Piyano Kursu izmir


Piyano Kursu İzmir”, ”Piyano Dersi İzmir” gibi İzmir evde özel piyano dersi ya da birebir sanat merkezinde ders işleyişi şeklinde arayışlar içerisinde bulunduysanız, araştırmalarınızı sonlandırmanız konusunda size yardımcı oluyoruz 🙂 Sizde güzel dostluklar kurarak, eğlenceli ve bir o kadar da öğretici bir piyano eğitimi almak istemez misiniz? Cevabınız evet ise Söz Konusu Sanat Piyano Kursu İzmir olarak alanındaki en seçkin eğitmenler eşliğinde size eşsiz bir piyano dersi garantisi vermekteyiz!

Ücretsiz piyano kursu izmir deneme dersine katılım sağlamak için; 0532 638 98 55 numaralı telefona mesaj ya da arama yoluyla ulaşabilir ya da whatsApp‘tan yazabilirsiniz. Sadece bu kadar mı? diyenleri duyar gibiyiz elbette hayır 🙂 Söz konusu iletişimse bize her yoldan ulaşım sağlayabilirsiniz, işte mail adresimiz; info@sozkonususanat.com Sizce de artık potansiyelinizin farkına varıp, hayallerinize ulaşmanın zamanı gelmedi mi? Yaş, zaman gibi bir çok zaman kaybı düşünceyi kafanızdan atın ve sizde geri kalan yüzlerce öğrencimiz gibi piyano derslerinde hedeflediğiniz noktaya ulaşın!

Piyano Kursu İzmir ile Kısa Süre İçerisinde Başarıya Ulaşın!

Piyano için en temel müzik aleti diyebiliriz, hem diğer müzik aletlerine göre başlangıç aşamasında öğrenmesinin kolaylığı hem de şık duruşu piyanoyu çok tercih edilir bir müzik aleti yapmaktadır. Aynı zamanda piyanonun çocuk gelişimine faydası ve yetişkinlerin sosyalleşmesindeki önemi de piyanonun sık tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Daha bir çok nedenden dolayı yoğun istek gören piyano, aynı zamanda bir rahatlama ve günün yorgunluğundan arınma aracı olarakta kullanılmaktadır. 🙂

Piyano dersine başlayacakların kendine kendine yarattığı en büyük engel ”piyano çok pahalı bir enstrümandır” yargısıdır. Aslında piyano, geniş kullanım alanına sahip olmasından dolayı alım ve satımda bir çok farklı seçenek sunmaktadır. İyi bir araştırma içerisine girildiğinde pratik yapmak için yeterli olacak, iyi derece de bir piyanonun hesaplı fiyatlara satın alınabileceği görülmektedir. Şimdi de tek tek piyano kursu izmir ile ilgili sorularımızı cevaplayalım;

piyano kursu izmir

Piyano Kursu İzmir ile İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Piyano eğitimi nasıl bir süreçtir, piyano çalmak zor mudur?
Piyano tüm çalgıların atası niteliğinde bir müzik aletidir, piyano çalarken 2 el birden kullanılır, 2 elin de aktif kullanılması zamanla gerçekleşir, piyano eğitimi sırasında batı müziğinin yanı sıra zamanla talep doğrultusunda Türk Müziği çalışmaları bile yapılabilir. Piyano çok temel bir müzik aletidir ve çalması kesinlikle zor değildir, beynin iki lobunu birden çalıştıran bir müzik aletidir, piyanoyu hem solo bir müzik aleti olarak hem de diğer müzik aletlerine eşlik amaçlı kullanabilirsiniz, kullanım alanı olarak çok geniş bir yere sahiptir.

Piyano eğitimi sırasında, öncelikle piyanoya alışmak için parmak egzersizleri yapılır ve parmak egzersizleriyle birlikte nota çalışmaları sürdürülür, parmak egzersizleri sonrasında ufak parça çalışmalarına geçilir ve zamanla sevdiğini parçaların çalışmaları yapılır. Piyano kursu izmir de size özel bir ders programı hazırlanacağı için hedeflediğiniz yerlere en kısa zamanda ulaşabileceksiniz.

Ne kadar zamanda piyano çalmayı öğrenebilirim, piyano kursu izmir ile ne zaman şarkı çalabilirim?
Piyano kursu İzmir eğitimlerinde temel eğitimler ortalama olarak 3 ay sürmektedir, 3 ayda temel piyano eğitimini tamamlayabilirsiniz, temel piyano eğitimi sürecinde şarkı çalışmalarına geçebilirsiniz, temel düzeyde etüdler çalabilirsiniz. 3 aylık süreçte nota okumanızı daha akıcı hale getirebilir ve parmaklarınızı, 2 elinizi birden piyanoya alıştırabilirsiniz. Piyano tam olarak öğrenme süresi ise sizin piyanodan beklentilerinize, piyanoda gelmek istediğiniz seviyeye ve her gün ne kadar piyano çalıştığınıza bağlı olarak değişmektedir.

Piyano fiyatları ne kadar? Hangi piyano çeşidini tercih etmeliyim?
Öncelikle piyanoları temel olarak dijital piyanolar ve akustik piyanolar olarak 2ye ayrılmaktadır. Akustik piyanolar dijital piyanolara göre daha pahalı bir piyano çeşididir ve belirli aralıklarla bakım gerektirir aynı şekilde piyanonun akordunun da yapılması gerekir bu sebeple akustik piyano satın aldıktan sonra da harcamalarınız devam edecektir, eğer profesyonel düşünmüyorsanız, konservatuar öğrencisi değilseniz veya piyano üzerinde profesyonel sanat çalışmaları yapmıyorsanız akustik piyano sizin için maliyetli bir şeydir.

Dijital piyanolarda ise her hangi bir bakım söz konusu değildir, sadece piyanonuzun tozunu almanız bakımı için yeterli olacaktır, fiyatları da akustik piyanolara göre çok uygundur, dijital piyano fiyatları ortalama olarak 600 dolardan başlamaktadır ve piyanonun kalitesi arttıkça fiyatı da artmaktadır. Bütçenize en uygun piyanoyu seçmeniz en doğrusu olacaktır fakat bu kadar piyano çeşitliliği varken neye dikkat etmeliyim diyorsanız piyanonuzun tuş hassasiyetine dikkat etmelisiniz, bu konuda da piyanoya yeni başlıyorsanız bilen birinden yardım almalısınız. Piyano satın almak istiyorsanız piyano kursu izmir eğitmenlerimizin teknik desteğiyle bir piyano satın alabilirsiniz.

Evimde piyano olmadan piyano derslerine katılabilir miyim?
Evinizde piyano olmasa bile piyano kursu izmir‘e katılıp, piyano kursumuzdaki piyanoları istediğiniz zaman ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Piyano çalma konusundaki isteğinizden emin olup bir piyano satın alana kadar piyano kursumuzda pratik yapabilirsiniz. Bir çok kişi önce çalıp çalamayacağımdan emin olmalıyım diye düşünür bu yüzden en başta bir piyano satın almak istemez, fakat piyano olmadan çalışma yapamayacağınız için ilerleme kaydedemezsiniz, bu yüzden piyano kursumuz bu konuda ücretsiz hizmet vermektedir, piyano kursumuzdan istediğiniz kadar faydalanabilir, piyanolarımızda istediğiniz kadar çalışma yapabilirsiniz.

Piyano kursu almaya başlamak için yaş sınırı nedir?
Piyano eğitimlerimize başlamak için alt yaş sınırı 4’tür, üst yaş sınırı ise bulunmamaktadır, piyano çalmaya istekli olan her yaştan birey piyano kursu izmir‘den yararlanabilir, piyano çalmanın yaşı yoktur.

Piyano kursu izmir’e nasıl ulaşabilirim?
Piyano kursumuza ulaşım çok kolaydır, çok merkezi bir konumda yer alan piyano kursu izmir‘e Hatay’dan, Göztepe’den, Balçova’dan, Konak’tan Karabağlar’dan ve çevre ilçelerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metro, otobüs, dolmuş yoluyla ulaşmanız çok kolaydır.

Piyano ve Tarihçesi Hakkında Genel Bilgi

Piano forte, bilindik adıyla piyano tuşlu ve vurmalı çalgılar ailesine üye bir müzik aletidir. Piyanoda ses, tellerin birbirleriyle etkileşime girmesi sonucu ortaya çıkar. Piyanonun tuşları kullanıldığında içindeki mevcut sopalar, tellere belirli bir kuvvette vurur ve böylece teller titreşime girmiş olur, tellerin etkileşime girmesiyle birlikte ses oluşumu sağlanır. İçerisinde bulunan sopalı düzenekten dolayı piyano, vurmalı bir müzik aleti olarakta adlandırılmaktadır.

Piyano birçok müzik türünde kullanılır. Bu aslında enstrumanın çok yönlü olmasından kaynaklanmaktadır. Gerek tek başına gerek çeşitli grup oluşumlarıyla birlikte kullanılan piyano, caz ve klasik başta olmak üzere country, rap, blues gibi bir çok farklı müzik çeşidinde sıkça tercih edilmektedir. Kişisel gelişime katkılarından ve müzik kulağının doğru gelişimine sağladığı faydalardan dolayı piyano temel müzik aleti olarak benimsenmiş ve erken yaşta bu müzik aletinin çalımı tavsiye edilmiştir.

İlk piyanonun yapımı 17.yy’da  Bartolomeo Cristofori tarafından İtalya’da gerçekleşmiştir. Yapımcısı piyanoyu icat etmekle kalmayıp, piyanoyla ilgili çeşitli mekanik sorunlara da çözüm getirmiştir. İcat ettiği zamandan ölene kadar 20 civarında piyano üretmiştir. Piyano’da bulunan mekanik eksiklikler enstrumanın keşfedilmesiyle, bestecilerin ilgisinin piyanoya yönlenmesiyle birlikte daha çabuk çözümlenmiş ve parça içerisindeki detayların daha rahat belirtilmesi için pedallar eklenmiş, ikinci bir otum kapağı ilave edilerek daha tatmin edici bir sese ulaşması sağlanmış ve Alman, Viyana usulü düzeneklerin eklenmesiyle birlikte piyano gelişimini tamamlamaya başlamıştır.

Piyano Çeşitleri

Konsol(Duvar)Piyano: Duvar piyanosu olarak da adlandırılan konsol piyano, akustik bir piyano çeşididir. Bu piyanonun en belirleyici özelliklerinden biri ise üretiminde çoğunlukla ladin ağacının kullanılmasıdır. Tellerinin dizilimi düşey şekildedir. Kapladığı alan az olduğundan dolayı, yer bakımından kullanıcılara rahatlık sağlamakta ve bu yüzden konsol piyanolar sık tercih edilen piyanolar arasında yerini almaktadır.

Elektro Piyano: İçerisinde dijital bir düzenek bulunduran bir piyano türüdür. Sesleri tamamen akustik seslerden oluşmaz. Ancak; teknolojinin gelişmesiyle birlikte akustik piyanoya en yakın sesler ve tuş hassaslığı elde edilmektedir. Günümüzde çok popüler olan bu piyano çeşidinin bu kadar fazla tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden biri çok uzun aralıklarda bakım istemesinden ve taşımacılığının kolay yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Kuyruklu Piyano: Konsol piyanonun aksine telleri dikey bir biçimde dizilmiş piyano türüdür. Kuyruklu piyanolar oldukça büyük ve görkemlidir. Bu piyanolarda elde edilen ton ve akustik oldukça kuvvetlidir. Ancak bu ayrışan özelliklerinden dolayı fiyatları diğer piyano çeşitlerine göre daha yüksek bir hal almaktadır. Kuyruklu piyanoda kendi içerisinde tam,yarım ve çeyrek olarak 3’e ayrılır.

Prepared (Hazırlanmış) Piyano: John Cage tarafından 1940’lı yıllarda müzik dünyasına girmiştir. Türkçe’ye çevrilmiş hali hazırlanmış piyanodur. Bu piyano türü tellerin arasına enstrumanın sesini farklılaştıran maddelerin konulmasıyla oluşmuştur.

Mekanik Piyano: 1880 yılına yakın bir zamanda Amerika’da keşfedilmiş otomatik piyano türüdür. Bu piyano çeşidinde üzerinde çıkıntılar bulunan tahta silindir döndürülerek, sopaları harekete geçirmektedir.

Pnörmatik Piyano: Pan Flür delikleri ile uyumlu olan karton bir silindirin, boşluklarından enstrumanın içine seri ve baskın bir şekilde giren havanın şiddetiyle, sopaları harekete geçirdiği otomatik bir piyano türüdür.

Piyanonun Bakımı ve Korunması

*  Piyanonun konulacağı alanda ısı farklılıklarının aşırı fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Böylece hem akort daha uzun süre kullanılabilmiş olacak hem de tellerin zarar görmesi engellenmiş olacaktır. Sıcaklık ve nem oranının ideal olmasına ekstra özen gösterilmeli, piyano uygun koşullara göre yerleştirilmelidir.
*  Piyanonun konulacağı yer ile duvar arasında ki uzaklık ortalama olarak beş ile on santim arasında olmalıdır.
*  Piyano, ısı kaynağı olan malzemelerden uzak tutulmalı ve bu bölgelerden korunmalıdır.
*  Uzun süreli bir akort ömrü isteniyorsa, mümkün olduğunca az yer değişikliği sağlanmalıdır.
*  Piyanonun dış bölgesinin temizliği, enstrumana zarar vermeyecek bir bezle hafif nemli şekilde yapılabilir. İç temizlik ise alanında profesyonel bir çalgı bakım onarım ustasının yardımıyla yapılabilir.
*  Piyanoda bulunan iç aksamların olduğu yere herhangi bir aşerenin musallat olmaması açısından, bu bölümlere küçük bir naftalin yerleştirilmesi faydalı olacaktır.

Piyanonun Akort Edilmesi Hakkında Bilgi

Piyano, akordu gerçekten çok büyük bir emek istemesinin yanında ayrıca profesyonellik gerektiren bir iştir. Piyano 88 tuşun 226 tele bağlanmasıyla oluşan bir müzik aletidir. Bu yüzden yapılacak her ayar birbiriyle ilgili olacaktır. Bu yüzden piyano akordunun mutlaka işinde uzman şahıslar tarafından yapılması tavsiye edilir. Tampere dizilim sistemi esas alınarak büyük ve küçük metot denilen metotlar yardımıyla akortlanır. Büyük metotta akort işlemine 440 Heartz frekansa sahip olan La notasından (4.Oktav)başlanır.

Piyano Üzerinde Notaların Yerleri

Piyano’da başlangıç konumu olan yer orta do adı verilen konumdur. İlk önce orta do konumunu nasıl bulacağımıza değinelim. Piyano’da tuşlar  2 siyah tuş-3 siyah tuş şeklinde sıralanmıştır. Orta do konumu olarak adlandırdığımız konum her iki taraftan siyahlı tuş takımları sayıldığında orta kalan kısımdır. 2’li siyah tuşun sol tarafında hemen altında bulunan notanın adı ‘’DO’’ notasıdır. Naturel sesler (diyez-bemol barındırmayan)sırasıyla beyaz tuşlara yerleştirilmiştir. Yani Do notasından sonra gelen beyaz tuşların sırasıyla adı ” Re – Mi – Fa – Sol – La – Si ” olarak gitmektedir. Arada bulunan siyah tuşlar ise diyez ve bemol sesleri ifade etmektedir.

Piyano Çalarken Doğru Duruş, Oturuş Nasıl Olmalıdır?

Piyano çalarken kendi rahatlığımız için oturmayla ve tutuşla alakalı dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. İşte bu noktalardan birkaçı;

Oturma  Düzeni

*  Oturduğumuz sandalyenin yüksekliği ellerimizi piyanoya koyduğumuzda bileklerimiz aşağıda kalmayacak şekilde olmalıdır.
*  Oturduğumuz sandalyede ayaklarımız aynı zamanda yere değmeli ve pedal dengesi korunmalıdır.
*  Oturduktan sonra Sol ayağımız geride, sağ ayağımız ise en sağdaki pedalın yanında bulunmalıdır.

Tutuş Düzeni

*  Elimizi klavyenin üzerine koyduğumuzda bileğimiz klavyenin altında kalmamalı ve pozisyonu bozulmamalıdır.
*  Ellerimizi tuşlara sıraladığımızda parmaklarımızın görüntüsü doğru tutuşta ‘c’ harfini andırmalıdır.
*  Parmaklarımızı yerleştirdikten sonra tuşlara basarken dikkat etmemiz gereken en önemli şey ise parmaklarımızın kırılmamasına dikkat etmemizdir. Mümkün olduğunca bu alışkanlığı edinmeliyiz. Aksi takdirde teknik açıdan sıkıntılar yaşanabilir.

Mutlaka Dinlemeniz Gereken Piyano Virtüözleri

Vladimir Horowitz
Valentina  Lisitsa
Arthur Rubinstein
Yuja Wang
Wilhelm Kempff
Glenn Gould

Piyano Kursu İzmir‘e Nasıl Ulaşırım? Piyano Kursu İzmir Nerede?

İzmir’de öğrenme garantisi veren ve bir o kadar keyifli piyano kursu izmir ulaşmak için İzmirspor metrodan sadece bir kaç adım ilerlemeniz gerekiyor. Piyano Kursu İzmir Hatay‘a dolmuş, otobüs, vapur ve metro gibi ulaşım araçlarıyla oldukça rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Piyano kursumuza Balçova, Konak, Güzelyalı, Güzelbahçe, Karabağlar, Üçyol, Fahrettin Altay, Poligon, Buca, Göztepe, Yeşilyurt, Narlıdere, Bornova ve Alsancak’tan rahat bir şekilde, zorlanmadan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Piyano Kursu İzmir

Piyano Dersi İzmir Hatay yazımıza vakit ayırdığınız için teşekkürler! Piyano ve piyano kursu izmir ile ilgili olarak aklınıza takılan her şey için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.