Piyano Kursu izmir

Piyano Kursu İzmir ile Kısa Sürede Piyano Çalmayı Öğrenin

piyano kursu İzmir Hatay ” aramalar sonucunda sanat merkezimizin piyano kursu sayfasına ulaştınız. İzmir piyano kursu ile ilgili merak edilen soruları yanıtladığımız detaylı bilgi veren piyano yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Piyano çalmak istiyorsanız ve aklınızda bazı sorular varsa doğru yerdesiniz. Kendiniz için piyano kursu arıyorsanız ya da çocuğunuz bir müzik aleti çalsın istiyorsanız, %100 öğrenme garantisi verdiğimiz piyano derslerimiz sizin için çok uygun! Yazımızda tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz, ne kadar sürede piyanoyla şarkı çalmayı öğrenebileceğinizi, ulaşımı kolay bir piyano kursunu nasıl bulabileceğinizi, piyano kursu İzmir fiyatları ve İzmir’de piyano fiyatlarını, piyano öğrenmek için yaşınızın uygun olup olmadığını, hangi piyano çeşidinin sizin için daha uygun olduğunu, piyano kursu almak için Söz Konusu Sanat’ı neden tercih edebileceğinizi bu yazımızda cevaplıyoruz.

Piyano için en temel müzik aleti diyebiliriz, hem diğer müzik aletlerine göre başlangıç aşamasında öğrenmesinin kolaylığı hem de şık duruşu piyanoyu çok tercih edilir bir müzik aleti yapmaktadır. Eski zamanlarda sadece zenginlerin evinde olup, bir zenginlik göstergesi olan piyano dijital piyano teknolojisinin gelişmesiyle günümüzde bir çok eve girmiştir hatta bazı evlerde sadece dekorasyon amaçlı bile kullanılmaya başlamıştır.

Piyanolar sanıldığı kadar pahalı müzik aletleri değildir, çok geniş bir fiyat aralığına sahip olan piyanoları uygun fiyatlara da bulmak mümkündür, akustik piyano ve dijital piyano olmak üzere piyanoların başlıca 2 çeşidi bulunmaktadır, bu piyano çeşitleri de kendi içinde dallara ayrılmaktadır.

piyano kursu izmir

Şimdi de tek tek piyano kursuyla ilgili sorularımızı cevaplayalım;

Piyano Kursu İzmir ile İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Piyano eğitimi nasıl bir süreçtir, piyano çalmak zor mudur?

Piyano tüm çalgıların atası niteliğinde bir müzik aletidir, piyano çalarken 2 el birden kullanılır, 2 elin de aktif kullanılması zamanla gerçekleşir, piyano eğitimi sırasında batı müziğinin yanı sıra zamanla talep doğrultusunda Türk Müziği çalışmaları bile yapılabilir. Piyano çok temel bir müzik aletidir ve çalması kesinlikle zor değildir, beynin iki lobunu birden çalıştıran bir müzik aletidir, piyanoyu hem solo bir müzik aleti olarak hem de diğer müzik aletlerine eşlik amaçlı kullanabilirsiniz, kullanım alanı olarak çok geniş bir yere sahiptir.

Piyano eğitimi sırasında, öncelikle piyanoya alışmak için parmak egzersizleri yapılır ve parmak egzersizleriyle birlikte nota çalışmaları sürdürülür, parmak egzersizleri sonrasında ufak parça çalışmalarına geçilir ve zamanla sevdiğini parçaların çalışmaları yapılır. Piyano kursu izmir de size özel bir ders programı hazırlanacağı için hedeflediğiniz yerlere en kısa zamanda ulaşabileceksiniz.

Ne kadar zamanda piyano çalmayı öğrenebilirim, piyanoyla ne zaman şarkı çalabilirim?

Piyano kursu İzmir eğitimlerinde temel eğitimler ortalama olarak 3 ay sürmektedir, 3 ayda temel piyano eğitimini tamamlayabilirsiniz, temel piyano eğitimi sürecinde şarkı çalışmalarına geçebilirsiniz, temel düzeyde etüdler çalabilirsiniz. 3 aylık süreçte nota okumanızı daha akıcı hale getirebilir ve parmaklarınızı, 2 elinizi birden piyanoya alıştırabilirsiniz.

Piyano tam olarak öğrenme süresi ise sizin piyanodan beklentilerinize, piyanoda gelmek istediğiniz seviyeye ve her gün ne kadar piyano çalıştığınıza bağlı olarak değişmektedir.

Piyano fiyatları ne kadar? Hangi piyano çeşidini tercih etmeliyim?

Öncelikle piyanoları temel olarak dijital piyanolar ve akustik piyanolar olarak 2ye ayrılmaktadır. Akustik piyanolar dijital piyanolara göre daha pahalı bir piyano çeşididir ve belirli aralıklarla bakım gerektirir aynı şekilde piyanonun akordunun da yapılması gerekir bu sebeple akustik piyano satın aldıktan sonra da harcamalarınız devam edecektir, eğer profesyonel düşünmüyorsanız, konservatuar öğrencisi değilseniz veya piyano üzerinde profesyonel sanat çalışmaları yapmıyorsanız akustik piyano sizin için maliyetli bir şeydir.

Dijital piyanolarda ise her hangi bir bakım söz konusu değildir, sadece piyanonuzun tozunu almanız bakımı için yeterli olacaktır, fiyatları da akustik piyanolara göre çok uygundur, dijital piyano fiyatları ortalama olarak 600 dolardan başlamaktadır ve piyanonun kalitesi arttıkça fiyatı da artmaktadır. Bütçenize en uygun piyanoyu seçmeniz en doğrusu olacaktır fakat bu kadar piyano çeşitliliği varken neye dikkat etmeliyim diyorsanız piyanonuzun tuş hassasiyetine dikkat etmelisiniz, bu konuda da piyanoya yeni başlıyorsanız bilen birinden yardım almalısınız. Piyano satın almak istiyorsanız piyano kursu izmir eğitmenlerimizin teknik desteğiyle bir piyano satın alabilirsiniz.

Evimde piyano olmadan piyano derslerine katılabilir miyim?

Evinizde piyano olmasa bile piyano kursu İzmir‘e katılıp, piyano kursumuzdaki piyanoları istediğiniz zaman ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Piyano çalma konusundaki isteğinizden emin olup bir piyano satın alana kadar piyano kursumuzda pratik yapabilirsiniz. Bir çok kişi önce çalıp çalamayacağımdan emin olmalıyım diye düşünür bu yüzden en başta bir piyano satın almak istemez, fakat piyano olmadan çalışma yapamayacağınız için ilerleme kaydedemezsiniz, bu yüzden piyano kursumuz bu konuda ücretsiz hizmet vermektedir, piyano kursumuzdan istediğiniz kadar faydalanabilir, piyanolarımızda istediğiniz kadar çalışma yapabilirsiniz.

Piyano kursu almaya başlamak için yaş sınırı nedir?

Piyano kursu İzmir‘e başlamak için alt yaş sınırı 4’tür, üst yaş sınırı ise bulunmamaktadır, piyano çalmaya istekli olan her yaştan birey piyano kursundan yararlanabilir, piyano çalmanın yaşı yoktur.

Piyano kursunuza nasıl ulaşabilirim?

Piyano kursumuza ulaşım çok kolaydır, çok merkezi bir konumda yer alan piyano kursumuza Hatay’dan, Göztepe’den, Balçova’dan, Konak’tan Karabağlar’dan ve çevre ilçelerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metro, otobüs, dolmuş yoluyla ulaşmanız çok kolaydır.

Piyano ve Tarihçesi Hakkında Genel Bilgi

Piano forte, bilindik adıyla piyano tuşlu ve vurmalı çalgılar ailesine üye bir müzik aletidir. Piyanoda ses, tellerin birbirleriyle etkileşime girmesi sonucu ortaya çıkar. Piyanonun tuşları kullanıldığında içindeki mevcut sopalar, tellere belirli bir kuvvette vurur ve böylece teller titreşime girmiş olur, tellerin etkileşime girmesiyle birlikte ses oluşumu sağlanır. İçerisinde bulunan sopalı düzenekten dolayı piyano, vurmalı bir müzik aleti olarakta adlandırılmaktadır.

Piyano birçok müzik türünde kullanılır. Bu aslında enstrumanın çok yönlü olmasından kaynaklanmaktadır. Gerek tek başına gerek çeşitli grup oluşumlarıyla birlikte kullanılan piyano, caz ve klasik başta olmak üzere country, rap, blues gibi bir çok farklı müzik çeşidinde sıkça tercih edilmektedir. Kişisel gelişime katkılarından ve müzik kulağının doğru gelişimine sağladığı faydalardan dolayı piyano temel müzik aleti olarak benimsenmiş ve erken yaşta bu müzik aletinin çalımı tavsiye edilmiştir.

İlk piyanonun yapımı 17.yy’da  Bartolomeo Cristofori tarafından İtalya’da gerçekleşmiştir. Yapımcısı piyanoyu icat etmekle kalmayıp, piyanoyla ilgili çeşitli mekanik sorunlara da çözüm getirmiştir. İcat ettiği zamandan ölene kadar 20 civarında piyano üretmiştir. Piyano’da bulunan mekanik eksiklikler enstrumanın keşfedilmesiyle, bestecilerin ilgisinin piyanoya yönlenmesiyle birlikte daha çabuk çözümlenmiş ve parça içerisindeki detayların daha rahat belirtilmesi için pedallar eklenmiş, ikinci bir otum kapağı ilave edilerek daha tatmin edici bir sese ulaşması sağlanmış ve Alman, Viyana usulü düzeneklerin eklenmesiyle birlikte piyano gelişimini tamamlamaya başlamıştır.

Piyano Çeşitleri

Konsol(Duvar)Piyano: Duvar piyanosu olarak da adlandırılan konsol piyano, akustik bir piyano çeşididir. Bu piyanonun en belirleyici özelliklerinden biri ise üretiminde çoğunlukla ladin ağacının kullanılmasıdır. Tellerinin dizilimi düşey şekildedir. Kapladığı alan az olduğundan dolayı, yer bakımından kullanıcılara rahatlık sağlamakta ve bu yüzden konsol piyanolar sık tercih edilen piyanolar arasında yerini almaktadır.

Elektro Piyano: İçerisinde dijital bir düzenek bulunduran bir piyano türüdür. Sesleri tamamen akustik seslerden oluşmaz. Ancak; teknolojinin gelişmesiyle birlikte akustik piyanoya en yakın sesler ve tuş hassaslığı elde edilmektedir. Günümüzde çok popüler olan bu piyano çeşidinin bu kadar fazla tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden biri çok uzun aralıklarda bakım istemesinden ve taşımacılığının kolay yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Kuyruklu Piyano: Konsol piyanonun aksine telleri dikey bir biçimde dizilmiş piyano türüdür. Kuyruklu piyanolar oldukça büyük ve görkemlidir. Bu piyanolarda elde edilen ton ve akustik oldukça kuvvetlidir. Ancak bu ayrışan özelliklerinden dolayı fiyatları diğer piyano çeşitlerine göre daha yüksek bir hal almaktadır. Kuyruklu piyanoda kendi içerisinde tam,yarım ve çeyrek olarak 3’e ayrılır.

Prepared (Hazırlanmış) Piyano: John Cage tarafından 1940’lı yıllarda müzik dünyasına girmiştir. Türkçe’ye çevrilmiş hali hazırlanmış piyanodur. Bu piyano türü tellerin arasına enstrumanın sesini farklılaştıran maddelerin konulmasıyla oluşmuştur.

Mekanik Piyano: 1880 yılına yakın bir zamanda Amerika’da keşfedilmiş otomatik piyano türüdür. Bu piyano çeşidinde üzerinde çıkıntılar bulunan tahta silindir döndürülerek, sopaları harekete geçirmektedir.

Pnörmatik Piyano: Pan Flür delikleri ile uyumlu olan karton bir silindirin, boşluklarından enstrumanın içine seri ve baskın bir şekilde giren havanın şiddetiyle, sopaları harekete geçirdiği otomatik bir piyano türüdür.

Piyanonun Bakımı ve Korunması

*  Piyanonun konulacağı alanda ısı farklılıklarının aşırı fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Böylece hem akort daha uzun süre kullanılabilmiş olacak hem de tellerin zarar görmesi engellenmiş olacaktır. Sıcaklık ve nem oranının ideal olmasına ekstra özen gösterilmeli, piyano uygun koşullara göre yerleştirilmelidir.
*  Piyanonun konulacağı yer ile duvar arasında ki uzaklık ortalama olarak beş ile on santim arasında olmalıdır.
*  Piyano, ısı kaynağı olan malzemelerden uzak tutulmalı ve bu bölgelerden korunmalıdır.
*  Uzun süreli bir akort ömrü isteniyorsa, mümkün olduğunca az yer değişikliği sağlanmalıdır.
*  Piyanonun dış bölgesinin temizliği, enstrumana zarar vermeyecek bir bezle hafif nemli şekilde yapılabilir. İç temizlik ise alanında profesyonel bir çalgı bakım onarım ustasının yardımıyla yapılabilir.
*  Piyanoda bulunan iç aksamların olduğu yere herhangi bir aşerenin musallat olmaması açısından, bu bölümlere küçük bir naftalin yerleştirilmesi faydalı olacaktır.

Piyanonun Akort Edilmesi Hakkında Bilgi

Piyano, akordu gerçekten çok büyük bir emek istemesinin yanında ayrıca profesyonellik gerektiren bir iştir. Piyano 88 tuşun 226 tele bağlanmasıyla oluşan bir müzik aletidir. Bu yüzden yapılacak her ayar birbiriyle ilgili olacaktır. Bu yüzden piyano akordunun mutlaka işinde uzman şahıslar tarafından yapılması tavsiye edilir. Tampere dizilim sistemi esas alınarak büyük ve küçük metot denilen metotlar yardımıyla akortlanır. Büyük metotta akort işlemine 440 Heartz frekansa sahip olan La notasından (4.Oktav)başlanır.

Piyano Üzerinde Notaların Yerleri

Piyano’da başlangıç konumu olan yer orta do adı verilen konumdur. İlk önce orta do konumunu nasıl bulacağımıza değinelim. Piyano’da tuşlar  2 siyah tuş-3 siyah tuş şeklinde sıralanmıştır. Orta do konumu olarak adlandırdığımız konum her iki taraftan siyahlı tuş takımları sayıldığında orta kalan kısımdır. 2’li siyah tuşun sol tarafında hemen altında bulunan notanın adı ‘’DO’’ notasıdır. Naturel sesler (diyez-bemol barındırmayan)sırasıyla beyaz tuşlara yerleştirilmiştir. Yani Do notasından sonra gelen beyaz tuşların sırasıyla adı ” Re – Mi – Fa – Sol – La – Si ” olarak gitmektedir. Arada bulunan siyah tuşlar ise diyez ve bemol sesleri ifade etmektedir.

Piyano Çalarken Doğru Duruş, Oturuş Nasıl Olmalıdır?

Piyano çalarken kendi rahatlığımız için oturmayla ve tutuşla alakalı dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. İşte bu noktalardan birkaçı;

Oturma  Düzeni

*  Oturduğumuz sandalyenin yüksekliği ellerimizi piyanoya koyduğumuzda bileklerimiz aşağıda kalmayacak şekilde olmalıdır.
*  Oturduğumuz sandalyede ayaklarımız aynı zamanda yere değmeli ve pedal dengesi korunmalıdır.
*  Oturduktan sonra Sol ayağımız geride, sağ ayağımız ise en sağdaki pedalın yanında bulunmalıdır.

Tutuş Düzeni

*  Elimizi klavyenin üzerine koyduğumuzda bileğimiz klavyenin altında kalmamalı ve pozisyonu bozulmamalıdır.
*  Ellerimizi tuşlara sıraladığımızda parmaklarımızın görüntüsü doğru tutuşta ‘c’ harfini andırmalıdır.
*  Parmaklarımızı yerleştirdikten sonra tuşlara basarken dikkat etmemiz gereken en önemli şey ise parmaklarımızın kırılmamasına dikkat etmemizdir. Mümkün olduğunca bu alışkanlığı edinmeliyiz. Aksi takdirde teknik açıdan sıkıntılar yaşanabilir.

Mutlaka Dinlemeniz Gereken Piyano Virtüözleri

Vladimir Horowitz
Valentina  Lisitsa
Arthur Rubinstein
Yuja Wang
Wilhelm Kempff
Glenn Gould

Piyano Çalmak Zor Mudur?

Piyano bilindiği üzere müziğe giriş için en çok tercih edilen ve geniş ses aralığına sahip bir enstrumandır. Çok tercih edilmesinin sebeplerinden birisi ise öğrenme süresinin diğer müzik aletlerine göre daha kısa olması ve öğrenme sürecinin daha rahat algılanmasından kaynaklanmaktadır. Piyanoya ilk başlanıldığından yaşanabilecek tek problem 4. Ve 5. Parmak olarak adlandırılan serçe ve yüzük parmağımızın yeteri kadar tuşlara kuvvetli basamayacak olmasıdır. Bu sorunda piyano derslerinde işlenilen parmak kuvvetlendirme ve hızlandırma etütleriyle çok rahat aşılabilecek bir detaydır.

Piyano Çalmak İçin Yaş Sınırı Bulunur Mu?

Piyano çalmaya başlamak için öncelikle ellerimizin ve parmak kaslarımızın yeterince gelişmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle piyano kursu İzmir‘e başlayacak kişinin 6 ve 6 üstü yaşlarda olması tercih edilmelidir. Ancak bu gelişim kişiden kişiye göre farklılık gösterdiği için, alanında uzmanlaşmış eğitmenlerimiz tarafından kişinin denenmesi en doğru karara varmanıza yardımcı olacaktır. Piyano kursu İzmir‘e katılmak için hiçbir üst yaş sınırı bulunmamaktadır. 7’den 70’e isteyen herkes piyano çalabilmektedir.

Piyano Çalmak İçin Müzik Kulağı Şart Mıdır?

Diğer enstrumanlarda bahsettiğimiz gibi, müzik kulağınızın olması sizin daha hızlı bir şekilde yol almanızı sağlar. Ancak bu piyano çalmak için yetenek şart demek değildir. Önemli olan hevesli olmak ve bol pratik yapmaktır. Çünkü; piyano perdesiz enstrumanlardan farklı olarak tuşlu bir çalgıdır. Bu yüzden doğru tuşlara basıldığında muhakkak temiz ve doğru bir ses elde edilecektir. Sizde piyano kursu İzmir‘in öğrenme garantili derslerine katılarak en kısa sürede piyano çalmaya başlayabilirsiniz.

Piyano Çalmayı Ne Kadar Zamanda Öğrenirim?

Piyano’da parça çalma süresi derse katılımınızla, verilen etütleri çalışıp pratik yapmanızla ve derslerde sergilediğiniz  çizgiye göre değişiklik göstermektedir. Ancak; piyano kursu izmir öğretmenlerinin size özel hazırlanan programlardaki etütler ve çalışma yöntemleriyle  ortalama olarak 3 ay gibi bir sürede sizde çift el kullanılan basit parçalar çalmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu süre etütlerin hızlı geçilmesine ve çalışmaya bağlı olarak kısalabilmektedir.

Küçük çocuklarda parça çalma süresi biraz daha uzayabilmektedir. Bunun sebebi ise ellerinin ve parmak kaslarının yeterince gelişmemiş olmasından ve notayı okuyup aynı anda ele empoze etmedeki eksikliklerden kaynaklanmaktadır. Derslerde verilen uygun etütlerle parmak gelişimlerinin tamamlanması ve nota okuma egzersizleriyle göz-el koordinasyonun oluşmasının ardından kolaylıkla piyano çalmaya başlayabileceklerdir. Çocuğunuz size resital verirken, siz keyifle dinleyeceksiniz.

Herkes Piyano Çalabilir mi?

Elleri ve parmakları yeterince gelişmiş herkes piyano çalabilir, piyano kursu İzmir‘e katılabilir. Piyano çalmak için tek sahip olmanız gereken şey istektir. Piyano birçok müzik türünde kullanılmasından dolayı sizin ufkunuzu genişletecek ve size bambaşka bir müzik anlayışı katacaktır. Müzikle önceden ilgilenen veya müziğe daha yeni başlamış birinin muhakkak piyano öğrenmesinde faydası vardır.

Piyano ve Org Arasındaki Fark Nedir?

Piyano ve org arasındaki en belirgin farklardan birisi tuş ağırlığıdır. Orgların tuş ağırlığı, piyanoya göre daha hafif kalmaktadır. Ancak tuş hassasiyetine sahip ve piyanoya yakın ağırlıkta olan orglarda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra orgların tuş sayısı değişiklik gösterebilmektedir. Piyano’da bu durum istisnai durumlar  dışında sabittir. Orglarda elektronik aksamlar bulunmaktadır. Ancak org ve piyano görüntü itibari ile birbirine benzemektedir. Çalışmalarınızı gerçekleştirmek için uygun piyano ya da org alımı için piyano kursu İzmir eğitmenlerimizle görüşüp, uygun ve kaliteli bir müzik aleti edinebilirsiniz.

Derslere Başlamak İçin Önceden Bir Bilgi Sahibi Olmam Gerekir Mi?

Piyano kursu İzmir‘e katılamak için sizden herhangi bir ön bilgiye sahip olmanız beklenmemektedir. Zaten bütün ihtiyacınız olan bilgiler dersler esnasında size eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir. Ancak yinede derslere başlamadan önce sanat merkezimizi arayıp ders hakkında bilgi almanız size faydalı olacaktır. Çünkü sanal ortamda bulunmayan pek çok bilgi size piyano kursu İzmir eğitmenlerimiz  tarafından verilecektir.

Dersler Nasıl İlerliyor, Nasıl Bir Süreç İzleniyor?

Piyano kursu İzmir‘de tamamen sizin yapınıza uygun, ayak uydurabileceğiniz ve seviyenize uygun bir program uygulanmaktadır. Öncelikle dersler piyano kursu alacak kişinin seviyesine bakılır. Eğer ilk kez kursa katılınıyor ise parmak güçlendirmek ve hızlandırmak için alıştırmalar yaptırılır ve el-göz koordinasyonu sağlanmasıyla birlikte temel nota eğitimi verilmeye başlanır. Kişi bu seviyeleri geçtikten sonra seviyesine uygun parçalar, etütler yapılmaya devam edilir. Ancak piyano kursu İzmir programımız kişilere özel hazırlandığından dolayı sizde piyano kursu deneme dersimize katılarak işleyiş hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Nasıl Bir Piyano Edinmeliyim?

Öncelikle piyano çok pahalı bir enstruman bu yüzden piyano çalmaya başlayamam diye sakın düşünmeyin. Piyano kursu İzmir öğrencilerimiz, sanat merkezinin uygun saatlerini öğrenerek istedikleri zaman pratik yapabilmektedir. Bunun dışında eğer başlangıç seviyesindeyseniz yüksek bütçeli bir piyano almanıza gerek yok. Bu yüzden elektronik piyanoları tercih edebilirsiniz. Bu piyano çeşitleri hem sizin işinizi görecektir hem de diğer piyanolara göre bütçenizi sarsmayacaktır. Doğru marka tercihleri için piyano kursu İzmir’i arayıp, eğitmenlerimizden doğru bilgi edinebilirsiniz.

Piyano Kursu İzmir‘e Nasıl Ulaşırım? Piyano Kursu İzmir Nerede?

İzmir’de öğrenme garantisi veren ve bir o kadar keyifli piyano kursumuza ulaşmak için İzmirspor metrodan sadece bir kaç adım ilerlemeniz gerekiyor. Piyano kursu İzmir Hatay‘a dolmuş, otobüs, vapur ve metro gibi ulaşım araçlarıyla oldukça rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Piyano kursumuza Balçova, Konak, Güzelyalı, Güzelbahçe, Karabağlar, Üçyol, Fahrettin Altay, Poligon, Buca, Göztepe, Yeşilyurt, Narlıdere, Bornova ve Alsancak‘tan rahat bir şekilde, zorlanmadan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Piyano dersi İzmir Hatay yazımıza vakit ayırdığınız için teşekkürler! Piyano kursu izmir ve piyano ile ilgili olarak aklınıza takılan herşey için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Piyano Kursu İzmir

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.