Saksafon Kursu İzmir

Saksafon Kursu İzmir ile En Hızlı, Öğrenme Garantili Eğitimler

saksafon kursu İzmir Hatay ” vb. aramalarınızın sonucunda Söz Konusu Sanat saksafon kursu sayfasına ulaştınız. Saksafonla ve saksafon dersiyle ilgili detaylı bilgi edinmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz!

Saksafon en çok ilgi çeken fakat çalmaktan kaçınılan müzik aletlerinden bir tanesi, ilk bakışta ne kadar zor bir müzik aleti dedirten bir çalgı! Aslında sanıldığı kadar da zor bir müzik aleti değil, hele ki bizim gibi ilkokulda üflemeli bir alet çalmayı deneyen yani flütle haşır neşir olan insanlar için hiç de zor değil, sadece dışarıdan bakıldığında sistemi birazcık karmaşık gözüküyor fakat müzik aletini kendiniz incelediğinizde çok da karmaşık olmadığını görüyorsunuz.

Saksafon kursu haftanın 7 günü devam etmektedir, saksafon dersine 09.00-23.00 saatleri arasında katılmanız mümkündür, ayrıca bir saksafona sahip değilseniz saksafon kursumuzdaki saksafonları kullanabilir, saksafon ders günleriniz dışında da saksafonlarla pratik yapabilirsiniz. Saksafon dersi almaya karar verme konusunda kararsızsanız ücretsiz tanışma derslerimize katılarak çekinmeden, yüz yüze bireysel olarak ayrıntılı bilgi alabilir ve saksafon konusunda karar verebilirsiniz. Saksafon çalmak bir yetenek işinden çok çalışma ve istekli olma işidir bu yüzden daha fazla ertelemeden saksafon çalmak için bir adım atmalısınız!

Saksafon kursu İzmir ‘den ders almak isteyenler için de akıllarda oluşan saksafon kursu izmir ile ilgili soruları cevaplayarak başlayalım.

Saksafon Kursu İzmir İle İlgili Sık Sorulan Soruların Cevapları

Saksafon çalması zor bir müzik aleti midir?
Aslında zor kavramı kişiye göre değişir, kimine göre futbol oynamak zordur kimine göre dans etmek ama yanlış olan bir şey varsa o da denemeden zor ya da kolay olmasına karar vermektir. Saksafon çalması doğru saksafon eğitmeninden saksafon kursu aldığınızda zor değildir, çünkü saksafon derslerinin amacı size kısa sürede saksafon çalmayı öğretmektir.

Herkes saksafon çalabilir mi?
İstekli olan ve fiziksel olarak nefesli bir müzik aleti çalma konusunda sorunu olmayan herkes saksafon çalabilir, saksafon için özel bir yetenek aranmamaktadır, saksafon çalma konusunda doğru teknikler zamanla öğrenilebilmekte ve geliştirilebilmektedir.

Hangi tür saksafonla saksafon kursu almaya başlamak gerekir?
Saksafonlar çeşitlere ayrılmaktadır en popüler olan çeşitleri ise alto saksafon ve tenör saksafondur. Alto saksafon biraz daha küçük tenör saksafon ise biraz daha büyüktür, sanat merkezimiz bünyesinde alto saksafon kursu da tenör saksafon kursu da almanız mümkündür, ki zaten bir çeşit saksafonu çaldıktan sonra diğer çeşide alışmanız da çok uzun zaman almayacaktır. İnternette alto saksafon ve tenör saksafon diye aratıp seslerini dinleyip hangisini çalmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz, internette araştırırsanız bilinçsizce bir çok kişi önce alto saksafon çal sonra tenör saksafon çalarsın tarzı şeylerden bahsetmektedir fakat böyle bir genelleme yoktur, siz hangi çeşitten başlamak isterseniz ondan başlayabilirsiniz. Başlangıçta alto saksafonun önerilmesinin sebepleri ise daha hafif ve daha ucuz bir saksafon çeşidi olmasıdır.

Saksafon fiyatları ne kadar, İzmir’de nereden saksafon alabilirim?
Saksafon fiyatları alacağınız saksafonun işçiliğine, kullanılan malzemenin kalitesine ve üreten markaya göre değişmektedir, saksafonlar çok geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Ayrıca alto saksafon ve tenör saksafon olarak saksafon türlerine göre de fiyatlar değişmektedir. Başlangıçta hesaplı bir saksafon satın almak isteyenler günümüz fiyatlarıyla hemen hemen 450 dolar civarı saksafon satın almaları mümkündür, saksafonunuz hesaplı olsa da saksafonun en uç bek kısmını değiştirerek, daha kaliteli bir saksafon beki satın alarak saksafonunuzdan daha kaliteli ses almanız mümkündür. İzmir’de saksafon satın almak için bir çok müzik market bulunmaktadır, ayrıca saksafon satın almak istiyorsanız bizden de saksafon konusunda bilgi ve destek alabilirsiniz.

Saksafon çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
Saksafon çalmaya başlayan hemen hemen herkes, saksafon kursunda aynı soruyu sorar “ne zaman saksafonla şarkı çalabilirim” tabi ki hepimizin amacı müzik aletimizle şarkılar çalmak fakat bunun için öncelikle bazı çalışmalar yapmak gerek, temel olarak temel saksafon eğitimi süresi 3 aydır, 3 aylık bu süreç içerisinde tabi ki saksafon eğitmenimiz size şarkı çaldıracaktır fakat saksafonda gelmek istediğiniz seviyeye göre bu süre değişiklik gösterecektir.

Saksafon kursuna ne zaman başlayabilirim?
Saksafon derslerimiz bireysel özel dersler olarak devam etmektedir bu sebeple istediğiniz zaman saksafon derslerine kayıt yaptırabilirsiniz. Ayrıca saksafon derslerine başlamadan önce ücretsiz saksafon tanışma dersi de alabilirsiniz.

Saksafon kursu İzmir’e başladığımda neler öğreneceğim?
Saksafon kursuna başladığınızda öncelikle saksafonu doğru şekilde tutmayı ve en önemlisi saksafonu doğru şekilde üflemeyi öğreneceksiniz, daha sonra saksafonda notaların yerlerini öğrenmeye başlayıp saksafonda etüd çalışmalarına geçeceksiniz. Saksafon çalışmalarını daha eğlenceli hale getirmek için sizin sevdiğiniz sizin seçtiğiniz şarkılara da yer verilecek ve saksafon dersleri çok daha keyifli geçecektir.

Saksofon Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

Saksafon veya saksofon adıyla da kullanılmaktadır. Üflemeliler ailesinden tahta üflemeliler grubuna üye olan enstrumanın tarihi 1840’lı yıllara dayanmaktadır. Adolphe Sax tarafından keşfedilmiştir. Saksafon kelimesinin anlamı ‘’Sax’ın Sesi’’ anlamını taşımaktadır. Şekli ‘s’ harfini andırır ve koni biçimindedir. Saksafonun ilk kullanım alanı ordu ve klasik müzik orkestralarıdır. Ancak zamanla yaygınlaşarak pop ve caz türlerinde de sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Saksafon yapı olarak klarnetle, tuş sistemi olarak flütle benzerlik göstermektedir. Saksafon genellikle pirincin üzerine vernik sürülüp, üstünün altın veya gümüşle kaplanmasıyla yapılmaktadır. Bu kaplamaların yapılmasının sebebi ise pirincin çalgının paslanmasını önlemesi ve sesinin volümünün artmasını sağlayıp enstrumana görüntü itibariyle de daha çekici bir hava katmasıdır.

Saksafonun Parçaları

Saksafon Ana gövde-Horoz/Boyun ve ağızlık olmak üzere 3 ana kısımdan ve beke eklenen  bilezik ve kamışla birlikte 2 ara kısımdan oluşmaktadır. Saksafonun içerisinde dolaşan üzerinde bulunan deliklerden dışarı doğru çıkar ve içerisinde bulunan güderi sesin metalik gelmesi engeller ve sesi yumuşatır. Ağızlık sesin üflenmesi için gerekli aparata verilen isimdir, saksafonun üflenmesi işlemi bu bölümde gerçekleşir.

Saksafon Çeşitleri

Saksafon çeşitleri küçükten büyüğe doğru sopranino, C soprano, Soprano, F mezzo Soprano, Alto,C-Ezgi, Tenor, Bariton, Bas, Kontrabas Saksafon olarak sıralanmaktadır. En çok tercih edilen saksafonlar ise Soprano, Tenor ve Alto’dur. Saksafona başlangıç diğerlerine göre sisteminin daha rahat olmasından kaynaklı olarak alto saksafonla başlanır. Pratik yapılmasının ardından tenor ve bariton saksafona daha rahat geçiş yapılabilir. Diğer saksafon çeşitleri günümüzde üretilmektedir. Ancak geniş çaplı orkestralar dışında pek kullanılmamaktadır. Alto saksafon ağırlıklı olarak klasik müzikte, soprano saksafon ise büyük ölçüde caz müziğinde kullanılmaktadır.

Saksafonun Korunması Ve Bakımı

* Saksafonun beki çıkarılmalı ve içinde bulunda bileziği açılmalıdır. Ardından kamış bulunduğu yerden çıkarılır. Bekin içi suyla temizlenebilir. Ancak su kullanmadan temizlemek isteyenler pamuklu bir bezle bekin iç ve dış kısımlarını temizleyebilirler.
* Bekin temizlenmesinde kullanılan pamuklu bez, horozun temizlenmesi için de gereklidir. Aynı şekilde hafifçe ve enstruman zarar görmeden bez bu parçanın içerisinden sokularak temizlik sağlanabilir. Bu parçanın temizliğinde kesinlikle su kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde enstruman zarar görebilir.
* Saksafonun iç temizliği önemli olduğu gibi dış temizliğide bir o kadar önemlidir. Bu yüzden çeşitli parlatıcı maddelerle ve parlatıcı bir bezle dış tarafı hafifçe silinmelidir.
* Ortalama olarak ayda 1 tuş mekanizması çok az miktar yağ ile yağlanmalıdır.
* Saksafonun üzerinde bulunan ton deliği adı verilen delik, küçük olmasından dolayı tıkanabilir. Tıkanma yaşanmaması için kendine özel temizleyicisi ile bu deliğin kapanması önlenebilir.

Saksafon Tutuşu Nasıl Olmalıdır?

İlk öncelikle tutuşta zorluk çekilmemesi için boyun askısının kullanılması gerekmektedir. Uzun süreli kullanımda ellere yük bineceğinden askılıkla kullanılması önerilir. Saksafonu sol elimiz yukarıda, sağ elimiz ise aşağıda olacak şekilde tutarız. Sol elin başparmağının yeri oktav perdesinin altı, sağ elin baş parmağının yeri ise parmakların dengede olmasını sağlayan kısımdır. Saksafon hem ayakta hemde oturarak çalınabilir. Bu tercih çalan kişinin rahatlığına bağlıdır. Ancak nefesli bir enstruman olmasından ve nefesin daha doğru şekilde kontrol edilebilmesinden dolayı ayakta çalınması daha kolaylık sağlayacaktır.

Saksafon Nasıl Çalınır?

Saksafonda doğru bir çalım türü elde edilebilmesi için doğru üfleme tekniği ve doğru tutuş pozisyonu kullanılmalıdır. Saksafon çalarken kullanılan nefes diyaframdan alınmalıdır. Bunların tamamlanmasının ardından temiz ses çıkarabilmek için ağız pozisyonunun ve aralığının uyumlu bir şekilde ayarlanması gerekir. Bütün saksafon türlerin de perde sistemleri aynı ancak nota yazısını okumada kullanılan anahtar ve ton farklılıkları bulunmaktadır. Nefes ve pozisyon hakimiyetinin sağlanmasının ardından uygun etütlerle saksafon çalmaya başlanabilir.

Saksafon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saksafon konusunda tecrübeli olmayan kişilerin bu enstrumanı tek başına almaması daha doğru bir hareket olacaktır. Satın almadan önce saksafonun sesinin rengine, kullanılan kamışa verdiği tepkiye, perdelerin kalitesine muhakkak dikkat edilmelidir. Saksafon çalarken hem sesin kalitesini etkileyecek hemde rahat üflememizi sağlayacak olan ağızlık seçimide hocayla birlikte yapılmalıdır.

Saksafonda Dinlenmesi Gereken Kişiler

Yabancı Saksafonistler

* Michael Brecker
* Sonny Rollins
* Joshua Redman
* Charles Parker
* Cannonbal Adderley

Türk Saksafonistler

* Engin Recepoğulları
* Korhan Futacı
* Tayfun Duygulu
* Yalçın Ateş

Saksafon Kursu İzmir’e Nasıl Ulaşım Sağlarım?

Saksafon kursumuz İzmir Hatay‘ın en merkezi yerlerinden biri olan İzmirspor metro durağının birkaç adım ötesinde bulunmaktadır. Saksafon Kursu İzmir Hatay‘a Üçyol, Poligon, Yeşilyurt, Fahrettin Altay, Narlıdere, Konak, Karabağlar, Alsancak, Bornova, Balçova, Buca, Güzelyalı, Güzelbahçe, Göztepe gibi semtlerden de rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kursumuza ulaşım sağlarken metro, dolmuş, otobüs ve vapur gibi birçok ulaşım aracını tercih edebilirsiniz.

Saksafon dersi İzmir Hatay yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Saksafonla ya da saksafon dersi izmirle ilgili tüm aklınıza takılan sorular için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Saksafon Kursu İzmir

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.