Çeşitli Ritimler ile Eğlenceli Perküsyon Kursu İzmir Eğitimleri

 

Perküsyon kursu İzmir Hatay aramalarınız sonucunda Söz Konusu Sanat perküsyon kursuna ulaşım sağladınız. Perküsyon dersleriyle ve perküsyonlarla ilgili merak ettiğiniz sorularınıza cevap olacak nitelikte detaylı yazımızı mutlaka okumalısınız!

Peki ”Ritim kursu nedir?”derseniz; Perküsyon kursları günümüzün en sosyal, en popüler kurslarındandır sebebi ise daha 1. dersten itibaren bir şeyler çalmaya başlamanızdır. Bir şeyler çalarken ritmin verdiği hareketlilik ve enerjiyle kendinizi rahatlamış, stresten arınmış hissedersiniz.

Ayrıca ritm çalmak, sokakta düşmeden rahatça yürüyebilen herkesin yapabileceği bir şeydir. İzmir‘de bulunan perküsyon atölyesinde verilen kurlarımızı alarak daha 3. dersten kendi ritm gösterinizi bile yapabilirsiniz. Üstelik perküsyon kursu fiyatlarımız çok uygun!

Perküsyon eğitimlerimiz ayrıca İzmir‘deki kurumlara motivasyon arttırıcı eğitimler olarak da verilmektedir. Perküsyon dersi videoları izleyerekte bir nebze öğrenilebilecek bu derslerin verimsiz geçme ihtimaline karşı daha çok toplu olarak ders alımı tercih edilmektedir. Tabi bunların yanı sıra perküsyon kursları grup perküsyon dersleri olarak verilmenin yanında kendini profesyonel olarak ilerletmek isteyenler için de bireysel olarak verilmektedir. ”Ben gelmeye karar verdim ama konum olarak bize uzak.” derseniz ritim kursu karşıyaka şubemizde de verilmektedir. Ayrıntılı bilgi için bize ulaşınız.

Perküsyon Kursu İzmir Hatay

İzmir’de Bulunan Perküsyon Kursu’muz ile İlgili Sık Sorulan Sorular

 

Perküsyon kursu fiyatları ne kadardır?

Perküsyon kursu fiyatlarımız, sınıf, bireysel ve kurumsal olarak 3’e ayrılmaktadır. Almak istediğiniz perküsyon kursu seçeneğine göre bizi arayıp veya mail yoluyla ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

Perküsyon kursu alacağımız perküsyon atölyeniz İzmir’in neresinde?

Perküsyon kurslarımızı alacağınız atölyemiz İzmir Hatay‘da yer almaktadır, fakat kurumsal olarak perküsyon kursu almak istiyorsanız eğitmenlerimiz kurumunuzda eğitim vermektedir.

Perküsyon kursuna katılmak için yaş sınırı nedir?

4 yaşından büyük olan herkes perküsyon derslerine katılabilmektedir.

Ücretsiz perküsyon deneme derslerimize katılıp siz de perküsyonla ilgili ve perküsyon kursumuzla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Perküsyon Kursu – Ücretsiz Perküsyon Deneme Dersi

 


 

Perküsyon Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

Perküsyon, vurmalı enstrumanların tamamına verilen genel addır. Kelime Latince kökenlidir ve ses çıkarma enstrumanı anlamına gelmektedir. Kullanım alanı ezgisel bir müzikte ritmi oluşturmak ve devamlılığını sağlayıp, esere renk katmaktır. Perküsyonlar vurmalı enstrumanlardır ve bu enstrumanlar elle, tokmakla, bagetle vurularak çalınabilir. Kısaca özetlemek gerekirse el ile veya başka bir gereç yardımıyla çalkalamayla, ovularak, vurarak çalınan enstrumanların tamamına perküsyon-vurmalı çalgılar adı verilir.

Perküsyonun tarihi hakkında net bilgi bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise insanlığın var olduğu zamandan beri vurmalı enstrumanları kullanmasından kaynaklıdır. İnsanın ilk enstrumanı ses ve ritmdir. Ritm ilk çağlarda haberleşme, savaş sırasında düşmanı korkutmak, duyuru yapmak amaçlı birçok şekilde kullanılmıştır. Perküsyon çalgıları günümüzdeki birçok müzik türünde ritm yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Caz, blues, pop, rock, tsm gibi birçok müzik türünde sıkça perküsyon tınılarına rastlanabilmektedir.

Perküsyonların Sınıflandırılması

Perküsyon aletlerinin sınıflandırılması birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bu etkenler etkin köken, aletin yapısı, orkestra içerisinde kullanım alanı gibi çeşitli maddelerle sınıflandırılabilir. Ancak genel olarak daha bilimsel kabul edilmiş ve sınıflandırma göz önünde bulundurulduğundan daha net bir tablo olan 4 sınıflandırma şekli aşağıdakiler gibidir.

1- Sesin üretme biçimine göre vurmalı enstrumanlar

Bu sistem 1914 yılında keşfedilmiştir. Tarihi ve toplumsal konularla incelenmesindense bu sınıflandırmanın daha bilimsel olduğu kanısına varılmıştır. Bu sınıflandırma da enstrumanların ses üretme biçimi göz önünde bulundurulmuştur.

*  İdiofon

Bu enstrumanlar tüm bölümlerinin titreşime girmesi sonucu ses üretirler.

– Üçgen (enstruman)
– Gong
– Marimba
– Kastanyet
– Çan

Membrafon

Membrafonların üzerlerinde bir zar bulunmaktadır.Bu zarın titreşime girmesiyle birlikte ses oluştururlar.
Bütün davullar membrafon grubuna girmektedir.

– Bas
– Davul
– Çember


Öğrenme Garantili Perküsyon Dersi İzmir

 

2- Müziksel işlevine göre vurmalı enstrumanlar

Bu sınıflandırma çeşidinde önemli olan nokta, enstrumanın frekansının belirlenip belirlenememesidir.

Belirlenebilen Frekansta Olan Enstrumanlar

– Arp
– Mızıka
– Marimba
– Timpani

Belirlenebilen Frekansta Olmayan Ensturmanlar

– Düdük
– Bass Davul
– Zil
– Yer Davul


3-Kültür Ve Gelenek Farklılıklarına Göre Enstrumanlar

Bu sınıflandırma biçiminde enstrumanlar yörelerine göre, kökenlerine göre sınıflandırılır.Bu yüzden bu sınıflandırma çeşidi kendi içerisinde 2 kısımda incelenebilir;

Folklorik Vurmalı Enstrumanlar

– Cajon
– Timbal
– Latin Ritm Enstrumanları
– Tabla

Modern Vurmalı Enstrumanlar

– Bateri (Davul Seti)
– Orkestralarda kullanılan ritm enstrumanları


Perküsyon Kursunuza Nasıl Ulaşırım?

Perküsyon kursumuz İzmir Hatay’da İzmirspor metro durağının hemen yakınında yer almaktadır. Perküsyon Kursu İzmir HatayGüzelyalı, Güzelbahçe, Göztepe, Bornova, Balçova, Buca, Konak, Karabağlar, Alsancak, Üçyol, Poligon, Yeşilyurt, Fahrettin Altay, Narlıdere gibi yerlerden oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kursumuz, ulaşım araçlarına (metro, otobüs, dolmuş, vapur) da çok yakın mesafede yer almaktadır.

Perküsyon Dersi ile alakalı yazımızı vakit ayırıp incelediğiniz için teşekkürler! Perküsyon ve perküsyon kursu izmirle ilgili diğer merak ettiğiniz sorularla ilgili olarak sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.