Yan Flüt Kursu İzmir

En Etkili Yan Flüt Kursu İzmir Dersleri

‘’ yan flüt kursu İzmir Hatay ‘’ aramalarınızla ulaştığınız Yan flüt kursu İzmir sayfamızda yan flütle ilgili ve yan flüt dersleriyle ilgili konular hakkında bilgi edinebilirsiniz.

* Ücretsiz yan flüt kursu denemenize herkes katılabiliyor mu?
* İzmir yan flüt kursu fiyatları ne kadar?
* Yan flüt fiyatları ne kadar?
* İzmir yan flüt kursları içerisinden neden Söz Konusu Sanat?
* Online yan flüt dersi kursunuzda veriliyor mu?
* Yan flüt dersi İzmir’e katılmak için yerine getirmem gereken herhangi bir koşul var mı? Bu ve benzeri aklınıza takılan sorular için yazımızı incelemenizi öneriyoruz. Aklınıza takılan her şey için sanat merkezimizle de iletişime geçebilirsiniz.

Yan flüt çalması eğlenceli bir müzik aleti ve sesi de bir o kadar güzel, siz de bunu dışarıdan farkettiniz ve artık siz de bir yan flüt çalmak istiyorsunuz fakat yan flüt denilen bu müzik aleti nasıl bir müzik aleti, öğrenme süreci nasıl, ne kadar zamanda yan flütle şarkı çalabiliyorsunuz, yan flüt çalmaya başlamak için yaşınız uygun mu, yan flüt fiyatları ne kadar, yan flüt kurslarının fiyatları ne kadar ve İzmir’de nereden yan flüt dersi alabilirsiniz bu ve bunun gibi sorular aklınızı kurcalıyor.

Yan flüt kursuyla ilgili aklınızı karıştıran sorularınızı buradan cevaplıyoruz, böylelikle siz de yan flüt çalmakla ilgili en doğru kararları verebilirsiniz, zaten ilkokul sıralarından geçerken bir çoğumuzun bir blok flüt deneyimi var, hatta blok flütle verilen ödev parçaları çalmanın dışında bir memoli şarkısı çalma deneyimi bile var, durum böyle olunca üflemeli bir çalgıya çok da uzak değiliz, küçümsediğimiz o blok flütte sonuçta bir müzik aleti ve yan flüdün ilkel bir hali bile denilebilir.

Öncelikle kısaca yan flüdü tanıyalım sonrasında akıllara takılan soruları cevaplayalım. Yan flüt hepimizin bildiği gibi üflemeli bir müzik aleti ve aslında adı yan flüt değil sadece flüt, ve bizim flüt olarak bildiğimiz ilkokulda çaldığımız şeyin adı ise sadece flüt değil, blok flüt. Flütün bir çok çeşidi bulunuyor bizim çalacağımız çeşidi ise belli. Yan flüt 3 kısımdan oluşan, taşıması kolay, hafif, ince sesli bir müzik aletidir.

Yan Flüt Kursu İzmir Soruları ve Cevapları

Yan flüt çalmak zor mudur?
Yan flüt çalmak doğru bir yan flüt eğitmeninin desteğiyle kesinlikle zor değildir, yan flüt eğitimleri sırasında aşama aşama ilerlendiği için yan flüt kursunda size özel program hazırlanır, bu program sizin ilerleme seviyenize ve ilginize uygun olarak hazırlanır.

Ne kadar sürede yan flütle şarkı çalmaya başlarım?
Ortalama olarak 6. dersten itibaren yan flütle melodik etüd çalışmalarına ve parça çalışmalarına başlanır. Yan flüt kursunun tamamlanma süresi ise sizin beklentilerinize göre değişmektedir. Ortalama olarak 3 ay gibi bir sürede temel yan flüt eğitimini tamamlarsınız.

Flüt kursu fiyatları ne kadar?
Flüt kurslarımızın fiyatlarıyla ilgili bizi arayıp bilgi alınız.

Yan flüt fiyatları ne kadar?
Yan flüt fiyatları günümüzde 150 dolar civarında başlamaktadır, bu fiyata en hesaplı yan flütü satın almanız mümkündür fakat en hesaplı yan flüt ilerleyen zamanlarda problem yaratabileceği için, hesaplı bir flüt satın almak isteyenler biraz daha pahalı en azından 200 dolar civarındaki yan flütleri tercih etmeleri çok daha sağlıklı olacaktır. Yan flüt satın almak istiyorsanız bilen biriyle satın almanız daha doğru olacaktır, eğer henüz yan flüt satın almadıysanız ve yan flüt satın almak istiyorsanız yan flüt kursumuzdaki eğitmenlerin desteğiyle bir flüt seçimi yapabilirsiniz.

Yan flüt çalmak için yaşım çok mu geç?
Yan flüt çalmak için kesinlike yaşınız geç değil kaç yaşında olursanız olun yan flüt eğitimlerine katılabilirsiniz, sanat yapmanın özellikle hobi amaçlı sanat yapmanın hiç bir yaşı olmaz.

Yan flüt çalmak için yetenek gerekli mi, güçlü bir nefese mi sahip olmak gerekiyor?
Yan flüt çalmak için güçlü bir nefese sahip olmaya gerek yok, önemli olan sahip olduğunuz nefesi doğru şekilde kullanabilmeniz, bu yüzden yan flüt eğitimleri sırasında öncelikle nefes egzersizleri de çalışılıyor.
Yan flüt çalmak için de fazladan bir yeteneğe ihtiyaç duyulmuyor, önemli olan gerçekten istekli olmak ve düzenli çalışmak.

Yan flüt kursunuza nasıl kayıt yaptırabilirim, yan flüt kursunuz nerede?
Yan flüt kursumuza kayıt yaptırmak için sadece kursumuza istediğiniz zaman başvurmanız ve yan flüt kursu başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Yan flüt kursumuz İzmir Hatay’da çok merkezi bir konumda yer almaktadır, kursumuza Göztepe, Balçova, Karabağlar, Güzelyalı, Yeşilyurt’tan da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yan Flüt Hakkında Genel Bilgiler Ve Tarihçesi

Yan flüt, üflemeli bir enstruman olup klasik müzikte sıkça kullanılmaktadır. Yan flütün tarihinin milattan önce 900’lü yıllara kadar dayandığı ve ilk olarak Çin’de ortaya çıktığı bilinmektedir. Avrupa’ya yayılma zamanı 12.yy’ı bulmuştur. Zamanla daha popüler hale gelmesiyle birlikte ilk önce oda orkestralarında ardından daha geniş çaplı orkestralarda yer bulmuştur. Yan flüt 1800’lü yıllarda son halini alarak 4 tuşlu bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak sekiz tuşlu yan flütlerde bulunmaktadır. Günümüzde yan flütlerin yapımında nikel, gümüş, altın gibi madenler kullanılmaktadır. Yan flüt metal bir üflemeli olmasına rağmen, tahta üflemeli grubuna üyedir. Bunun nedeni ise tınısının tahta üflemelileri andırmasından ve sesin ortaya çıkışının tahta üflemeli enstrumanlar gibi elde edilişinden kaynaklanmaktadır.

Yan Flütün Bölümleri

Yan Flüt 3 ana parçadan oluşmaktadır.

Ağızlık Kısmı: Sesin oluştuğu bölümdür. Sesin elde edilmesi sağlayan nefes/üfleme deliği bu bölümde bulunur. Ağızlık kısmından uygun pozisyon da nefes verilmesiyle birlikte ses oluşur. Aynı zamanda bu bölüm mantar ve mantarın kapağını da içerisinde barındırır.

Gövde Kısmı: Flütün orta kısmı diyebileceğimiz içerisinde perdeleri barındıran kısımdır. Bu kısımda deliklere basılarak notalar elde edilir. Perdelerin hemen altında bulunan güderiler, perdelerin tabana yapışmamasını sağlayan ve onları havada tutan yaylarda bu bölümde bulunur.

Kuyruk Kısmı: Yan flütte kalın seslerin oluştuğu bölüme verilen addır. Bu bölüm gövdeyle birçok benzerlik göstermektedir. Yine bu kısımda da güderiler, yaylar ve perdeler bulunmaktadır. Ayrıca titreşimler yine burada sese dönüşür.

Yan Flüt Bakımı Ve Korunması Hakkında Bilgiler

* Her kullanımdan sonra flütün iç aksamları kurulanmalı, temizlenmelidir.
* Flütte üflemeden dolayı içerisinde buhar oluşmaktadır. Eğer kuru bir bezle bu buhar temizlenmez ise, flütün yapıldığı madene göre zamanla üzerinde tortular oluşur ve sesin kalitesi düşebilir.
* Flüt satın alındığında verilen çubukların üzerine pamuklu bir mendil dolanıp, flüt parçalarına ayrıldıktan sonra bu çubuk yardımıyla temizlenmelidir.
* Yan flütün dış temizliğinin sağlanması ve parlaklığını kaybetmemesi açısından dış kısmı ilaçlı bezlerle veya kadife kumaşla silinmelidir.
* Flütün ses delikleri soluktan oluşan buhardan dolayı zamanla tabana yapışma yapabilir. Bu yüzden bu aralıklara sigara kağıdı ya da arap kağıdı konularak buradaki nem alınır ve kurutulur.

Yan Flüt Nasıl Akort Edilir?

Flütün akort edilmeden önce nefes yardımıyla iyice ısıtılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise flüt soğukken seslerin daha tiz bir tınıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biride akort ederken seslerin eşit kuvvet uygulanarak üflenmesi gerektiğidir. Enstrumanı akort ederken ‘’ la ’’ sesini kullanmamız bizim için daha faydalı olacaktır. Eğer akort cihazı mevcutsa la sesini üfledikten sonra, cihazdaki tınıyla örtüşüp örtüşmediğine bakarız eğer ki eşleşmiyorsa, flütün ana gövdeyle bağlanmış olan boynu içeri veya dışarı çıkararak sesteki değişime bakılır ve doğru ses bu şekilde yakalanır. Eğer akort cihazımız yoksa akordu doğru olan bir enstruman bulunarak ordan doğru la sesini tınlatıp iki sesi  karşılaştırıp akort işlemini gerçekleştiririz.

Yan Flüt Nasıl Tutulur? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yan flüt çalarken tutuş biçiminin doğru olması çok büyük önem taşımaktadır. Doğru bir tutuş olmadan verimli ses almak neredeyse imkansızdır. Yanlış bir tutuşla ses çıksa bile bu sesin kalitesi yeterli olmaz ve farklı frekansta sesler ortaya çıkabilir. Bu yüzden yan flütle ilgili olarak ilk öğrenilmesi gereken bilgi, yan flüt tutuşunun nasıl olması gerektiğidir.

Yan flüt çalımında en verimli üfleme tarzı; flütün ağzımıza koyma pozisyonuyla doğrudan ilişkilidir. En çok dikkat etmemiz gereken nokta tutuşta dengenin sağlanması ve el pozisyonumuzun doğru ve rahat bir biçimde bulunmasıdır. Ayrıca vücudumuz kesinlikle kasılmamalı ve başımız dik bir biçimde durmalıdır.

Yan flüt tutuşunda sağ elimiz alt kısımda tutulur ve bu elde bulunan başparmağımız dengeyi sağlar. Başparmak aynı zamanda mandallar üzerinde kontrol sağlamakla görevlidir. Sağ elle kontrol sağlanmalıdır. Aksi takdirde flütün oynaması ve üfleme pozisyonunda bozulmalar olabilir. Sağ elin alt kısma oturtulması ve başparmağın kontrolünün sağlanmasının ardından yan flüt yere paralel olacak şekilde tutulur. Tutuşla alakalı bu bilgileri uygulamanız durumunda, hem teknik açıdan daha kolay bir çalım gerçekleştirmiş hem de ilerde yaşanabilecek sorunlara karşı önlem almış ve kalite bir tını elde etmiş olursunuz.

Yan Flüt Nasıl Çalınır?

Yan flüt çalımı zannedildiği kadar zor olmamakla beraber, heves ve diğer enstrumanlar gibi bol pratik gerektiren bir enstrumandır. Bu yüzden üzerinde bulunan tuş sayısı hakkında ön yargılı olmamak ve pratikle yan flüt çalımının da rahat bir şekilde gerçekleşeceğini bilmek gerekir.

Yan flüt çalımında en önemli şeylerden biri diyafram kasımızın kuvvetli olmasıdır. Nefesli bir enstruman olan yan flütten daha verimli bir ses elde etmek için  gerekli diyafram çalışmaları yapılmalıdır. Diyafram kası güçlendirmek için birçok teknik ve çalışma bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; diyaframınız çalıştığını görebileceğiniz bir ayna önünde, karnınızda yer kalmayacak şekilde derin bir nefes alarak ve bu derin nefesi ağır bir biçimde ve hiç nefes kalmayıncaya kadar dışarı vermeniz bu çalışmalardan sadece biridir. Uzun süre bu alıştırmaların yapılmasının ardından zamanla değişikli sizde farkedeceksiniz.

Nefes flütte bulunan deliğe üflenirken dudak ” o ” harfi  biçimini almalıdır.Eğer nefes hiddetli bir şekilde üflenirse forte bir ses, hafif bir biçimde üflenmesi durumunda ise piano bir tını ortaya çıkmaktadır. Ancak kontrolsüz şekilde kuvvetli veya hafif bir biçimde üflenmesi seste bozukluklara yol açabilir.

Yan Flütte Dinlenmesi Tavsiye Edilen Kişiler

* Gheorghe Zamfir
* James Galway
* Şefika Kutluer
* Raffaele Trevisani
* Jean Pierre Rampal

Yan Flüt Kursunuza Ulaşım Kolay Mı?

İzmir’in en hesaplı, en eğlenceli yan flüt kursuna ulaşmanız için İzmirspor metrodan birkaç adım ilerlemeniz yeterli. Eğer ki metro size ters geliyorsa dolmuş, otobüs ve vapur seferleriyle de rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yan Flüt Kursu İzmir Hatay‘a sadece Hatay’dan değil Bornova, Balçova, Buca, Güzelyalı, Güzelbahçe, Göztepe, Üçyol, Poligon, Yeşilyurt, Fahrettin Altay, Narlıdere, Konak, Karabağlar, Alsancak gibi semtlerden de oldukça rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Yan flüt dersi İzmir Hatay yazımızı okuduğunuz için teşekkürler! Yan flüt dersi İzmir ile ilgili ya da yan flütle ilgili tüm merak ettikleriniz için sanat merkezimize ulaşabilirsiniz.

Söz Konusu Sanat * Yan Flüt Kursu İzmir

Tem 25, 2015 | Posted by | 0 comments

Add Your Comment

Your email address will not be published.