Trompet Kursu İzmir Hatay

En Aktif, Sosyal Trompet Kursu İzmir

trompet kursu İzmir Hatay ” gibi çeşitli araştırmalarınız sonunda trompet dersi sayfamıza erişim sağladınız. Trompet kursu İzmir eğitmenleri tarafından hazırlanmış detaylı yazımızı mutlaka sonuna kadar okumanızı öneriyoruz!

Trompet özellikle jazz müziğin önemli müzik aletlerinden bir tanesidir, günümüzde bir çok müzik tarzında da aktif olarak kullanılmaktadır. Mükemmel bir sesi, mükemmel bir tınısı vardır fakat ülkemizde bilinirliği pek fazla değildir, trompeti gerçekten seven ve sesinden etkilenen kişiler çalmaya yönelirler, sesini yakından duyan kişiler çok etkilenirler.

Trompet kursumuzda trompet derslerinde ücretsiz olarak kullanılmak üzere trompet temin edilmektedir, trompet dersleri özel birebir ders olarak yapılmaktadır, derslerin günleri ve saatleri trompet öğrencisi ve trompet öğretmeni ile birlikte belirlenmektedir.

Trompet kurslarımıza kayıtlarımız sürekli olarak devam etmektedir, trompet kurslarımızın aylık ücretlerini öğrenmek ve ayrıntılı bilgi beraberinde ücretsiz trompet deneme dersi almak için bizi arayabilirsiniz.

Trompet eğitimiyle ilgili, ne kadar zamanda trompet çalabilirim, trompet kursu almak için yaşım uygun mu, İzmir’de trompet fiyatları ne kadar, trompet çalmak zor mudur, trompet çalmak için aranan fiziksel özellikler nelerdir gibi sorular aklınızı kurcalıyorsa hiç beklemeden trompet kursumuzu arayın!

Trompet Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

Trompet, üflemeli enstrumanlar ailesine üye bakırdan yapılmış bir enstrumandır. Silindir şeklinde bir borudan ve ağızlıktan meydana gelmiştir. Ağız bölümü konik bir şekildedir. Ses tınısı parlak bir ses rengi içermektedir. Çalma prensipleri bakımından kornoyla aynıdır. Trompeti diğer nefesli enstrumanlardan ayıran en büyük fark, nefes verilmesi esnasından sesin 2 veya 3 kere düzenlenebilmesidir.

Trompet tarih olarak nefesli enstrumanların en eski olanlarındandır. Trompet ilk olarak M.Ö 2 bin yılında Mısır’da ortaya çıkmıştır. İlk halinde sadece iki nota kullanılabiliyordu. Kullanım yeri o zaman için ayinler, dinsel törenler ve askeri törenler olan trompetin ilk hali şimdi olduğundan daha küçük bir enstrumandı. Trompet eski zamanlarda haberleşme aracı olarak belli bir süre kullanılmış ve orta çağda orkestra da kendine bir yer edinmiştir.

Trompet yapısından kaynaklı olarak genellikle orkestralarda kullanılmaktadır. Solo ve oda orkestralarında kullanılsa dahi çoğunlukla kullanım alanları orkestralardır. Trompet; caz, blues, klasik müzik, balkan müzikleri gibi müzik türlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Trompeti Oluşturan Parçalar

Trompet, 1.Slide, 2.Slide, 3.Slide, piston, piston alt kapakları, akort slide gibi ana parçaların birleşmesinden meydana gelmiştir. İşte bu parçalar hakkında bilgiler;

1.Slide: Trompet tutulurken oluşan pozisyondan dolayı bu slide’ı kullanmak daha zahmetlidir. Çoğunlukla iyi düzeyde, uzman trompetçiler tarafından kullanılır. Bu kısım pes mi notasının kalınlaştırılıp doğru tonun yakalanmasını sağlar.
2.Slide: Trompetin sağ kısmında bulunan çıkıntıya verilen addır. Bu bölümün sık olarak temizliğinin ve bakımının yapılması gerekir. Eğer bir yere konulacaksa trompet sol tarafına yatıralarak konulmalıdır. Aksi takdirde bu parça zarar görüp entonasyonda bozulmalara yol açabilir.
3.Slide: Trompetin ucuna gidildikçe arada kalan kısımda yüzük şeklinde bulunan bölümdür. Burasının kullanımında sol elin yüzük parmağı kullanılmaktadır. Bu parçanın görevi ise, re sesi trompetlerde genellikle daha tiz olarak çıkar. 3. slide bu re sesinin dengelenip 1-2 cm açılarak tam sesinde çıkmasını sağlar.
Piston: Pistonlar, trompetin en önemli parçalarından biridir. Bu pistonlar trompetten farklı frekanslarda sesler elde etmemizi sağlar. Bu yüzden günlük olarak bakımı ve temizliği yapılıp, yağlanmalıdır. Fazla yağ kullanımı pistonların ağırlaşmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden her birine yaklaşık iki damla yağ yeterli gelecektir.
Akort Slide: Adından da anlaşılacağı üzere trompetin akort yapılmasına yarayan bölümdür. Eğer akordu bozulan trompet normale göre kalın kalıyorsa, slide içeri kısma doğru çekilir. Eğer ince kalıyorsa, slide dışarı bölüme doğru itilir.

Trompetin Bakımı Ve Korunması Hakkında Bilgiler

Trompetin bakımının düzenli ve doğru bir biçimde yapılması, enstrumanın ses renginin kalitesini düşürmemesi açısından çok önemlidir. Trompet bakımı 2’ ye ayrılır. Bunlar;

* Günlük Bakım: Trompetimizi çalma işlemimiz bittiyse parçalarına ayırmalı kuru bir bezle silinmeli ve pistonları dikkatli bir biçimde yağlamalıyız. Slide denilen kısımlarda hergün olmasa dahi ortalam 1 hafta da 1 kez yağlanmalıdır. Çalınmadığı süre boyunca kaldırılmalı ve ağızlık soğuk havaya maruz bırakılmamaldıır. Aksi takdirde içerisinde oluşan soluk kalıntıları donar ve enstrumanda sorunlar oluşmaya başlar.

* Genel Bakım: Bu bakım türü işinde profesyonel trompet bakım ve onarım ustaları tarafından yapılmaktadır. Bu bakım türü trompetin tüm parçalarını kapsar. Perdelerin değişimleri, zarar görmüş bölümlere kaynak yapılması, mantar vb. parçaların değişimi bu bakım türünün içinde yer alır. Bu yüzden enstrumanınızı bu işte profesyonel olan birine göstermelisiniz.

Trompet Nasıl Akortlanır?

Trompetin üzerinde akort slide adı verilen bir bölüm bulunmaktadır. Trompetin akortlanması bu bölüm sayesinde gerçekleşir. Eğer ki  akort tizleştirilmek isteniyorsa slide içeri, pesleştirmek isteniyorsa da dışarı doğru itilmelidir. Bu şekilde doğru ses elde edilir ve trompet akortlanmış olur.

Trompet Tutuşu Nasıl Olmalıdır?

Trompet  sol el ile tutulur. Sol elde bulunan yüzük parmağı trompetin sonuna doğru bulunan çembere konulur. Yüzük parmağının o bölüme yerleştirilmesinin ardından kalan parmaklar oradaki boşluğu rahat bir biçimde sığdırılır. Bu aşamaların tamamlanmasının ardından sol elin baş parmağı, ağızlık kısmına yakın olan yarım çemberin içerisine konulur. Böylelikle trompetin sorunsuz şekilde kavranması gerçekleşir. Trompetin ağırlığını kaldıran ve dengeleyen sol eldir. Sağ el ise pistonlara basmakla görevlidir. Dolayısıyla sağ elin oldukça rahat bir pozisyonda bulunması gerekir. Duruş olarak dik bir pozisyon belirlenmeli ve trompet çalınırken kollar birbirine yapışmamalıdır. Ancak kollarımız çok geniş bir açıyla da ayrılmamalı, orta konum bulunmalıdır.

Trompet Nasıl Çalınır?

Trompet çalmaya başlamak için öncelikle trompet tutuşuna hakim olmak gerekir. Çünkü tutuşta dengeli olunması ve doğru pozisyonun sağlanması ses kalitesi üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. Trompet tutuşunun sağlanmasının ardından, üfleme işlemi gelir. Üflemeyle alakalı sadece başlıkla çalışmalarda yapılabilir. Trompette bulunan ağızlık kısmı ağıza yaklaştırılırıp üst dudak biraz üstte kalacak biçimde kapatılır. Kapatma işleminin ardından içe alınan hava normal bir şekilde dışarı verilir. Bu esnada dudakların titreşmesi hissedilmelidir.

Trompette Dinlenmesi Gereken Kişiler

* Maurica Andre
* Vladimir Spivakov
* Erden Bilgen
* Kirill Soldatov
* Tine Thing Helseth

Trompet Kursunuz Nerede Yer Almaktadır?

Trompet kursumuz İzmir Hatay‘da İzmirspor metro çıkışının biraz ilerisinde bulunmaktadır. Trompet Kursu İzmir Hatay‘a Üçyol, Poligon, Yeşilyurt, Fahrettin Altay, Narlıdere, Bornova, Balçova, Buca,  Konak, Karabağlar, Alsancak, Güzelyalı, Güzelbahçe, Göztepe gibi semtlerden kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kursumuz vapur, metro, dolmuş, otobüs gibi çeşitli ulaşım araçlarına da çok yakın mesafede bulunmaktadır. Ulaşımla ilgili olarak aklınıza takılan tüm sorular için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Trompet dersi İzmir Hatay yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Trompet ile ilgili ve trompet dersi İzmir ile alakalı aklınıza takılan tüm sorular için sanat merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Trompet Kursu İzmir

Tem 25, 2015 | Posted by | Trompet Kursu İzmir Hatay için yorumlar kapalı