Our Blog

What we post and publish is awesome!

Piyano Çalmak

Piyano Nasıl Öğrenilir?

Hangi müzik aleti olursa olsun içlerinden birini çalmak, insanların kişisel ve zihinsel faaliyetlerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından müziğin pozitif etkileri açıklanmış olup, faydaları net bir şekilde belirlenmiştir. Ayrıca yaşı küçük olan bireylerin, müzik eğitimine erken başlamaları durumunda hafızalarının kuvvetlendiği, başarı seviyelerinin yükseldiği ve beyinlerini daha verimli bir biçimde kullandıkları açıkça bilinmektedir.

Şimdi gelelim ‘’ nasıl piyano çalmayı öğrenebilirim? ‘’ sorusunun cevabına. Piyano çalmayı öğrenebilmek için en etkili iki faktör doğru bir öğretmen ve düzenli pratik yapma alışkanlığıdır. Unutulmamalıdır ki piyano da aynı başka enstrumanlarda olduğu gibi düzenli bir egzersiz süreci içerir. Gerekli aşamaların düzgün uygulanmasıyla birlikte sizde 1-2 sene içerisinde keyifle istediğiniz parçaları çalabilir ve sizi dinleyenlerin haz hissi duymasını sağlayabilirsiniz.

İyi Bir Piyano Öğretmeni

Piyano öğrenimini gerçekleştirmek için en doğru seçenek düzgün bir eğitmen bulmaktan geçmektedir. Kişiler eğitmen olmadan belli bir seviyeye gelebilse dahi eğitmen eşliğinde süreç hızlanmakta ve öğrenilen teknik vb. egzersizlerin yanlış öğrenimi ortadan kalkmaktadır. Bu yüzden yanlış bilgileri doğru sayarak piyanoyu öğrenmemeniz adına iyi bir piyano eğitmeniyle çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Disiplinli Olunmalı

‘’ Piyano kolay bir enstruman, az pratikle de piyano çalmayı öğrenebilirim. ‘’ gibi bir düşünceye sahipseniz mutlaka bu düşünce yapısından uzaklaşın. Piyano tuşlu bir enstruman olsa dahi teknikleri, parmak alıştırmaları vb. bir çok zorluk bu yolda sizi bekliyor olacak. Bu tip engellere sık sık takılı kalmamak ve öğrenim sürecinizi hızlandırmak adına mutlaka her gün düzenli egzersizlerinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Her Kaynaktan Faydalanılmalı

Video, kitap, kayıt, internet vb. tüm faydalı kaynaklardan mutlaka yararlanmalısınız. Böylece farklı tarzlar görecek ve kendi çalımınıza en uygun stili elde edeceksiniz. Ayrıca hem repeartuarınızı genişletmiş olacak hem de farklı çalımları tecrübe edinme imkanı bulacaksınız. Farklı icracılar arasında yapacağınız karşılaştırmalar size büyük katkı sağlayacak ve kendi doğrunuzu bulmanıza olanak tanıyacaktır. Bu sebepten ötürü bulabildiğiniz her kaynağı sonuna kadar kullanın!

Mutlaka Ödevlerinizi Tamamlayın

Her hafta belirli bir program oluşturup, çalışmalarınızı bu çizgi üzerinden gerçekleştirmeye özen gösterin. Her yapacaklarınızı aşama aşama yazarak sorunlarınıza tek tek çözüm üretin ve bu yönde çalışın. Her hafta bir önceki konuyu tekrar edin ve baştan sona doğru ilerleyen bir çalışma stili geliştirin. Böylece hem önceki çaldıklarınızı unutmayacak hem de temelinizi sağlamlaştıracaksınız.

Piyano ile ilgili bir diğer içeriğimiz ” Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

İletişim

Aklınızdaki tüm soru ve görüşlerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Arap Hasan mahallesi, 236. sokak No:37/A Hatay/İzmir

sozkonususanat@gmail.com
0553 174 68 89