla birlikte enstrumanın ömrü uzayacak ve daha kaliteli bir kullanım fırsatı elde edilecektir. Üflemeli bir enstruman olmasından dolayı klarnetin iç kısımlarında soluğumuzun oluşturduğu birikintiler meydana gelir. Bu birikintiler yoğunlaşıp su haline gelir ve çalgıya zarar vermeye başlar. Günlük bakımda ağızlık (bek) kısmı çıkarılır ve içerisine yumuşak ve tüylü bir fırça sokularak hafifçe temizlenir. Metal aksamların üzerinde oluşan toz ise hafif nemli bir bezle temizlenebilir.

Aylık Bakım: Günlük temizlikten farklı olarak daha fazla onarım üzerine yapılan bakım ve onarımdır. Klarnete yapılan günlük bakımdan sonra çalgının gevşemiş yaylarının bakımı yapılmaktadır. Bu bölgenin yağlanma işlemi vazelin ile yapılmalıdır. Bu işlemden sonra güderi değişimleri de yapılabilir.

Genel Bakım: Bu bakım türü en kapsamlı ve geniş bakımdır. Bu işlem enstruman bakımından sorumlu teknisyenler, luthierler tarafından yapılmalıdır. Klarnetin yaylarının  ve güderilerinin değişmesi, yağlanması, gevşeyen vidaların sıkılması, keçe ve mantar gibi aksamların ayarlarının yapılması gibi konuları içermektedir. Bu bakım vakti geldiğinde çalgının satın alındığı yere ya da alanında uzman bir çalgı yapım-onarım ustasına yaptırılmalıdır.

Klarnetin Akordu Nasıl Yapılır?

Yeni alınan klarnetlerde akort yapılmasına gerek yoktur. Bunun sebebi ise klarnetin akordu yapılmış bir biçimde üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Akord işlemi ancak klarnetin bir aksamından dolayı bozulmasıyla gerçekleşir. Fazla kullanımdan dolayı tuşeler gevşeyerek akort bozabilir. Aynı zamanda akort bozukluğu sesin çıktığı delik kısmının olması gerekenden büyük veya küçük  olmasından da kaynalanabilir. Akort işlemi alanında yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. Eğer ki buna dikkat edilmez ise klarnet üzerinde kalıcı zararlar oluşabilmektedir.

Klarnet Tutuşu Nasıl Olmalı?

Klarnet çalmaya başlamadan önce tutuşu doğru yapmak enstrumanı rahat çalabilmemiz ve bize teknik olarak zorluk çıkarmaması açısından çok önemlidir. Klarnet tutuşunda başparmağa bütün ağırlık verilir ve enstrumanı başparmağın tutması sağlanır. Klarneti tutarken sol el aşağıda, sağ el ise yukarıda olmalıdır. Bunlar gerçekleştikten sonra kollarımızın vücudumuza temas etmemesi ve açık bir pozisyonda kalması gerekir. Klarnet üflemeli bir enstruman olmasından dolayı dudak pozisyonu da dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Klarnet Nasıl Çalınır?

Klarnet çalımında teknik olarak Türkiye genelinde ” askeri çalış ” olarak adlandırılan bir teknik kullanılmaktadır. Bu çalım tarzında ağızlık alt dişlere değecek şekilde ve üst dişlerden destek alınarak ağıza yerleştirilir. Bu esnada alt dudak içeri doğru bükülür ve sıkıştırılır. Burada dikkat etmemiz gereken kısım ağızlığın yaklaşık 1 santimetresinin dışarıda kalmasıdır. Bu tekniğin dışında bir başka yöntem olarak ” Fransız tekniği ” kullanılmaktadır. Bu çalım tarzından alt ve üst olarak dudağın her iki kısmıda içeri doğru bükülmeli, dişler ağızlığa değmeyecek şekilde ağza yerleştirilmelidir. Bu teknikte ise ağızlığın yaklaşık 1.5 santimetresi dışarıda kalmalıdır.

Klarnette Dinlenmesi Gereken Kişiler

Klarnette Dünya literatüründe ve Türkiye’de kabul edilmiş sanatçıları sizler için sıraladık.İsmi geçen sanatçıları dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

Yabancı Klarnet Virtüözleri

Woody Allen
Sarah Elbaz
Giora Feidman
Alain Damiens

Türk Klarnet Virtüözleri

Tolga Akşit
Serkan Çağrı
Hüsnü Şenlendirici
Bülent Altınbaş
Göksun Çavdar

Klarnet Çalınması Zor Bir Enstruman Mıdır?

Herhangi bir enstrumanı zor olarak nitelendirmek yanlış bir düşünce tarzıdır. Klarnet çalmak kesinlikle zor değildir. Önemli olan kendimizi enstrumanımıza vererek verimli bir biçimde çalışmaktır. Klarnet kursu İzmir size klarneti uygun pratiklerle doğru biçimde öğretme garantisini size verir. Düzenli derslere düzenli katılımla ve yeterli çalışmayla sizde klarneti çalmaya başlamanızın ne kadar kısa sürdüğüne şaşıracaksınız.

Klarnet Çalmak İçin Bir Yaş Sınırı Var Mı?

Klarnet çalacak kişi için herhangi bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Ancak çalacak kişinin yeterli nefesi zorlanmadan elde edebilecek yaşta olması uygun görülmektedir. Bu yüzden en azından başlayacak kişinin yaşının 10 ve üzerinde olması daha uygun olacaktır. Klarnetin çalınması için gerekli diyafram çalışmalarının yapılmasıyla ve gerekli nefes tekniklerinin öğretilmesiyle birlikte klarnet kursu İzmir‘e katılan kişi nefes egzersizlerini uygun biçimde yaparak nefesin kendi kendine gelişmesini sağlayacaktır. Eğer çocuğunuzun yaşının, yapısının uygunluğunu merak ediyorsanız ve çocuğum klarnet öğrensin diyorsanız , klarnet kursu İzmir‘de bulunan eğitmenlerimiz size çocuğunuzun yeterliliği hakkında daha detaylı bilgi verecektir. Bu konuyla alakalı tüm sorularınız için sizde klarnet kursumuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Klarnet Çalmak İçin Yetenekli Olmak Şart Mı?

Klarnet üflemeli bir enstrumandır ve üzerinde tuşlar bulunur. Bu sebeple perdesiz bir enstrumana göre sesler daha rahat ve daha doğru bir şekilde elde edilmektedir. Müzik kulağı ve yeteneğin olması bize artı katsa da olmaması bize herhangi bir eksi durum sunmaz. Hangi enstruman olursa olsun önemli olan verimli çalışma yapabilmek ve kişinin yapısına uygun biçimde bir çalışma stili belirlemektir.

Ne Kadar Zamanda Klarnet Çalabilirim?

Klarnet kursu İzmir‘de verilen özel çalışma stilleri ve tekniklerle sizde 3 ay gibi kısa bir sürede klarnet çalmaya başladığınızı göreceksiniz. Bu süreçte derslerde yapılanların  kurs dışında tekrarıyla, derslere katılımın devamlı ve istikrarlı olmasıyla birlikte kısalabilmektedir. Eğitmeninizin size özel hazırladığı programlar ile sizde kısa zamanda klarnet çalıyor olacaksınız.

Herkes Klarnet Çalabilir Mi?

İstekli olan ve pratik yapan herkes klarnet çalabilmektedir. Enstruman çalmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Sadece emek ve düzenli performans isteyen bir iştir. Klarnet kursu İzmir ile klarnet çalmanın ne kadar kolay olduğunu sizde göreceksiniz.

Klarnet Kursu İzmire Başlamak İçin Ön Bilgiye Sahip Olmam Gerekir Mi?

İşinize yarayacak kullanacağınız bütün bilgiler size klarnet kursumuzda uzman eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir. Klarnet kursuna başlamadan önce sizden herhangi bir bilgiye sahip olmanız beklenmez. Derslere başladıktan sonra gerek notasal gerek teknik bütün bilgiler size sunulacaktır.

Klarnet Kursu İzmir‘de Nasıl Bir Ders Programı İşleniyor Neler Öğretiliyor?

Klarnet derslerinde eğitmenlerimiz size klarnet tutuşu, nefes egzersizleri, diyafram egzersizleri, çalım teknikleri, temel nota bilgisi hakkında bilgi veriyor ve tamamen size özel bir program oluşturuyor. Bu konular hakkında yeterlilik oluşmasının ardından bir üst seviye pozisyonlara ve bilgilere geçiliyor.

Nasıl Bir Klarnet Satın Almalıyım?

Klarnet satın almak için öncelikle hangi tarz çalmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. 2 Çeşit klarnetten birini öğrenmenizle birlikte diğer klarnete ufak pratiklerle hemen adapte olabilirsiniz. Sol klarnet genellikle Türk Müziğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Si Bemol Klarnet ise batı müziğini seslendirmede kullanılmaktadır. Kafanızda tarzınızı ve hangi klarneti almayı belirledikten sonra, klarnet kursu İzmir ile iletişime geçerek size uygun klarnet hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Klarnet Kursunuza Ulaşım Kolay Mı?

Klarnet kursumuz İzmir Hatay‘ın en merkezi konumlarından biri olan İzmirspor metro çıkışına birkaç adım uzaklıkta yer almaktadır. Klarnet Kursu İzmir Hatay‘a Balçova, Bornova, Buca, Karabağlar, Konak, Göztepe, Güzelyalı, Güzelbahçe, Üçyol, Poligon, Yeşilyurt, Fahrettin Altay, Narlıdere, Alsancak gibi semtlerden de ulaşım oldukça rahat bir şekilde sağlanmaktadır. Metro bana ters istikamette yer alıyor diyorsanız otobüs, dolmuş, vapur gibi ulaşım araçlarıyla da kursumuza ulaşım sağlayabilirsiniz.

Klarnet dersi İzmir Hatay yazımıza vakit ayırdığınız için teşekkürler! Klarnet kursu İzmirle ve klarnetle ilgili tüm merak ettikleriniz için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.